Kore Yarımadası'ndaki gerginliği tırmandıran adımlarını sürdüren Kuzey Kore'nin, Güney Kore ve ABD'nin ortak tatbikatlarına tepki olarak paraşütçü birliklerinin katılımıyla 'hava indirme tatbikatı' düzenlemesinin ardından, Güney Kore'den bir karşı hamle geldi.

Ordu, Pazar günü yaptığı açıklamada, Güney Kore'nin, Kuzey Kore'nin provokasyonlarına karşı hazırlıklı olmak amacıyla batı sınır adaları çevresinde büyük ölçekli askeri tatbikatlar düzenlediğini belirtti.

Manevralar, Cuma günü Kuzey ile Sarı Deniz sınırı yakınındaki Baengnyeong ve Yeonpyeong adaları çevresinde gerçekleştirildi. Deniz Piyadelerinin hızlı manevra kuvveti, Donanma çıkarma gemisi (LST-II), MUH-1 Marineon helikopteri ve Kore Taarruzu'nun katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatlara, Kuzey Batı Adaları Savunma Komutanlığı'ndan Amfibi Araç (KAAV) ve AH-64E Apache gibi Ordu helikopterleri de katıldı.

Bu tatbikatlar, Kuzey Kore'nin önümüzdeki ay Güney Kore'de yapılacak parlamento seçimleri öncesinde yerel provokasyonlar gerçekleştirebileceği endişeleriyle gerçekleştirildi.

Kaynak: Yonhap