Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu kimdir, kaç yaşında vefat etti? Koronavirüs nedeniyle vefat etti

Koronavirüs nedeniyle vefat eden Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu tıp camiasını ve sevenlerini yasa boğdu. Peki, Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu kimdir, kaç yaşında vefat etti? Ünlü doktor hakkında merak edilenleri haberimizde bir araya getirdik…

Google Haberlere Abone ol
Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu kimdir, kaç yaşında vefat etti? Koronavirüs nedeniyle vefat etti
17.04.2020 12:45

1935 yılında Kıbrıs’ta dünyaya gelen Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu, Üroloji alanında yaptığı çalışmalarla tıp dünyasında önemli bir yere sahip oldu. İstanbul’da ilk böbrek naklini gerçekleştiren isim olan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu’nun hayatına dair detayları haberimizde bir araya getirdik…

PROF. DR. SEDAT TELLALOĞLU KİMDİR?

Türk ve Avrupa Üroloji camiasında saygın bir yere sahip olan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu 27 Mart 1935 yılında Kıbrıs'ta doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Kıbrıs'ta tamamladıktan sonra Türkiye'ye gelerek burada tıp öğretimini tamalayan Tellaoğlu, bir süre İngiltere'de görev aldıktan sonra üroloji ihtisasına 1966 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bölümünde başladı.

İlk böbrek naklinde pay sahibiydi

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen prostat biopsisi, Tellaoğlu’nun uzmanlık tezi olurken, uzmanlığında İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Üroloji Bölümünü kuran üç hocanın en genci olarak Türk tıp tarihinde müstesna bir yer edindi.

Tellaoğlu, 1983 yılında İstanbul'da ilk böbrek naklini gerçekleştiren ekibe başkanlık etmiş ve böbrek naklinin kurulmasında önemli adımlarda öncü olmanın yanında, Türkiye’de Androloji ve Pediatrik üroloji bilim dallarının kurulmasında da önemli rolleri oldu.

Yorumlar