Parfüm sıkmak orucu bozuyor mu? Oruçluyken parfüm sıkmak orucu bozar mı?

Ramazan ayı geldi ve müslümanlar ilk oruçlarını tutuyor. Vatandaşlar tarafından sıkça Parfüm sıkmak orucu bozuyor mu? Oruçluyken parfüm sıkmak orucu bozar mı? merak ediliyor. Dışarı çıkarken günlük hayatta kullanılan parfümler güzel kokmak için sıkılıyor. Peki parfüm ve deodorantın oruca etkisi nedir?

Google Haberlere Abone ol
Parfüm sıkmak orucu bozuyor mu? Oruçluyken parfüm sıkmak orucu bozar mı?
16.04.2021 14:28

Dışarıya çıkarken sıktığımız parfümleri ramazan ayında kullanabilecek miyiz? Oruçluyken parfüm sıkmak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı orucu bozan ve bozmayan şeylere açıklık getirdi. En çok aranan konulardan, Parfüm orucu bozar mı? Sorusu da cevap buldu. 

PARFÜM ORUCU BOZAR MI?

Parfüm veya kolonya kullanmak orucu bozmaz. Ramazan ayında oruç tutma vazifelerini yerine getiren kişilerin deodorant, parfüm ve kolonya kullanmaları bunları koklamaları caizdir. Bunlar gibi kokuların yemek ve içmek sınıfına dâhil olmaması yani gıdalanma ve beslenme unsurları olarak görülmemesinden dolayı kullanılması halinde de orucu bozmazlar.

ORUCU BOZAN ŞEYLER

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Etiketler parfüm oruç
Yorumlar