Yaklaşık son 7/8 aydır Meral Akşener ve menfaatleri için kılıktan kılığa girecek karakterdeki kadrosu Kemal Kılıçdaroğlu’nu itibarsızlaştıracak, onun aday olma hamlelerini engelleyecek her türlü söylem ve eylemde bulunmuştu. Onun “Alevi kimliğini” engel olarak gösterdiler. Onun kazanamayacak bir aday olacağını ve halk nazarında desteği olmayan biri olduğuna dair sürekli vurguda bulundular. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya ziyaretini fırsat bilip Ekrem İmamoğlu ile birlikte Saraçhane kumpası kuran, oradaki kalabalık üzerinden “Ekrem İmamoğlu’nu nasıl Cumhurbaşkanı adayı yapabiliriz?” algısı yaratmaya çalışan Meral Akşener’in bu son hamlesi de bu sürecin tuzu-biberi olmuştu. Biz şimdi gelinen süreci aylardır yazıyoruz. Onlardan örnekleri tarih tarih vereceğim.

Evet, Meral Akşener’in kafasındaki gerçek aday Ekrem İmamoğlu idi. Mansur Yavaş ismini de yanında “Oyunlarım dikkat çekmesin” diye ifade ediyordu.

Bu durumun iki şahidi var. Bir şahit eski İP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili İsmail Ok, bir televizyon programında “Meral hanım, yaptığımız divan toplantılarında Mansur Yavaş’ın ABB adaylığına şiddetle karşıydı” açıklamasıyla, diğer şahit ise  Mansur Yavaş’ın birçok sırrına sahip olan ve Mansur Yavaş CHP’ye geçtiği 2013 yılından bu yana onun sosyal medya uzmanı danışmanı olan İlker Bay isimli kişi de kendi sosyal medya sayfasında, “Mansur Yavaş, İyi Parti’deki aklınıza gelen herkesten nefret eder. Onlar da Mansur Yavaş’ı sevmez. Sevgili genç kardeşlerim, ortada dönen bu pis gösterinin bir parçası olmayalım! Ben büyük bir hata yaptım ve hayatımı, kariyerimi, enerjimi, paramı bir hiç için heba ettim. Siz yapmayın“ açıklamasını yaparak uyarılarda bulunmuştu. Zaten Meral Akşener’e dikkat edin son aylarda onunla yanyana poz vermeye başlamıştı. Ondan önce hep bir mesafe ve soğukluk vardı. Ama İP’teki yiyici-ihale takımının çoğu Mansur Yavaş’ın etrafını sarmış durumda. Parayı çok seven Mansur Yavaş’ta anlaşılan kendi düzenini kurmuş durumdadır.

Meral Akşener biliyorsunuz çok parti değiştirmesi, bir dava ve ideoloji sahibi olmamasıyla tanınan birisidir. Öyle bir ilkesi ve ölçüsü olmaz. Hep şahsi ve siyasi menfaatleri ön plandadır. Üzerinde çok büyük bir baskı ve güç dayatması olmasa o masayı dağıtmaz ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına bu derece karşı çıkmazdı. Bir ayda dört kere ABD Büyükelçisiyle görüşen Meral Akşener’in kimden ve nasıl bir baskı gördüğüne belki bu görüşmeler etkendir. Yani Ekrem İmamoğlu’na olan aşırı ilgisi sadece kocası ve oğlunun Ekrem İmamoğlu ile iş yapma iddiasıyla izah edilemez. İBB Başkanlığında bu kadar çapsız davranan, İstanbul’a 4 yıldır hizmet namına taş üstüne taş koymayan, İBB’yi bırakarak aylak aylak Türkiye’yi, yurt dışını ve tatil bölgelerini gezen, HD(P)KK’ya hep yakın olmuş Ekrem İmamoğlu gibi bir adamı bir baskı olmadan Cumhurbaşkanı adayı olarak istemesi mümkün değildi. Hem de geldiği noktaya bakın. Elde var sıfır…

6’lı masayı dağıttığı andan itibaren İP’in üyeleri, Genel Merkez yöneticileri ve milletvekilleri istifa etmeye başladı.

CHP’nin yayın organı Halk TV bu haberleri “İYİ Parti’deki istifalar yüzünden e-devlet sistemi kilitlendi” şeklinde kamuoyuna duyurmaya başladı. MHP’yi ele geçirmek ve MHP’yi bölmek için 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra Kemal Kılıçdaroğlu zihniyetinin sahiplendiği, beslediği ve büyüttüğü Meral Akşener ve avanelerine şimdi CHP’nin yazarları, yorumcuları, sanatçıları, yöneticileri ve trolleri çok ağır hakaretler, küfürler etmektedir.

