ÖZGÜR ÖZEL’İN CEVAPLAMASI GEREKEN SORULAR

MHP Lideri Devlet Bahçeli partisinin bu haftaki TBMM grup toplantısında 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek olan mahalli idareler seçimlerinden ABD’de yaşanan eyalet krizine kadar birçok konuyu gündemine aldı. Teksas merkezli yaşanan eyalet krizini 7 yıl öncesinden dile getiren MHP Lideri 16 Eylül 2017 tarihinde paylaştığı bir mesajı hatırlattı.  İstanbul’daki Santa Marina kilisesine yapılan saldırı için ise seçim öncesi provokasyonlara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen MHP Lideri,  Özgür Özel’in kullandığı “Türkiye İttifakı” ile ilgili sorular yöneltti ve Ahmet Davutoğlu’nu da “Başbakanlık” sözleri üzerinden sert ifadelerle eleştirdi. 

Bunun neresi Türkiye ittifakı?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ‘Türkiye ittifakı’ sözlerini hedef alan MHP Lideri Bahçeli, “Millet ittifakı olmadı, şimdi de Türkiye ittifakı mı kuracaklar? Zillet tutmadı, ittifakın çatı ismi olarak Türkiye’yi mi kullanacaklar?” diyerek tepki gösterdi. İttifakın adıyla kullananlar arasındaki tezatlığa dikkat çeken MHP Lideri, Özgür Özel’e “İhanetin dem aldığı bir ittifaka nasıl Türkiye ittifakı demeyi içinize sindireceksiniz?  Özgür Bey, taşıma suyla değirmen dönmeyeceğine göre, bu ittifakı kimlerle tesis edeceksiniz?” sorularını yöneltti ve “Kürsüde gaza gelip kendi kendini alkışlamayı bırak da yüreğin varsa bunları açıkla” dedi.

Davutoğlu’na başbakanlık tepkisi

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin hedefindeki bir diğer isim ise “hala ıslah olmamış, hala akıllanmamışsın” sözleriyle tarif ettiği Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ydu. Davutoğlu’nun geçen haftaki grup toplantısında kendisi hakkında kullandığı, “sizin peşinde koştuğunuz Başbakanlık makamını terk ettik, ama hep olduğumuz gibi göründük, göründüğümüz gibi olduk” sözlerine sert tepki gösterdi. Böyle bir arzusu olsaydı bile koşmasına gerek olmayacağını dile getiren MHP Lideri Bahçeli, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra hem doğrudan hem de dolaylı olarak kendisine Başbakanlık makamının teklif edildiğini söyledi ve “ben siyasi bölücülerin desteği ve Türkiye’nin aleyhine olan bir iktidar yapısını elimin tersiyle itmeyi, nefsimi çiğnemeyi vatan, millet ve şeref görevi saydım, bundan pişman olmadığım gibi aynı durum bugün vasat bulsa yine benzer duruşu cesaret ve hamiyetle gösteririm” diyerek cevap verdi.

Seçim öncesi provokasyona dikkat çekti

Santa Maria Kilisesi’nde yapılan ayin sırasında bir vatandaşımızın hayatını kaybettiği maskeli iki teröristin düzenlediği silahlı saldırıya dikkat çeken MHP Lideri Bahçeli, 31 Mart seçimlerine kadar provokasyon ortamını canlı tutmayı planlayan karanlık ellere azami şekilde uyanık olunması uyarısında bulundu. Gelişmelerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini ifade eden MHP Lideri, “Toplumsal huzurumuzu bozmak, iç asayiş ve güvenliğimizi bulandırmak amacıyla zehir ve zillet saçan Türkiye düşmanları hiç boş durmuyor, hain emellerinden hiç de vazgeçmiyor. Milli birlik ve dirliğimizi kundaklamayı hedefleyen iç ve dış husumet cephesine fırsat veremeyiz, inşallah da vermeyeceğiz” dedi.

