Pejmürde ne demek? Süleyman Soylu’nun kullandığı kelime pejmürde ne anlama geliyor?

Pejmürde ne demek? sorusu internet üzerinden en çok aranılan konuları arasında girdi. Süleyman Soylu’nun Ekrem İmamoğlu’na yönelik sözlerinin içinde geçen pejmürde kelimesinin ne anlama geldiği büyük merak uyandırdı. Peki, pejmürde ne demek? İşte ayrıntılar…

Google Haberlere Abone ol
Pejmürde ne demek? Süleyman Soylu’nun kullandığı kelime pejmürde ne anlama geliyor?
03.09.2019 17:18

Son saatlerde sosyal medyada TT olan pejmürde kelimesi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Pek çok kullanıcı internet üzerinden ‘Pejmürde ne demek?’ ve ‘Süleyman Soylu’nun kullandığı kelime pejmürde ne anlama geliyor?’ araştırması yapıyor. İçişler Bakanı  Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kayyumla görevden alınan belediye başkanları ile bir araya gelmesini eleştirmiş ve “Buradan söylüyorum: İşini yap, başımızın üzerinde yerin var ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz. Bu kadar açık ve net” demişti. Bunun üzerine ‘pejmürde ne demek?’ sorusu en çok merak edilen konu oldu. Peki, Süleyman Soylu’nun kullandığı kelime pejmürde ne anlama geliyor?

PEJMÜRDE NE ANLAMA GELİYOR?

Pejmürde kelimesi dilimize Farsça'dan geçmiştir. Sıfat olarak kullanılan pejmürdenin iki anlamı vardır. Kılık kıyafet için kullanıldığında yırtık pırtık, eski püskü gibi anlamları bulunur. Pejmürde kelimesi kişi için kullanıldığında ise eski püskü kılıklı, üstü başı dağınık ve perişan anlamlarına gelmektedir. Pejmürde kelimesi genelde perişan etmek anlamında kullanılır.

 

Yorumlar