Pastırma yazı nedir? Pastırma sıcakları ne zaman başlayacak? İşte hava takvimi

Sonbahar mevsiminin başladığı günlerde pek çok kişi pastırma yazı ve pastırma sıcakları hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki, halk arasında bilinen ve geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan hava takvimine göre sonbahar mevsiminde yaşanan Pastırma yazı nedir? Pastırma sıcakları ne zaman başlayacak? İşte hava takvimi ve merak edilen tüm detaylar…

Google Haberlere Abone ol
Pastırma yazı nedir? Pastırma sıcakları ne zaman başlayacak? İşte hava takvimi
11.09.2020 12:30

Eylül ayının ortalarına gelinmesine rağmen hava sıcaklıklarının düşmemesi pek çok kişinin aklına pastırma sıcaklarını getiriyor. Bilindiği üzere pastırma yazı denilen dönemde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıkıyor. Peki, pastırma sıcakları ne zaman başlayacak? Kimi yıllarda çok etkili görülürken, kimi yıllarda ise hiç görülmeyen pastırma yazı ile ilgili ayrıntıları ve hava takvimini haberimizde bir araya getirdik…

PASTIRMA YAZI NEDİR?

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.Pastırma yazı deyimi, pastırmanın bu dönemde hazırlanması sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakin ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanın en ideal şekilde kuruması bu dönemde olur.

Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN? 

Pastırma sıcakları ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar devam eder. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez.

HAVA TAKVİMİ

 

 

Yorumlar