Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Kabine toplantısının ardından açıkladığı borç yapılandırma paketinden Bağ-Kur’lu emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için sevindiren bir haber geldi.

NTV’nin haberine göre; eksik prim günü bulunan Bağ-Kur'lulardan geçmişte borcu nedeniyle prim günleri silinenler, borç yapılandırma düzenlemesinin Meclis'ten geçmesinin ardından yeni bir fırsat elde edecek.

Düzenlemeyle ilgili merak edilenleri değerlendiren TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“BORCUN GECİKME CEZASI VE FAİZİ SİLİNECEK”
"Yapılandırmada olan şu, borcun aslı kalıyor gecikme cezası zammı ve faizi silinerek düşük bir faizle taksitlendirme ya da peşin olduğu zaman çok daha iyi imkanlarla ödeme imkanı getiriliyor ve Sayın Maliye Bakanı dün açıkladı 48 aya kadar bu yapılacak.

Bu özellikle Bağ-kur'lular için, özellikle şimdi EYT'de emekli olmayı hayal edenler için eğer prim borcu var ise, o döneme ilişkin borçlarını daha düşük rakamlarla ödeyerek o günleri kazanmalarına sebep olacak.

“BAĞ-KUR’LU EYT’LİLER İÇİN BİR ŞANS”
Bu da Bağ-Kur'lular açısından 8 Eylül 1999 öncesi erkekler için 9000 prim günüydü, kadınlar için 7200 gün. Bu prim gününe ulaşmak isteyenler için bir şans olacak.

İşverenler için işyerleri için de bu önemli. Onlar da bundan yararlanarak yüksek borç yükünden kurtulabilirler."

Editör: Ferhat Erdemir