Oyalanacak vakit kalmadı

14 Mayıs ve 28 Mayıs Seçim sonuçlarının perçinlenmesinin 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleriyle bire bir bağlı olduğunu dile getiren MHP Lideri Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakının Türkiye’nin ilerleyiş ve yükseliş hedefine kilitlendiğini söyledi. Siyaseti kaygan ve kaypak ilişkiler ağına tahvil edenlere seyirci kalmayacaklarını belirten MHP Lideri, “Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği, refah ve esenliği, memnuniyet ve mutluluğu tartışma kabul etmez yegane gayemizdir. Milletimizin oyalanacak takati kalmadı. Önümüzdeki demokratik eşik kazasız belasız atlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Rotamızı çizdik

31 Mart yerel seçimleriyle ilgili muhalefet partilerine yönelik eleştirilerine devam eden MHP Lideri Bahçeli, “31 Martta cüzdan ve cukka hesabı yapan curcuna siyaseti değil milli şerefin timsali Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı başarıya ulaşacaktır” dedi. “Yol haritamızı hazırladık, rotamızı çizdik” ifadelerini kullanan MHP Lideri, “Varsın birileri bölücüleri, teröristleri, yedi düveli yanına alsın. Varsın birileri iftira ve yalan rüzgârından medet umsun. Varsın birileri utanmadan, sıkılmadan, vicdanı sızlamadan parti parti dolaşsın, hatta devşirilsin, DEM’lensin, siyasi fırıldağa dönüşsün” sözleriyle eleştirilerini sürdürdü ve 31 Mart’ta hepsinin bileğini sandıkta bükeceklerini ifade etti.

İsrail yaptıklarının bedelini ödeyecek

Uluslararası Adalet Divanının İsrail aleyhine aldığı kararın muteber olduğunu dile getiren MHP Lideri Bahçeli, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi’nin ihlal ettiği iddiasıyla yargılanmasına hükmedilmesinin önemli bir gelişme olduğunu söyledi. İsrail’in soykırım suçunun bedelini eninde sonunda ödeyeceğini belirten MHP Lideri, nihai kararının çıkması zaman alsa da insanlık vicdanının İsrail’i çoktan mahkûm ettiğini belirtti. MHP Lideri, “Adaletten kaçış yoktur. Uluslararası Adalet Divanı’nın Güney Afrika’nın başvurusuyla harekete geçmesi, bu ülkenin kararlı ve tavizsiz tutumu elbette her türlü takdirin üstündedir. Türkiye’nin bu sürece çok ciddi destek verdiği ortadadır” dedi.

ABD’deki kaynama malumun ilanıdır

ABD’nin içten çözüldüğünü, komşu coğrafyalardan derhal çekilmesi gerektiğini ve terör örgütlerine desteğini kesmek zorunda olduğunu kaydeden MHP Lideri Bahçeli, 40 adet F-16 uçağı ve 79 adet modernizasyon kitinin onay işleminin bir an evvel tamamlanması gerektiğini belirtti. ABD’nin iç karışıklığına dikkat çeken MHP Lideri 16 Ocak 2024 tarihli grup toplantısında yaptığı “Amerikan vatandaşları ABD’ye sahip çıkmalıdır” sözünü hatırlattı. ABD’de de yaşanan Teksas merkezli krizin eyaletler arasındaki cepheleşmeyi keskinleştirdiğini söyledi ve 16 Eylül 2017 tarihinde paylaştığı sosyal medya mesajını tekrar gündeme taşıdı. MHP Lideri o günkü mesajında “Bölgemizde fitneye mihmandarlık yapan ABD, gelecekte kendi eyaletlerinde baş gösterebilecek bir bağımsızlık arayışına ne diyecektir?” ifadelerini kullanmıştı. Bugün Teksas’ta baş gösteren hadiseler için “malumun ilanı” yorumunu yaptı.