Antik Roma kenti Pompeii'nin M.S 79 yılında Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla gömülen 2.000 yıllık parşömenler, yapay zeka kullanılarak okundu. Herculaneum papirüsleri olarak bilinen bu parşömenler, Pompeii'nin yıkıcı felaketinde karbonlaşmış ve sonrasında Napoli Ulusal Kütüphanesi ve Paris'teki Institut de France'da muhafaza edilmişti. Ancak, sertleşmiş kül kütüklerine benzeyen bu parşomenler açılmaya çalışıldıklarında büyük hasar görmüşlerdi.

Yapay Zeka Parsomen

Vesuvius Challenge organizatörleri, parşömenlerin içindeki bilgileri çözmek için yüksek çözünürlüklü CT taramaları gerçekleştirdi ve araştırmayı hızlandırmak amacıyla ödüller sundu. Bu ödüller arasında toplamda bir milyon dolarlık bir miktar bulunuyordu.

ARAŞTIRMACILAR PARŞÖMENLERİN YAKLAŞIK YÜZDE BEŞİNİN ŞİFRESİNİ ÇÖZDÜ

Yapay zeka teknolojisi grup tarafından mürekkebi papirüsten ayırt etmek ve örüntü tanıma kullanarak soluk ve neredeyse okunamayan Yunanca harfleri çözmek için kullanıldı.

Nebraska'dan Luke Farritor, Berlin'den Youssef Nader ve İsviçreli Julian Schilliger gibi üç araştırmacı, yapay zeka teknolojisi kullanarak parşömenlerdeki neredeyse okunamayan Yunanca harfleri çözmekte başarılı oldular. Bu çözümle birlikte, parşömenlerin yaklaşık yüzde beşi okunabilir hale geldi.

Yapay Zeka Parsonemn2

Araştırmacılara, imkansızı başardıkları için 5 Şubat Pazartesi günü 700.000 Dolar nakit para ödülü verildi.

ANTİK DÜNYA TARİHİ YENİDEN YAZILABİLİR

Herculaneum Derneği Başkanı Robert Fowler, bu keşiflerin antik dünyanın tarihini yeniden yazabileceğini belirtti. Yarışma organizatörü Nat Friedman ise parşömenin yazarının muhtemelen Epikürcü filozof Philodemus olduğunu ve müzik, yemek ve yaşamın zevklerinden nasıl keyif alınacağı hakkında yazdığını aktardı.

Yapay Zeka Parsomen3

Parşömenlerin, daha önce Julius Caesar'ın kayınpederine ait olduğu düşünülen bir villada keşfedildiği biliniyor. Villanın kazılmamış bir bölümünde binlerce el yazması bulunduğu tahmin ediliyor.

"Vesuvius Challenge" organizatörlerine göre, Herculaneum papirüsleri, antik Roma kenti Pompeii'nin gömüldüğü MS. 79 yılında volkanik patlaması sırasında karbonlaşmış yaklaşık 800 rulo Yunanca parşömenden oluşuyor.

Editör: Ferhat Erdemir