Reasürans nedir? Reasürans nasıl işler? İlk Türk Reasürans AŞ kuruldu!

Reasürans kapasite ihtiyacının karşılanması için Türk Reasürans AŞ kurulduğu, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu. Peki, Reasürans nedir? İşte Reasürans hakkında merak edilenler…

Google Haberlere Abone ol
Reasürans nedir? Reasürans nasıl işler? İlk Türk Reasürans AŞ kuruldu!
27.09.2019 11:59

Bugün bültenlerde ilk Türk Reasürans AŞ kurulduğu haberi yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığınca reasürans kapasite ihtiyacının karşılanması amaçlı kurulduğu belirtilen Türk Reasürans AŞ’nin genel müdürlüğüne Selva Eren atandı. Peki, Reasürans nedir? Reasürans nasıl işler? İşte ayrıntılar…

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans AŞ Yeni Ekonomik Program kapsamında "ekonomik dengelenme" ve "sağlıklı sürdürülebilir büyüme" hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye'deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacıyla faaliyete geçti.

REASÜRANS NEDİR?

Reasürans; daha önce sigorta ettirilmiş riskin, belirli bir kısmının veya tamamının yeniden sigorta ettirilmesidir. Sigorta şirketleri, teminatını vermiş oldukları risklerin aynı zamana gelmesi olasılığından dolayı hasar ödemelerinde zorlanmamak için reasürans ya da başka bir deyişle mükerrer sigorta yaptırırlar. Bu sayede sigorta şirketleri, üzerinde bulunan riskleri diğer sigorta şirketleriyle paylaşarak güvenli alanda kalabilmektedir.

REASÜRANS NASIL İŞLER?

Reasüransın gerçekleşmesi için ilk önce sigortalı ile sigortacı arasında bir poliçe olması ve bir rizikonun gerçekleşmesi gerekmektedir. Daha sonra da sigortacının bu sigorta akdinden dolayı yüklendiği rizikonun gerçekleşmesi halinde uğrayacağı zararı tazmine yönelik ikinci bir akdin varlığı gerekmektedir. Sigortacı ile onun uğrayabileceği zararı tazmin yükümlülüğü altına giren diğer sigortacı arasındaki bu ikinci akit, bir reasürans akdidir. Sigortacı ile onun uğrayabileceği tazminin yükümlülüğü altına giren diğer sigortacıya, yani reasürans işlemini gerçekleştiren sigortacıya reasürör denmektedir.

Yorumlar