Rus muhalif Aleksey Navalny'nin 16 Şubat günü cezaevinde ölü bulunmasının, bir mahkum takası sürecinin tam da son aşamasında gerçekleştiği iddia ediliyor.

Ekran Görüntüsü 2024 02 27 133241

EŞİ NAVALNAYA PUTİN'İ SUÇLADI

Rus muhalif Aleksey Navalny'nin eşi Yulia Navalnaya, yayımladığı 9 dakikalık bir video ile Vladimir Putin'i eşinin ölümüyle suçladı.

Navalnaya, videoda Putin'in eşini öldürdüğünü ve kendisinden eşini, çocuklarından da babalarını aldığını iddia etti. Putin'in Navalny'yi sadece öldürmekle kalmadığını, aynı zamanda umutlarını, özgürlüklerini ve geleceklerini de yok etmeye çalıştığını savundu.

Navalnaya2
Rus muhalif Aleksey Navalny'nin eşi Yulia Navalnaya

ZEHRİN İZLERİNİN KAYBOLMASINI BEKLİYORLAR

Navalnaya, eşinin cenazesinin neden verilmediğine ilişkin de şüphelerini dile getirerek, cesedin gizlendiğini ve "Novichok" (bir zehir türü) izlerinin kaybolmasını beklediklerini iddia etti.

Ayrıca, Navalnaya, eşinin ölüm nedenini ve sorumlularını yakında açıklayacaklarını ve Navalny'nin mücadelesini sürdürmeyi amaçladıklarını belirtti.

'PUTİN'İN ALMADIĞI BİR YARIM DAHA VAR'

Navalnaya, Putin'in eşini öldürerek kendi hayatının da bir parçasını yok ettiğini ifade ederek, "Kalbimin yarısını ve ruhumun yarısını öldürdü. Ama benim bir yarım daha var ve bu bana teslim olmaya hakkım olmadığını söylüyor. Alexei Navalny'nin mücadelesine devam edeceğim. Çalışarak, vatan için mücadeleye devam edeceğim. Sizleri de benimle birlikte durmaya çağırıyorum. Bizi saran ve bir türlü bırakmayan acıyı ve bitmek bilmeyen acıyı benimle paylaşmaya çağırıyorum" dedi.

Navalnaya'nın cesur açıklamaları, Navalny'nin mücadelesine devam etmeye kararlı olduğunu ve onun mücadelesini sürdürmek için tüm destekçilerini yanına çağırdığını gösteriyor.

Ekran Görüntüsü 2024 02 27 133213

RUS MUHALEFETİNİN YENİ LİDERİ KİM OLACAK?

Navalnaya'nın bu sözleri, Navalny'nin ardından Rus muhalefetinin yeni lideri olabileceği tartışmalarını da beraberinde getiriyor.

Navalnaya'nın "Alexei Navalny'nin mücadelesine devam edeceğim. Çalışarak, vatan için mücadeleye devam edeceğim. Sizleri de benimle birlikte durmaya çağırıyorum. Bizi saran ve bir türlü bırakmayan acıyı ve bitmek bilmeyen acıyı benimle paylaşmaya çağırıyorum" ifadelerinin de bunun bir mesajı olabileceği belirtiliyor.

TAKASIN EŞİĞİNDE ÖLÜM

Rus muhalif liderin ölümüne ilişkin spekülasyonlar sürerken Navalny'nin sağ kolu olarak tanınan araştırmacı gazeteci Maria Pevchikh'ten dikkat çeken iddialar gündeme geldi.

Unnamed-1

Pevchikh, YouTube üzerinden yaptığı açıklamada, Navalny'nin ölümünün planlanan bir takasın eşiğinde olduğunu belirtti. Pevchikh, mahkum takası için iki yıldır devam eden müzakerelerin sona erdiğini ve Navalny'nin insani yardım kapsamında serbest bırakılacağını iddia etti. Anlaşma kapsamında eski Çeçen isyancı komutan Zelimhan Hangoşvili'yi vuran Rus Vadim Krasikov'un da serbest bırakılacağı belirtiliyor.

ÜNLÜ RUS OLİGARK DA ROL ALDI

Bu iddialara göre, Rus oligark Roman Abramoviç'in de mahkum takası görüşmelerinde rol aldığı ifade ediliyor. Reuters'a konuşan Rus bir kayndak da iddiları desteler açıklamalarda bulunurken Abramoviç'in konuyu Putin ile görüştüğünü ifade etti. Görüşmelerde, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin de yer aldığı ve müzakerelerin 15 Şubat'ta sona erdiği öne sürülüyor.

Ekran Görüntüsü 2024 02 27 134508

KREMLİN'NDEN İDDİALARA HENÜZ YANIT YOK

Kremlin'den resmi bir yanıt gelmezken, Navalny'nin sağ kolu olarak bilinen Pevchikh takas sürecindeki rolü ve detaylarıyla ilgili iddialarına ilişkin resmi bir belge sunmadı. Ancak Batılı bir yetkili, resmi bir teklif olmamakla birlikte Navalny'nin de içinde olduğu bir esir takası görüşmesi yapıldığını doğruladı.

İki Rus kaynak ise, Navalny'nin takası konusunda prensip üzerinde anlaşıldığını belirtti. Ancak, resmi teklifin olmaması ve Kremlin'den resmi bir açıklama yapılmaması durumunda bu iddiaların kesinliği hakkında net bir yargıya varılamıyor.

CENAZESİ ANNESİNE TESLİM EDİLDİ

Öte yandan Rusya'da hapishanede yaşamını yitiren muhalif lider Aleksey Navalny'nin cenazesi, annesine teslim edildi.

Navalny'nin sözcüsü Kira Yarmysh, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Aleksey'in cesedi annesine teslim edildi. Bunu bizimle birlikte talep eden herkese teşekkür ederim." ifadelerini kullandı. Yarmysh, Navalny'nin cenazesinin yapılmasına Rus yönetiminin engel koymayacağını umduğunu belirtti.

NAVALNY'NİN CEZALANDIRILMASI VE ÖLÜMÜ

Kremlin'e muhalif olan Aleksey Navalny, Almanya'nın başkenti Berlin'de zehirlendiği iddiasıyla tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021'de Moskova'ya dönüşünde havalimanında gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Navalny, geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezasının adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmesinin ardından cezaevine gönderilmişti.

Rus mahkemesi, Ağustos 2023'te Navalny'i aşırılık yanlısı topluluk oluşturmaktan 19 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Navalny, Ocak 2022'de Rusya'da terörle ve aşırıcılıkla bağlantılı kişilerin bulunduğu listeye dahil edilmişti. FSİN, 16 Şubat'ta mahkum Navalny'nin cezaevinde hayatını kaybettiğini ve ölüm nedeninin araştırılacağını bildirmişti.

Editör: Haber Merkezi