Ramazan Bayramı’na kaç gün var? Bayram ne zaman?

11 ayın sultanı Ramazan ayında tutulan oruçların yarısı tamamlandı. Bin aydan daha hayırlıdır buyrulan mübarek Kadir gecesi ve Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı. Tam kapanmaya denk gelen Ramazan Bayramı bu sene biraz buruk geçiyor.

Google Haberlere Abone ol
Ramazan Bayramı’na kaç gün var? Bayram ne zaman?
29.04.2021 19:31

Son iki yıldır Ramazan ayı ve bayramı koronavirüsün etkisi altında geçti. Toplu iftarların ve teravihlerin kılınamadığı Ramazan ayında son günlerinde Türkiye genelinde tam kapanma uygulamasına geçiliyor. Bayram sevincini yaşamak isteyenler ise Ramazan Bayramına kaç gün olduğu merak ediliyor.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? BAYRAMA KAÇ GÜÇ VAR?

Bugün itibariyle ramazanın 16. gününü geride bıraktık. Ramanzan Bayrmına 13 gün var.

Bayram tatili nedeniyle kamu çalışanları 10-11 Mayıs'ta tam gün 12 Mayıs'ta yarım gün idari izinli sayılacak.

Mübarek Ramazan ayı 2021 yılında Nisan ayında başladı ve ilk iki haftası geride kaldı. Ramazan Bayramı arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler.

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

RAMAZAN BAYRAMINDA SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından 29 Nisan 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanmaya gidileceği açıklandı. 13-14-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ramazan Bayramını da kapsayacak şekilde uygulanacak. Yasak 17 Mayıs sabah 05:00'te sona erecek

RAMAZAN BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

Ramazan Bayramı tatili 9 gün oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmalarına karar verildi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü “Covid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirler” adlı genelge yayımladı.

Genelgede Covid-19’un yayılımın en aza indirilmesi amacıyla, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği hatırlatıldı.

İlgili genelgede yer alan esnek çalışma yöntemlerinin titizlikle uyulması gerektiği ifade edildi. Genelgede, 30 Nisan 2021 tarihi itibariyle; sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere; hizmetlerin asgari personelle yürütülmesi, yine hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel bulundurması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmalarına karar verildi.

 

Yorumlar