MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, tespit edilen usulsüzlükler nedeniyle 2 Haziran’da tekrarlanması kararlaştırılan Pınarbaşı Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili Türkgün’e konuştu. MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in memleketi olan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de Türklük Anıtı’nı kazandırdığı Pınarbaşı İlçesi’nin MHP adına taşıdığı stratejik ve sembolik önemin altını çizen Baki Ersoy, Pınarbaşı’nda 3 hilali dalgalandırmanın boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

Baki Ersoy (2)

PINARBAŞI MİLLİYETÇİ VE VATANSEVERDİR

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Pınarbaşı halkının milliyetçi ve vatansever kimliğine vurgu yaparak, CHP’nin PKK’nın siyasi uzantısı DEM Parti ile kurduğu ittifakın bölge halkını rahatsız ettiğini belirtti. Pınarbaşı’nda yaşanan terör saldırısının acısını unutmadıklarını ve bu tür ittifakların halkın hassasiyetlerine dokunduğunu ifade eden Baki Ersoy, Pınarbaşılıların 31 Mart 2024’teki seçimlerde yaşanan ihanetin cevabını 2 Haziran 2024’te vereceğini söyledi.

Soru: Pınarbaşı ilçesi MHP için neden bu kadar önemli ve stratejik bir konumda?

Pınarbaşı İlçemiz herkesin malumu olduğu üzere, Cennet-mekân Başbuğumuzun memleketidir.  Kıymetli Liderimiz Devlet Bahçeli Beyefendinin de oldukça ehemmiyet gösterdiği ve hatta talimatlarıyla Türklük Anıtı yaptırdığı bir ilçemizdir. Başbuğumuzun ve Liderimizin emanetine sahip çıkıp, 3 Hilali dalgalandırmak, biz ülkücülerin boynunun borcudur. İkincisi ise, Pınarbaşı, jeopolitik konumu itibarıyla Doğu illeri ile İç Anadolu Bölgesi’nin bağlantı güzergahlarından bir tanesi olması hasebiyle özellikle de güvenlik noktasında oldukça önemli bir konuma sahiptir.

“2 HAZİRAN’DA GEREKEN CEVAP VERİLECEK”  

Soru: 2012 yılında PKK’lı teröristlerin Pınarbaşı’nda gerçekleştirdiği terör eyleminde bir polisimiz şehit olmuştu. Geçenlerde yaptığınız bir açıklamada bu olayı hatırlatma gereği duydunuz. CHP’nin, PKK’nın siyasi uzantısı DEM Parti’yle kent uzlaşısı beraberliği kurmasının Pınarbaşı ölçeğinde ne gibi sonuçlar doğurabileceğini düşünüyorsunuz?

Pınarbaşı halkı, Milliyetçi ve vatanseverdir. Konu, şartlar, durum ne olursa olsun bu iki değeri her şeyin önüne koyarlar. Elbette demokrasimizin gereği olarak çok adaylı bir seçime gidiyoruz. Herkes seçim yapmakta özgürdür. Fakat özellikle de “kent uzlaşısı beraberliği” gibi, süslü kelimelerle üstü kapatılmış bir ittifak oluşumu bölgenin vatanına, bayrağına bağlı halkını bilhassa da yakın geçmişinde böyle elim bir hadise yaşamış olan Pınarbaşılı hemşerilerimizi rahatsız edecektir. Hemşerilerimiz, 31 Mart 2024 tarihli seçimlerde, türlü oyunlarla, demokratik haklarına ihanet eden yapıya, 2 Haziran 2024 seçimlerinde, yeniden gereken cevabı verecektir.

“AĞZI AÇIK VE MÜHÜRSÜZ OY ÇUVALLARI VARDI”

Soru: Pınarbaşı seçimlerini tekrarlatmaya götüren usulsüzlük iddialarınızı hangi delillere dayanarak ortaya koydunuz?

Sandıklarla alakalı birçok hatalı işlem yapıldığı, sayım döküm tutanaklarının doğru bir şekilde hazırlanmadığı ve bazı sandıklarda muhtarlık seçimlerinden dolayı yaşanan kargaşalar sebebiyle oy pusulalarının yerlere saçıldığı ihbarları üzerine partimizin itiraza yetkili Avukatlarını Pınarbaşı adliyesine görevlendirdim. Avukatlarımızın yaptığı ilk tespitler neticesinde seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılmadığına kanaat getirdim. Sonrasında bir sandık başkanının adliye önünde CHP taraftarları tarafından darp edilerek sandık çuvalının elinden alınmaya çalışıldığının ve bir sandık çuvalının bağsız ve mühürsüz olarak adliyeye getirtildiğini öğrenmem üzerine duruma vaziyet etmek için Belediye Başkanımızla beraber adliyeye geldim.

