Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
29°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Filistin direnişçilerinin yanındadır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Filistin direnişçilerinin yanındadır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Filistin'in yanında olduğunu dile getirerek, "Türkiye, Filistin direnişçilerinin yanındadır. Gazze'ye gönderidiğimiz yardımların toplamı 54 bin tonu geçti. İsrail'e olan ihracat ithalat işlemlerini geçen ay tamamen durdurduk. Yaklaşık 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmini bitirdik" ifadelerinde bulundu.

4 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Filistin direnişçilerinin yanındadır
KAYNAK: Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ödülleri sahiplerine vermeden önce önemli açıklamalarda bulundu. 

"Diyanet Vakfı'mız yardımlaşma sancağını dünyanın dört bir yanında yüceltiyor"

Erdoğan, Diyanet Vakfı'nın 49 yıldır dünyada iyilik tohumları ekmeye, kardeşlik köprüleri kurmaya devam ettiğini, bu unsurda vakfın mensuplarını kutladığını dile getirdi.

Erdoğan, Diyanet Vakfı ile ilgili, "Türkiye Diyanet Vakfı, görkemli bir çınar gibi tüm dünyaya dal budak salıyor. Dünyanın 149 ülkesindeki yardım faaliyetleriyle vakfımızla gurur duyuyoruz. Rabbim sizde, tüm vakıf insanlarından razı olsun.

Biz, komşusu açken kendisi tok yatanlardan olamayız. Her koyun kendi bacağından asılır diyenlerden asla olamayız. İnsanlara karşı hepimiz sorumluluk taşıyoruz. Hemen yanıbaşımızdaki insani dramlara kayıtsız kalamayız. Suriyeli muhacirlere, bir lokma ekmek bulamadıkları için yoksulluk çeken Somali'li, Sudan'lı, Yemen'li çocuklara, evlerine dönme hayali kuran Filistinli kardeşlerimize karşı sorumluluklarımız vardır.

Diyanet Vakfı'mız yardımlaşma sancağını dünyanın dört bir yanında yüceltiyor. İmanlı ellerin, vicdan sahiplerinin yaptığı iyilikler, uluslararası iyilik ödülüyle takdir ediliyor" ifadelerinde bulundu.

Son zamanlarda Türkiye'de ve dünyada yaşanan sorunlara değinen Erdoğan, "Etrafımızı kuşatan onca acıya, zulme rağmen dünya hala ayaktaysa sebebi güzel insanların varlığıdır. Depremde başkaları için gerektiğinde canını tehlikeye atan, hakkı ve adaleti savunmak için risk alan, kuşlara bile el uzatan yüce gönüllü insanların eksikliğini Rabbim bizlere hissettirmesin. Sizlere minnettarız. Güzelliği yaymak için yaptığınız çalışmaların daim olmasını dilerim" diyerek yardımlaşmanın önemini vurguladı.

Erdoğan, Gazze'de yaşanan insanlık dramının altını çizdi: "Aliya İzzetbegoviç, tecrübeli bir siyasetçiydi. Gerektiğinde milleti için takım elbiseyi çıkarıp askeri kamuflaj giyen, yiğit ve vatanperver bir liderdi. Rahmetli Aliya'nın sözleri bizlere örnek olmuştur. 7 Ekim'den bu yana Gazze'de son asrın en hoyrat soykırımlarından biri işleniyor. 35 bin masum şehit edildi. 80 binden fazla Filistinli yaralandı. Gazze neredeyse enkaza döndü. Gazze'yi son 229 günde devasa bir çocuk mezarlığına çevirdiler. Hastaneleri bombalayacak, gıda sırası bekleyen masumların üstüne bomba yağdıracak kadar insanlıklarını kaybettiler. Kimse bizim aklımızla alay etmesin. Kimse gözümüzün içine bakarak yalan söylemesin. Gazze'de oluk oluk akan kanda, onlara destek sağlayanların da vebali vardır. Sanmayın ki zalimlerin yaptıkları yanlarına kar kalacak. Gazzeli masumların kanı işgalcilerin alnına yapışmıştır."

Hamas'ın ateşkes teklifini kabul etmesinin ardından İsrail'in değişmeyen tavrına değinen Erdoğan, "Hamas önceki hafta ateşkes teklifi kabul ettiğini açıkladı. İsrail, uzlaşmaz tavrını sürdürü. Refah'a saldırarak gerçek yüzünü gösterdi. Batı'lı güçler Netanyahu'nun arkasında durdukça Filistin'de işgal bitmez. Siyonist yayılmacılık böyle devam ederse dünyamız yeni çatışmalara gebedir. İran'la yaşanan gerilim bunun sadece bir işaretiydi. İsrail'in bölge ülkelerine saldırıları artıyor. İsrail yönetiminin daha fazla insan ölmeden bir an önce durdurulması gerekiyor. Katliamın durdulması ilk adımdır. Soykırımcıların adalete hesap vermesi gerekiyor. İsrail, Nekbe'den beri 76 yıldır kan döküyor, can alıyor. Filistin topraklarını alenen gasp ediyor. Hukuku tanımadığını her defasında açıkça gösteriyor. Ama sistem tarafından korunmaya devam ediyor. Son 7,5 ayda 150 gazeteciyi öldüren ülke, bölgedeki birçok ülkede basın özgürlüğünde üst sıralarda yer alıyor" dedi.

Türkiye'nin Filistin'in yanında olduğunu dile getiren Erdoğan, "Güney Afrikalı dostlarımızın İsrail aleyhine açtığı soykırım davasına biz de müdahil olmayı kararlaştırdık. İsrail'in soykırım suçu işlediğine dair tüm belgeleri iletiyoruz. Türkiye, Filistin direnişçilerinin yanındadır. Gazze'ye gönderidiğimiz yardımların toplamı 54 bin tonu geçti. İsrail'e olan ihracat ithalat işlemlerini geçen ay tamamen durdurduk. Yaklaşık 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmini bitirdik" ifadelerinde bulundu.

"İsrail, Filistin halkının mücadele azminin yok edemedi"

Erdoğan, dünya genelinde Gazze için yapılan gösteriler hakkında da açıklamada bulundu: "Filistinli kardeşlerimiz tüm imkansızlıklara rağmen dik duruşlarıyla insanlığın yüz akı oldular. 229 gündür uygulanan soykırıma rağmen İsrail, Filistin halkının mücadele azminin yok edemedi. Filistin halkı öldürüldü, açlıkla, susuzlukla sınandı; işkencenin her türlüsünü yaşadılar. Ama zulme ve zalime asla boyun eğmediler. İnsanlığın onurunu savunmaya devam ediyorlar. Buradan Gazze'nin ve Ramallah'ın yiğit evlatlarını ülkem adına selamlıyorum. Dünyanın dört bir yanında sokakları dolduran tüm vicdan sahibi insanlara teşekkür ediyorum. Siyonist lobinin tehditlerine rağmen Gazze için destek gösterisinde bulunan öğrencileri ve hocaları ayrıca tebrik ediyorum. İsrail bu vahşi savaşı aslında kaybetmiştir. Gazze'li kardeşlerimiz adlarını bir kez daha tarihe yazdırmışlardır."

Norveç, İrlanda ve İspanya'nın Filistin Devleti'ni tanıyacakları kararıyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Büyük memnuniyet duydum. Bu vicdanlı kararlarından dolayı liderlerini tebrik ediyoruz. Henüz Filistin Devleti'ni tanımayan ülkelere de aynı adımı atmaya çağırıyoruz" dedi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *