Peru’da koronavirüs hastası iki kadın doğum yaptı! Bebeklerin test sonucu açıklandı

Peru’da yeni tip koronavirüs hastası iki kadın doğum yaptı. Hastanenin yaptığı açıklamada bebeklerin, koronavirüs testlerinin negatif çıktığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü, annelerin bebeklerini emzirmesinde bir sakıncası olmadığını açıklamıştı.  

Peru’da koronavirüs hastası iki kadın doğum yaptı! Bebeklerin test sonucu açıklandı
09.04.2020 22:40

Peru’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası iki kadın doğum yaptı. Hastanenin yaptığı açıklamada bebeklerin, koronavirüs testlerinin negatif çıktığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), annelerin bebeklerini emzirmesinde bir sakıncası olmadığını açıklamıştı.

Lima’daki Rebagliati Hastanesinin belirttiğine göre bebeklerin ilki 27 Mart’ta ikincisi 31 Mart’ta doğdu. Doğumlar, doktorların tavsiyesi üzerine komplikasyonları önlemek için sezaryen olarak gerçekleşti.

Anne-bebek arasında bir virüs iletimi olmadı
Hastanenin aile biriminde doktor olan Carlos Albretch, “neyse ki bir anne ve bebek arasında bir virüs iletimi olmadı, bu da annelerden yeni doğanlara bulaşma olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Doktor her iki annenin de hala koronavirüs tedavisi görmesine rağmen sağlıklı olduğunu ekledi.

DSÖ: Anneler emzirmeleri için teşvik edilmeli
Şubat ayının başında salgının ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde bir bebek koronavirüs semptomlarıyla doğmuştu. Sağlık görevlileri bu durumun ardından annelerin doğmamış bebeklerine virüs bulaştırabileceklerine yönelik endişelerini dile getirmişti.

Ancak Çin’de şubat ayının ortasında, testleri pozitif çıkan dokuz hamile kadının katılımıyla yapılan araştırma farklı sonuçlar ortaya koydu. Lancet dergisinde yayımlanan sonuçlara göre Kovid-19 enfeksiyonunun dikey bulaşma ihtimalini desteklemek için henüz güvenilir bir kanıt bulunamadı.

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 olan annelerin sıkı hijyen sağlamak şartıyla, yeni doğan bebeklerinin bakımlarını yapmaları ve emzirmeleri için teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi.

Doktor Albretch “Bu salgınla ilgili bir deneyimimiz yok. Çin ve İtalya’nın emzirme önerileri veren bazı yayınları var. Anne sütü yoluyla bulaşma gösterilmemiştir” dedi. Aynı zamanda doktor, daha şiddetli semptomları olan kadınlar için rehberliğin farklı olabileceğini belirtti ve “bu gibi durumlarda yeni doğan bebeklerin anneden ayrılması gerekir” ifadelerini kullandı.

İkinci testin sonuçları bekleniyor
Rebagliati Hastanesi bebeklere ikinci bir koronavirüs testi daha yaptığını ve sonuçları beklediğini açıkladı. Peru’da şimdiye kadar yüz yedi kişi koronavirüsten hayatını kaybederken bin 301 kişi hastalığı yenerek iyileşti.

Yorumlar