'Peygamberler şehri'nde turizm hareketliliği bayramla taçlanacak

Sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerle turist çeken, hükümet ve mahalli yönetimlerin yürüttüğü çalışmalar vasıtası ile turizmde dinamik günler yaşayan Şanlıurfa'yı geçen yıl bir milyonun üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Google Haberlere Abone ol
'Peygamberler şehri'nde turizm hareketliliği bayramla taçlanacak
27.05.2019 14:02

Şanlıurfa

Turizmde 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesiyle beklentilerin yükseldiği Şanlıurfa, mart ve nisan aylarında ise adeta ziyaretçi akınına uğradı. Türkiye'nin dört bir yanısıran gelenlerin yanı sıra yabancı turistlerin de rağbet gösterdiği şehirde yaşanan yoğunluk, turizmcilerin ve esnafın yüzünü güldürdü.

 

Göbeklitepe Yılı'nın da etkisiyle şimdiye kadar aşağı yukarı 700 bini konaklamalı olmak suretiyle 1,5 milyondan fazla şahsa ev sahipliği yapan şehirde, çoğu otel ve tur şirketi bayram tatili için rezervasyonlarını tamamladı.

Ramazan Bayramı'nı dolu dolu geçirmeye hazırlanan "Peygamberler kenti"nde turizm yoğunluğunun haziran ayının sonuna kadar sürmesi öngörülüyor.

Yetkililer bölgedeki turist yoğunluğuna yanıt vermek adına yeni rehberleri şehire getirmek için 6 günlük uzmanlaşma eğitimi düzenleyecek. Eğitimin sonunda 45 yeni rehberin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Güneydoğu Anadolu'nun turistik şehirlerinden Şanlıurfa, Hazreti İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl, "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe, konik kubbeli evleriyle dikkati çeken tarihi Harran ilçesi ve doğal güzellikleriyle en önemli Halfeti ilçesi başta olmak suretiyle ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil imkânı sunuyor.

"En büyük faktör Göbeklitepe Yılı"
Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilhassa 2019'un Göbeklitepe Yılı olması bundan dolayı Şanlıurfa ve Güneydoğu'ya büyük bir isteğin oluştuğunu belirterek, mart ve nisan aylarında isteği karşılamakta zorlandıklarını ifade etti.

Ramazan bundan dolayı sakin bir döneme girildiğini aktaran Çoban, "Özellikle nisan ayında bir önceki yıla göre büyük bir artış oldu. Otellerde hiç yer kalmadı, turistik yerlerimizin hepsi doluydu, restoranlar yine tamamıyla doluydu. Bunda en büyük faktör tabii ki Göbeklitepe." dedi.

 

Müslüm Çoban, Ramazan Bayramı ile yoğunluğun devam etmesini beklediklerini ifade ederek, şu şekilde devam etti:

"Ramazan Bayramı tatili kaynaklı yine yoğun bir talep var. Otellerimizin neredeyse tamamı doldu. Tabi ki bayram tatilinin 9 güne çıkması büyük bir faktör. Bölgemize ve Şanlıurfa'ya yoğun bir talep var, turist rehberleri olarak artık tlinkara yetiştiremiyoruz. Buna çözüm olarak Şanlıurfa dışındaki rehberlerin bilhassa yoğun sezonlarda buraya gelip rehberlik yapmalarını sağlamak için 28 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde altı günlük bir uzmanlaşma eğitimi yapacağız. Rehberlerin kendi hususlarında uzmanlaşması, tarihi ve arkeolojik bilgileri doğru olarak aktarabilmeleri, bölgeyi hoş bir biçimde anlatabilmeleri için uzmanlık eğitimi vereceğiz ilaveten Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile denetimlerimiz devam ediyor, gelen misafirlerimizin aldatılmadan memnun bir biçimde Şanlıurfamızı ve bölgemizi gezip evlerine gönmelerini istiyoruz."

Şanlıurfa'da şu anda Bölgesel Turist Rehberleri Odası'na kayıtlı 142 rehberin bulunduğunu aktaran Çoban, "Uzmanlık eğitimine farklı illerden 45 rehberimizin gelmesini bekliyoruz. Sadece Şanlıurfa değil tüm Güneydoğu konusu ile ilgili uzmanlık eğitimi vereceğiz zira gelen misafirlerimizin birçoğu Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Hasankeyf gibi yerleri de ziyaret etmek istiyor. Yani kısaca bu rehber arkadaşlar hem Göbeklitepe hem Şanlıurfa hem de Mezopotamya'nın uzmanı olacak." diye konuştu.

Turizm acentesi sahibi Mehmet Koç da bayram ve sonrası için yoğun isteğin olduğunu belirterek, "Bayram için otellerde yer bulmakta zorlanıyoruz. Bu nedenle tarih kaydırarak taleplere yanıt vermeye çalışıyoruz. Ziyaretçilerimizin rezervasyon yaptırmadan yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz." dedi.

Turist rehberi Kamil Türkmen ise Şanlıurfa'nın oldukça önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu, 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesi vasıtası ile mart-nisan döneminde çok bereketli bir sezon geçirdiklerini anlattı.

Yorumlar