Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman ve nerede gelmiştir? Kur'an'ın ilk ayeti nedir?

Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'le ilgili araştırmalarına devam ediyor. Müminler, Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman, nerede indiğini ve Kur'an'ın ilk ayetinin hangisi olduğunu sorguluyor.

Google Haberlere Abone ol
Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman ve nerede gelmiştir? Kur'an'ın ilk ayeti nedir?
02.06.2021 17:22

Yüce Allah'ın Cebrail A.S aracılığıyla Peygamber Efendimize bildirdiği ilk ayet en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kur'an-ı Kerimin ilk ayeti bin aydan daha hayırlıdır buyrulan Kadir gecesinde indiği bilniyor. Okuduğu Kur'an hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Müslümanlar, ayetlerler ilgili araştırmalarına devam ediyor.

EYGAMBER EFENDİMİZE İLK VAHİY NE ZAMAN NEREDE GELDİ? KUR'AN'IN İLK AYETİ NEDİR? 

Peygamberimize gelen ilk vahiy "ikra (oku)" emriyle başladı. İlk vahiy Milâdi 610 yılının Ramazan ayında bir pazartesi gecesi Hira dağında gelmiştir.

Peygamber Efendimize ilk inen vahiyler Alak sûresinin ilk beş âyetidir. Alak sûresi Mekke’de nâzil olmuştur. 19 âyettir. Hira dağında Peygamberimiz (s.a.s.)’e ilk kez nâzil olan âyetlerdir.

Hz. Muhammed (s.a.s.) 40 yaşına geldiği zaman kendisinde bazı değişiklikler görülmeye başladı. Yanına azığını alıp Mekke yakınında Hira dağındaki mağaraya çekilir, burada yalnız başına günlerce kalır, kâinatı yaratan Allah’ın büyüklüğünü düşünürdü. Rüyada ne görürse gördükleri aynen çıkıyor. Kimsenin göremediği ve bilemediği bir çok gerçekleri apaçık görüyordu. Bu durum altı ay kadar devam etti. Yüce Allah böylece O’nu terbiye ederek Peygamberliğe hazırlıyordu.

KURAN

Hz. Muhammed (s.a.s.) Milâdi 610 yılının Ramazan ayında bir pazartesi gecesi yine Hira dağındaki mağaraya çekilmiş, bütün varlığı ile Allah’a yönelmişti. Bu sırada Cebrail (s.a.s.) kendisine göründü ve:

– Oku, dedi.

Hz. Muhammed (s.a.s.):

– Ben okuma bilmem, dedi.

Cebrail ikinci defa “Oku” dedi Hz. Muhammed (s.a.s.) yine “Ben okuma bilmem” dedi.

Cebrail (s.a.s.) üçüncü defa “Oku” deyince, Hz. Muhammed “Ne okuyayım” diye sordu. O zaman Cebrail (s.a.s.) Kur’an-ı Kerim’de Alâk sûresinin başında yer alan şu anlamdaki ayetleri bildirdi:

“Yaratan Rabbının adıyla oku,

O, insanı kan pıhtısından yarattı,

Oku, Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir.

Kalemle yazmayı öğreten O’dur.

İnsana bilmediğini O öğretti.”

Böylece Hz. muhammed (s.a.s.)’e ilk vahiy gelmiş, Kur’an ayetleri inmeye başlamıştı. Bundan sonra Melek kayboldu. Okunan ayetler Peygamberimizin kalbine yazılmış gibi kendisi de bunları okumaya başladı.

İlk vahyin ağırlığı, aldığı vazifenin büyüklüğü ve duyduğu sorumluluk duygusunun tesiriyle eve döndü. Başından geçenleri Hz. Hatice’ye anlattı. Hz. Hatice O’nu teselli ederek şöyle dedi:

“Müjdeler olsun! Sebat et. Hayatımı elinde bulunduran Allah’a yemin ederim ki sen bu ümmetin Peygamberi olacaksın, Yüce Allah seni asla bırakmaz. Çünkü sen akrabalık haklarına riayet edersin, sözünde doğrusun, güçlüklere dayanırsın, misafirleri ağırlarsın, felakete uğrayanların yardımına koşarsın. Böyle olan kulunu Allah yalnız bırakmaz.”

Yorumlar