Prof. Dr. Firdevs Aktaş kimdir? Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Firdevs Aktaş’ın uzmanlık alanı

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de tehlike saçan corona virüsle mücadelede önemli yer kaplayan Koronavirüs Bilim Kurulu, alanında uzman pek çok doktordan oluşuyor. Peki, Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Firdevs Aktaş, kimdir? Firdevs Aktaş’ın hayatı turkgun.com’da…

Google Haberlere Abone ol
Prof. Dr. Firdevs Aktaş kimdir? Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Firdevs Aktaş’ın uzmanlık alanı
27.04.2020 14:35

Virüsten korunmak için el hijyeninin son derece önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Firdevs Aktaş, virüsten korunmanın yollarını kamuoyuna sık sık anlatıyor. Peki, Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Firdevs Aktaş kimdir? İşte merak edilenler…

PROF. DR. FİRDEVS AKTAŞ, KİMDİR?

1952 yılında Bursa’da dünyaya gelen Firdevs Aktaş, 1988 yılında çalışmaya başladığı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda 1997’den emekli olduğu yıla kadar Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yapmıştır. Aynı zamanda Prof. Dr. Aktaş, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği üyeliğine devam etmektedir. 10 Mart 2020 yılından itibaren Firdevs Aktaş, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeliğine başlamıştır.


 
KORONAVİRÜS’TEN NASIL KORUNURUZ?

Koronavirüs salgınına karşı nasıl korunmak gerektiği ile ilgili bilgiler veren Aktaş, Canan Karatay’ın ‘Kelle paça ve sarımsak gibi gıdaları tüketin’ sözünü yanıtladı ve kelle paça çorbasının bağışıklığı güçlendirmeyeceğini vurguladı.

Virüsten korunmak için el hijyeninin son derece önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Firdevs Aktaş, ellerin kirli veya virüslü olduğunda çevreyi kirletebileceğini bu da başka kimselerin buralara temas yolu ile hastalanabileceğini ifade etti. Özellikle kirli ellerle burna, ağza, göze dokunmanın son derece tehlikeli olduğunu, sık sık elleri sabun ve su ile en az 20 saniye boyunca yıkamak gerektiğini vurguluyor. 

Hastalık bulunan kişilerin öksürmesi veya hapşırması yolu ile çevreye damlacıklar saçılabilir. Solunum yolu ve temas yolu tedbirleri ile virüsten korunulabileneceği ifade ediyor. Aynı zamanda bu süreçte yakın temastan özellikle sarılma ve öpüşmekten uzak durmak gerektiğini sosyal mesafenin her durumda korunması gerektiğini ifade ediyor. 

Hasta olmayan kişilerin maske takmasının doğru olmadığını, maskenin amacı kişinin saçacağı damlacıkların önüne geçmektir. Hasta olmayan kişilerin mantık dışı olduğunu söylüyor. 

Kolonya stoklamanın da doğru olmadığını ifade eden Aktaş, su ve sabunun yeterli olduğunu ancak su ve sabuna ulaşılmayacağı noktalarda dezenfektan olan kolonya taşımanın ve kullanmanın doğru olduğunu belirtiyor. 

 

Yorumlar