Ramazan Bayramı ne zaman, hangi gün? Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

Ramazan bayramına artık giderek yaklaşılıyor. Ramazan Bayramı tatili 3 gün olarak belirlendi. Bayram öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tam kapanma açıklaması yaptı. Ramazan bayramınıda kapsayacak tam kapanma geçerli olacak. Bayram tatili nedeniyle kamu çalışanları 10-11 Mayıs'ta tam gün 12 Mayıs'ta yarım gün idari izinli sayılacak.

Google Haberlere Abone ol
Ramazan Bayramı ne zaman, hangi gün? Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?
28.04.2021 17:15

Mübarek Ramazan ayı 2021 yılında Nisan ayında başladı ve ilk iki haftası geride kaldı. Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren müslüman alemi, ardından Ramazan Bayramı'nın çoşkusunu yaşayacak. Ramazan Bayramında önceki bayramlarda olduğu gibi tatil olacak. Ramazan Bayramı tatili hangi günlerde olacak belli oldu.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler.

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

Ramazan Bayramı hangi gün

RAMAZAN BAYRAMINDA SEYAHAT YASAĞI VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından 29 Nisan 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanmaya gidileceği açıklandı. 13-14-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ramazan Bayramını da kapsayacak şekilde uygulanacak. Yasak 17 Mayıs sabah 05:00'te sona erecek

RAMAZAN BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

Ramazan Bayramı tatili 9 gün oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmalarına karar verildi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü “Covid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirler” adlı genelge yayımladı.

Genelgede Covid-19’un yayılımın en aza indirilmesi amacıyla, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği hatırlatıldı.

Ramazan Bayramı tatili kaç gün

İlgili genelgede yer alan esnek çalışma yöntemlerinin titizlikle uyulması gerektiği ifade edildi. Genelgede, 30 Nisan 2021 tarihi itibariyle; sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere; hizmetlerin asgari personelle yürütülmesi, yine hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel bulundurması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmalarına karar verildi.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Sözlükte “günün çok sıcak olması, güneşin kum ve taşları çok ısıtması, kızgın yerde yalınayak yürümekle ayakların yanması” anlamlarındaki ramad masdarından veya “güneşin güçlü ısısından çok fazla kızmış yer” mânasındaki ramdâ’ kelimesinden türeyen ramazân kamerî yılın şâbandan sonra, şevvalden önce gelen dokuzuncu ayının adıdır. Bu ay içerisinde farz olan oruç ibadeti yerine getirilir.En önemli ibadetlerin başında gelen oruç, Allah'ın bize verdiği nimetlerin değerini anlamamızı sağlar. Ramazan ayı, Allah'ın bize bahşettiği sayısız nimet için şükretmemize vesile olur. Birçok ayette geçtiği üzere insanoğlu hem nankör hem de unutkandır. Bolluğun içindeyken bile daha fazlasını ister. Ancak Ramazan ayının gelmesi ile birlikte bir yudum suyun ya da bir hurmanın bizim için ne kadar önemli olduğunu anlarız 

Yorumlar