Polonezköy Tabiat Parkı açık mı, kapalı mı? Polonezköy Tabiat Parkı ne zamana kadar kapalı?

İstanbul Valiliği tarafından yapılan duyuruya göre, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle ormanlara girmek yasaklandı. Hafta sonu açık havada yürüyüş yapmak isteyen vatandaşlar "Polonezköy Tabiat Parkı açık mı, kapalı mı? Polonezköy Tabiat Parkı ne zamana kadar kapalı?" sorularının yanıtını araştırmaya başladı...

Yaşam
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Polonezköy Tabiat Parkı açık mı, kapalı mı? Polonezköy Tabiat Parkı ne zamana kadar kapalı?

Polonezköy Tabiat Parkı'nın açık olup olmadığı İstanbullular tarafından merak ediliyor. İstanbul Valiliği tarafından yapılan duyuruya göre, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle ormanlara girmek yasaklandı. Peki, Polonezköy Tabiat Parkı açık mı, kapalı mı? Polonezköy Tabiat Parkı ne zamana kadar kapalı?

POLONEZKÖY TABİAT PARKI AÇIK MI?

Polonezköy Tabiat Parkı, yangınla mücadele kapsamında alınan karar gereğince kapalı olacak. Yasaklar 31 Ağustos'a kadar sürecek.

Polonezköy Tabiat Parkı

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMASI

"İstanbul ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 30 Temmuz 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır. İstanbul İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Orman alanı civarındaki tesislerle sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımıyla ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracaklardır.

İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır."

Yorumlar