Dünlerde MHP’den bir istifayı manşet manşet sunanlar şimdi İP’ten istifaları bangır bangır hem de aşağılayarak vermektedir. Açıkça hem Meral Akşener hem de Kemal Kılıçdaroğlu bu muameleyi çok hak etmektedir.

CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu olmasa bugün TBMM’de İP isimli bir parti olmayacaktı. Meral Akşener ve ekibine MHP üzerinde yaptıkları operasyondan bu yana hep sahip çıkan CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu olmuştu. Nasıl bu hale geldiler bilmiyoruz ama Meral Akşener’in siyasette nankör olduğunu herkes bilmektedir. Tansu Çiller’e, Devlet Bahçeli’ye, Recep Tayyip Erdoğan’a siyasette yaptığı nankörlükler tarihe geçmişken Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok şaşırmaması gerekiyor. Gerçi Kemal Kılıçdaroğlu da haklı. Meral Akşener’in partisini bugünler için besleyip büyütmüştü ama onlar tam bugünlerde onu sırtından hançerledi.

Meral Akşener adım adım bu süreci adeta bir halı gibi dokudu. Dediğim gibi son 7-8 aydır bu sürecin böyle sonuçlanacağının kokuları geliyordu ve biz bunu defalarca yazdık. Bakalım geçmişte neler yazmışız.

KILIÇDAROĞLU ACINACAK HÂLE DÜŞECEK (23 AĞUSTOS 2022)

Siyasi ve kişisel menfaatleri için MHP’yi satanların, bugün siyasi ve kişisel menfaatleri için CHP ve HDP ittifakında kılıktan kılığa girmeleri ve her adımlarında siyasi çıkarlarını düşünmeleri, Kemal Kılıçdaroğlu gibi siyaset zavallısı adama çok zor günler yaşatacaktır. Cumhurbaşkanlığı hayali kuran Kemal Kılıçdaroğlu bi bakmış CHP’yi bile elinden almışlar, kendini de Tunceli yaylalarında “Nasıl hançerlendiğine” dair anılarını yazarken bulabilir.

“6+HDP’li masanın geleceği içler acısıdır. Kişisel ve siyasi menfaatleri için yan yana gelenlerin, aynı sebepler için birbirini satması şaşırtıcı olmayacaktır. Umarım bu masada Kemal Kılıçdaroğlu acınacak bir hâle düşer…”

***

KUYUN KAZILIYOR BAY KEMAL (24 AĞUSTOS 2022)

Bu saatten sonra olacakları Kemal Kılıçdaroğlu düşünmelidir. Beslediği kargalar gözünü oyacaktır.

Bu 6’lı masa bu gidişle 2023 seçimlerini görmeden paramparça olacaktır.

***

KILIÇDAROĞLU'NUN VEDASI (01 EYLÜL 2022)

“Kemal Kılıçdaroğlu, öyle böyle siyasete bu seçim sonrası veda edecektir. Emin olun arkasından tenekeyi de bu 6’lı masa bağlayacaktır. Görün bakalım CHP-İP arasında neler yaşanacak!”

***

 

İP: İHALE PARTİSİ (09 EYLÜL 2022 )

“İP’in bu menfaat yolculuğundan, CHP’nin de bu menfaatçilerle iş tutması yüzünden başına bir iş gelecektir.

Ne demişler: Gizlide gebe kalan aşikârede doğurur.

Kemal Kılıçdaroğlu İP’i ihale ve menfaat araçlarıyla terbiye edebilirsin. Ona göre davran bunlara…”

***

BESLE KARGAYI OYSUN GÖZÜNÜ (29 EYLÜL 2022)

“6+HDP masası öyle böyle dağılacak… Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu aşağılana aşağılana geldiği bu son noktada ne yapacak merakla bekliyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu kendi kendine ve yakın ekibine “Besle kargayı oysun gözünü” diye konuşuyordur ama korkusundan açıkça Meral Akşener’e tavır alamamaktadır. Kılıçdaroğlu’nun hibesiyle parti kuran, meclise giren bir parti bugün onu CHP’li Belediye Başkanlarıyla eziyor. İki çapsız belediye başkanı karşısında “Sen bir hiçsin” noktasına getiriyorlar. Kılıçdaroğlu bu muameleyi hak ediyor mu? Fazlasını da hak ediyor.”

***

PERVANE ÇOK HIZLI DÖNÜYOR (06 EKİM 2022)

“Kemal Kılıçdaroğlu, 6+HDP masasının Cumhurbaşkanı adayı olacak. Masadan ayrılanlar olsa bile artık buna mecbur. Çünkü onun için başka bir seçenek kalmadı. Özellikle bir yıldır girdiği şekle-şemale bakarsak zaten aday olamazsa ondan sonra muhatap alıp ona çay ısmarlayanı bile olmaz.”

***

KILIÇDAROĞLU'NA İP'Lİ İŞKENCELER (21 EKİM 2022 )

Atalar ne güzel söylemiş “Ne ekersen onu biçersin” diye… Kemal Kılıçdaroğlu da şimdi ektiğini biçiyor. Nedir o ektiği? 

Biliyorsunuz sinsi olmayı başaran, kurnaz olmaya siyasi aklı yetmeyen Kılıçdaroğlu, 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası FETÖ’nün MHP’yi ele geçirme operasyonlarında MHP içinde kullanılan tiplerin hepsine sahip çıkmıştı. Terör örgütü PKK ve FETÖ’nün tüm unsurlarına yakın olma eylemi ve söylemi olan Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün MHP operasyonu için maddi ve manevi olarak kullanılan figüranlara el uzatmıştı. CHP’nin bütçesini, televizyonunu, gazetesini, belediye imkânlarını açmış, onlara koltuk çıkmıştı. MHP’yi ele geçirmek için Türkiye genelinde program yapanları CHP’li belediye başkanları karşılıyor, CHP'li belediyeler salon açıyor, CHP’li belediyeler onların programını SMS yoluyla halka duyuruyordu. Kılıçdaroğlu, MHP’nin kendi işleyişinde MHP’de FETÖ oyunu oynayanları ihraç etmesine bile dil uzatmıştı.

Siyasi ahlaktan yoksun Kılıçdaroğlu bir gün olsun “Bir başka partinin iç işlerine karışmak ahlaki değil, yakışık almaz” demedi, diyemedi. Çünkü kendini de aynı odaklar yönettiği için yapması mümkün değildi.

Gün geldi MHP’de operasyonları başarılı olamayanlar parti kurdu. Kılıçdaroğlu yine her konuda yardımcı oldu. CHP’li Aytun Çıray’ı kurulan partiye komiser olarak gönderdi. Seçimler geldi. Sıkıntı yaşamasınlar diye 15 CHP’li milletvekilini Meral Akşener’e gönderdi. Seçimlere CHP bünyesinde girmelerini sağladı. Kurulan İP %9,96 oy alarak barajı aşamadı. Ama CHP sayesinde TBMM’ye girmiş oldu. Gün geldi yerel seçimler yaşandı. CHP-HDP-İP yerel seçim ittifakı kurdu. Kazanılan CHP’li belediyelerin kadrosunu, ihalesini, her türlü imkânını İP’e açtı. Meral Akşener’in partisi yedikçe yedi, şiştikçe şişti. Gelinen nokta ne mi oldu?

6’lı masa içinde şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’nu her türlü siyasi maskara hâline getiren, onun adaylık düşüncelerine engel çıkaran Meral Akşener ve avaneleri olmuştur. “Seçimi kazanamaz” diyen onlar, “Alevi olması Sünniler için problem” diyen onlar, “ İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığına sıcak bakarız. “ diyen onlar… Besle kargayı oysun gözünü hâli bu olsa gerek…

Anlaşılan Meral Akşener ve avaneleri bununla da kalmayacaklar. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ufak da olsa kalan itibarını tamamen bitirecekler.

***

ADAYLARI YOK, PUNTO, FONT VARMIŞ! (07 KASIM 2022)

“Ya da çok kısa bir süre sonra 6’lı masa dağılacak, onları hiçbir “Punto, font, satır aralığı, marjlar, metin dili” kurtaramayacaktır.”

