YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Kim ne derse desin, kim neyi nasıl inkâr ederse etsin CHP-DEM ittifakı ve iş birliği, Batı’daki kimi yerde “Kent Uzlaşısı”, kimi yerde pasif/eylemsiz aday çıkararak, kimi yerde ise hiç aday çıkarmayarak gerçekleştiriliyor. DEM’in Ankara, İstanbul, Mersin, Antalya, Adana, İzmir belediye başkan adayları, CHP’nin elinden belediyeleri alabilmek için bir mücadele veriyor mu? Vermiyor elbette. CHP-DEM, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Esenyurt’ta niçin “Kent Uzlaşısı” maskesi takarak anlaştı peki? Niçin olacak? DEM’in oylarını İBB seçimlerinde Ekrem İmamoğlu için muhafaza etme amacı taşıyorlar. Esenyurt’ta CHP-DEM ortak adayı olarak ortaya çıkarılan eski HDP’li Prof. Dr. Ahmet Özer "Öneri bana Ekrem İmamoğlu ile Özgür Özel'den geldi" diyerek zaten malumu ilam etmiştir. DEM İstanbul’da 22 ilçe belediye başkan adayı çıkarmayarak İstanbul ittifakını çok geniş tutmuştur. Yine Mersin’de de açıktan anlaştılar. DEM, Ankara’da ise cezaevindeki Gültan Kışanak’ı sembolik Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı yaparak pasif duruşla CHP’ye çalışacak ve Bala, Polatlı, Yenimahalle’de aday çıkarmayacak. Keza birçok il ve ilçede meclis üyeliklerinde CHP-DEM ittifakı yapıldığı netleşti.

Peki hal bu iken, CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal “Seçildiğimde belediyenin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak" açıklaması nasıl yapabiliyor? Burcu Köksal CHP-DEM ilişkisini bile bile elbette Afyonkarahisar’ın yerel dinamiklerine oynuyor. Fakat bu söz karşısında sembolik CHP Genel Başkanı Özgür Özel ne dedi?

“Demin Afyon’dan geldim ve Burcu Başkandan da selam getirdim. Bu sırada Afyon’da konuşurken belediyenin kapılarını ardına kadar açacağız diye söylerken orada bir küçük sürçü lisan oldu, ‘aman başkanım sen düzelt’ dedi. Afyon belediyesinin de Uşak belediyesinin de seçildikten sonra kapıları ardına kadar tüm siyasi partilere, tüm Uşak ve Afyonlulara açıktır”

Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal da bunun üzerine, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i yalanlayarak “Dil sürçmesi değil, sözümün arkasındayım” dedi.

DEM aşığı, aşkından DEM’lenen Ekrem İmamoğlu’da CHP’nin Genel Başkanı kendi gibi Burcu Köksal’a İstanbul’dan fırça atarak “Ya kendine iş bulacak ya başka parti bulacak” demiş… CHP’de ne baş bellidir ne de malum yer…

CHP’nin içler acısı hali bu… Koskoca CHP’nin içini ve Genel Başkanlığı makamını maskaralığa dönüştürdüler. Seçim kazanma uğruna sürekli terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısıyla yaptıkları ittifaka mı yanarsın, yoksa bunun için birbirlerini bu şekilde rezil etmelerine mi yanarsın?

Biz, CHP-PKK ilişkisini konuşmaktan, yazmaktan tiksindik, iğrendik, bıktık ama CHP özellikle 2015 yılından itibaren bu ilişkiyi ete-kemiğe büründürmekten bıkmadı. Kemal Kılıçdaroğlu bu manada hangi yolu açtıysa, Özgür Özel o yolda hızla ilerlemektedir.

Hiç kimse kıvırmasın, hiç kimse kelime oyunu yapmasın. DEM, terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısıdır. Aynı HDP gibi, aynı Yeşil Sol gibi… Aynı onlardan önce kapatılmış olanlar diğerleri gibi… Şehitlerimizin katillerine yardım ve yataklık yapanlarla iş birliği yapmak, bu suçun ortaklığıdır. CHP’nin bu suç ortaklığındaki sicili gün geçtikçe kabarıyor.

CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal isterse seçimi kazanmak, isterse samimi olarak "Seçildiğimde belediyenin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak" demiş olsun. CHP’nin sembolik genel başkanı Özgür Özel, teröristbaşı Öcalan’a özgürlük isteyen, PKK’lı teröristlere sahip çıkan DEM Eşbaşkanlarına bu tavrı gösterememiştir. DEM’de ağırlanmış, CHP’de ağırlamıştır. Yazıklar olsun.

Editör: Haber Merkezi