Adliye içerinde tam bir keşmekeşin olduğunu, ağzı açık ve mühürsüz oy çuvallarının çetelelerinin ayaküstü doldurulduğunu, hiçbir yetkisi bulunmamasına rağmen içeride onlarca CHP’linin tüm evraklara müdahale etmeye çalıştığını gördüm. Akabinde yetkisiz bir şekilde içeride bulunan kişilerin dışarı çıkarılmasına sağlayarak seçim güvenliğinin sağlanması yönünde ilgililerle görüştüm. Bu saatten sonra Avukatlarımız tarafından toplam 14 oy çuvalının mühürsüz bir şekilde getirildiği tutanak altına alınmış, bir sandığının usule ve kanuna aykırı bir şekilde ve parti gözlemcilerimizin bulunmadığı bir ortamda sayım dökümü yapıldığı tespiti yapılmış ve sonrasında iki oy çuvalının yaklaşık 5 saat süreyle adliye dışarısına çıkarıldığı Pınarbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tespit edilmiştir. Nihayetinde yaklaşık 2000 oyun bulunduğu sandıkların şaibeli ve kanuna aykırı şekilde seçime dahil edilmesinin önüne geçilmiş ve YSK tarafından oy birliği ile seçimlerin yenilenmesine karar verilmiştir.

“HERKES OLAYLARA ŞAHİT”

Soru: İlçe seçim kurulunun itirazlarınızı değerlendirirken hangi hususlara odaklandığını düşünüyorsunuz?

İlçe seçim kurulu üyeleri ve hâkim olan başkanı yukarıda özetlediğim olayların tamamına şahitlik etmiştir. Sabah saat 05:00 kadar henüz teslim edilmemiş oy çuvallarının olması, adliyenin her bir köşesinde ayak üstü sayımların ve düzeltmelerin yapılması, çuvalların mühürsüz getirilmesi, 2 çuvalın 5 saatlik bir süre boyunca kayıp olması gibi hususlar hâkim bey ve diğer seçim kurulu üyeleri tarafından bizzat tespit edilmiştir. Haliyle CHP’li üye dışındaki diğer tüm üyeler ve başkan seçimlerin yenilenmesi yönünde oy kullanmıştır.

Baki Ersoy (1)

“DEVLET GÖREVLİSİNE KÖTÜ SÖZ SÖYLEMEM”

Soru: Seçim günü çıkan bir arbedeyle ilgili yapılan haberlerde sizin bir hâkime hakaret ettiğinize yönelik iddialar yer almıştı. Bu konuyla ilgili olarak, iddialar hakkındaki görüşlerinizi ve yaşananların gerçekleşme şeklini açıklar mısınız?

Oradaki talihsiz olayda sarf ettiğim kelimeler kesinlikle hâkim beye karşı değildi. Orada bulunan CHP’li aday, İlçe Başkanı ve partililer tarafından tarafımıza sözlü ve fiziki saldırılar söz konusu oldu. Devletin herhangi bir kademesinde bulunan hiçbir görevlisine böylesine sözler söylemem söz konusu olamaz. Beni bilen bilir. İnternette paylaşılan video kısmen kesilmiş bir video olduğu için olay tamamen çarpıtılmış şekliyle kamuoyuna yansıtılmıştır. Fakat sarf ettiğim sözlerden dolayı başta hanımefendiler olmak üzere tüm vatandaşlarımızdan özür dilerim.

“SIKILMADIK EL, ÇALINMADIK KAPI BIRAKMIYORUZ”

Soru: 2 Haziran'da tekrarlanacak olan Pınarbaşı seçimleri için hangi saha çalışmalarını yürütüyorsunuz ve Pınarbaşı halkına ne gibi mesajlar iletiyorsunuz?

Her şeyden önce sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmamaya gayret gösteriyoruz. Seçmenle birebir temas kurup, kendimizi, projelerimizi, bir önceki seçimde yaşananları ve CHP ile DEM Parti arasındaki “kent uzlaşısı beraberliğini” ve bu beraberliğin getireceği sorunları anlatıyoruz. Söz konusu partilerin, seçimi kazandıkları bazı il ve ilçelerde Anayasamızın ilk 4 maddesini yok hükmünde sayarak milli değerlerimizi ayaklar altına aldığını anlatıyoruz. Gücümüz yettiğince bu konuda kamuoyunu aydınlatıp, özellikle de sosyal medyada, bazı kesimler tarafından sempatik gösterilmeye çalışılan kirli gerçekleri hemşerilerimize anlatmaya devam edeceğiz.

Söyleşi: Bahadır ÇOBAN

Kaynak: Haber Merkezi