***

TİLKİ KURNAZLIKLARI DEVAM EDİYOR (09 KASIM 2022)

“Meral Akşener’in gönlünden asıl geçenin Ekrem İmamoğlu olduğunu herkes bilmektedir. Mansur Yavaş denklemde balon gibi çok şişirilen ama en zayıf halkadır. Meral Akşener kendi ayak oyunları etkili olsun diye Mansur Yavaş ismini ara sıra kullanmaktadır. Kemal Kılıçdaroğlu “Yavaş ve İmamoğlu” ikilisinin Cumhurbaşkanı adayı yapılmayacağını defalarca söylediği halde Meral Akşener CHP’nin iç işlerine müdahale ederek, sayesinde siyasette var olmayı sürdürdüğü CHP’ye hem saygısızlık, hem de nankörlük etmektedir.”

***

CHP VE KILIÇDAROĞLU PASPAS OLDU (11 Kasım 2022)

“Meral Akşener, Cumhurbaşkanı adayının kimin olup olmamasıyla ilgilenmiyor aslında. Çünkü o treni kaçırdıklarının kendi de farkında. Sadece bu isimler üzerinden kendi partisini güçlendirmeye çalışıyor. Bunu yaparken de CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP’li belediye başkanları üzerinden paspas gibi eziyor. Yoksa Mansur Yavaş’ın ve Ekrem İmamoğlu’nun Kemal Kılıçdaroğlu’na rağmen aday olamayacağını o bilmiyor mu?

6+HDP masasında asıl eğlence bundan sonra başlıyor. İyi izleyin, eğlence tavan yapacak.”

***

ZİKZAKLAR YORUYORMUŞ! (22 KASIM 2022)

“Meral Akşener’in “Kemal Kılıçdaroğlu kazanamaz bir aday profili. Yavaş ve İmamoğlu olursa destekleriz” mealindeki açıklamaları ve İP’in il başkanları ve milletvekillerinin aynı minvalde konuşmaları elbette Kemal Kılıçdaroğlu’nun ruh sağlığını bozacak etkendir.

Meral Akşener’in bunları 6’lı masa toplantısında değil de, medya önünde demesi de ayrı bir nezaketsizlik olmaktadır.”

***

SINIF ARKADAŞIM (08 ARALIK 2022)

“6+HDP masasının en büyük partisi olduğu hâlde, iki çapsız belediye başkanını, besleyip büyüttüğü Meral Akşener’in partisini terbiye edemeyen Kemal Kılıçdaroğlu “Dünya bizi takip etsin” diyor. “Türkiye’yi yönetmek için şampiyonlar ligi kurdum” diyor. Ama gördüğü muamele amatör ligden bile aşağılarda…”

***

KILIÇDAROĞLU GEÇ UYANDI (21 ARALIK 2022)

6+HDP masasında bu saatten sonra huzursuzluk olacağı kesindir.

Bu saatten sonra Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener ilişkisi hep birbirini kontrol etmekle, birbirini tartmakla geçecektir.

Meral Akşener MHP’de operasyon figüranlığı yaparken destek veren Kemal Kılıçdaroğlu şimdi CHP’de operasyon yiyor.

***

ACI ORTAMINDA KOLTUK KAVGASI (27 ŞUBAT 2023)

 “6+HDP masası Meral Akşener’in son açıklamalarıyla aslında dağılmıştır. Masa zaten sallanıyordu. Meral Akşener’in CHP yönetimine hakareti sonrası ayakları üzerinde kalması mümkün değildir. Meral Akşener’in aklı fikri Ekrem İmamoğlu’ndadır. Onu aday yapabilirse dünyalar onun olacaktır.”

***

Örnek olarak arşivden sunduğum bu yazıların tamamı “Başyazı” olarak yazdığım yazılar içinden seçme bölümlerdir. İç yazılarımda da buna benzer birçok tespitimiz olmuştu. “ACI ORTAMINDA KOLTUK KAVGASI” başlıklı bu konuyla ilgili son yazımdan 4 gün sonra zaten Meral Akşener masayı dağıtan açıklamayı yaptı. Yani durum tam da Perşembe'nin Gelişi Çarşamba'dan Bellidir” atasözündeki gibiydi. 6’lı masanın bu hazin sonu bizim bugüne kadar söylediğimiz herşeyi tescillemiştir. Bunların derdinin millete hizmet olmadığı zaten belliydi. Şimdi bilmeyen, anlamayan, görmeyenler için somut bir manzarası olmuştur. Cumhur ittifakına bir seçim sonucu daha şimdiden hayırlı olsun. Belli ki önümüzdeki günlerde bu konuyu daha çok işleyeceğiz. Bir deyim vardır; “Bu pilav daha çooook su kaldırır” diye… Daha neler göreceğiz, neler duyacağız.