Bir siyasi parti il başkanlığına isabet eden kurşunların hangi silahtan çıktığının, ateşlenirken hedef gözetip gözetmediğinin, hadisesinin arkasında siyasi birtakım hedeflerin olup olmadığının elbette ki üzerinde ciddiyetle durulması gerekir.

İP İstanbul İl Başkanlığının camından giren kurşunların izini süren emniyet görevlileri de hadisenin iç yüzünü hızlı bir şekilde aydınlattılar.

İl Başkanlığı binasının az ilerisinde bulunan bir inşaat alanında bir hırsızlık kovalamacası yaşanıyor. İnşaat bekçisine ait bir silahtan çıktığı anlaşılan mermiler de İP il binasının camından içeri giriyor.

Partisinin il başkanlığına kurşun isabet eden bir siyasi parti genel başkanının, olayın iç yüzünü aydınlatacak doğru bilgilerin elde edilmesini beklemeden bunu bir siyasi gösteriye dönüştürme gayreti de üzerinde durulması gereken bir olaydır.

Olaydan sonra Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu’nu da yanına alarak kameraların karşısına geçti.

İl Başkanlığına isabet eden mermilerden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçlayan ifadeler kullanırken, finalde herkesi 14 Mayıs’ta İP’e ve Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye davet etti.

Akşener’in siyasi tıynetini az çok bilenler ve konuşma sırasındaki hâllerini inceleyenler onun olayın vahametinden ziyade yeni bir mağduriyet keşfetmenin gizli sevincini yaşadığını görmüştür.

Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasının “çak” yaparak kutlanmasında da, apar topar düzenlenen Saraçhane şovunda da aynı sevinç havası hâkimdi. Ama o da bu seferki gibi kısa süreli olmuştur. Çünkü Meral Akşener her olayda “kullan at” şeklindeki algı oyunlarından medet umacak kadar algıya, propagandaya muhtaçtır.

Olay vuzuha erince, töhmet altında bırakılan Cumhurbaşkanı Erdoğan da haklı olarak “Gerçek ortaya çıktı, özür dileyecek misin?” diye soruyor. Ama suçlarken, hedefe koyarken yüksek desibele ulaşan Meral Hanım’ın sesi soluğu, kendi haksızlığı ortaya çıkınca tıknefes hâle geliyor. Belki farkında değil ama böyle yaparak steril tutmak için titizlik gösterdiği gururunu kamuoyu önünde daha çok zedeliyor.

Hırsız kovalamacasında ateşlenen silahın mermileri sadece İP il binasına isabet etmemiş. Yanındaki bir iş merkezi de bu silahlı kovalamacadan nasibini almış. Bir iş merkezi için bir daha nerede doğacak böyle bir şans? Keşke o iş merkezinin sahipleri de herkesi kendi iş merkezlerinin müşterisi olmaya davet eden bir basın açıklaması yapsaymış.

Ülkedeki siyasi parti genel başkanı profesyonel dilenci gibi her olayda mağdura yatarken, kendisini sürekli yerlere atarak penaltı kovalayan uyanık futbolcu hâlleri sergilerken, orada burada dilenen insanlara kim kızabilir ki…

Birisi klasik, diğeri profesyonel dilencidir zira…

Meral Akşener’e oy vereceğinize yolda gördüğünüz dilenciye sadaka verin, en azından onun girdiği siyasi vebale ortak olmazsınız...