ABD Başkanı Joe Biden, 7 Ekim'de başlayan İsrail-Hamas çatışmalarının ardından ilk kez "kırmızı çizgisi" olduğunu söylese de daha sonra geri adım attı.

Biden, ABD'de yayımlanan MSNBC kanalında dün yayımlanan röportajda İsrail'in Gazze'deki saldırılarının ve bu saldırılarda öldürülen 30 binden fazla sivilin sorumluluğunun ağır olduğunu belirterek, bu kadar insanın sadece "Hamas'ın peşinden giderek öldürülemeyeceğini" ifade etti.

7 Ekim'deki saldırılara işaret eden ABD 81 yaşındaki siyasetçi, "Hamas'ın neden olduğu travmayla başa çıkmanın başka yolları da var" diye konuştu.

Biden, "Başbakan Binyamin Netanyahu konusunda sizin kırmızı çizginiz nedir? Bir kırmızı çizginiz var mı? Örneğin Refah'ın işgali bir kırmızı çizgi olabilir mi?" sorusuna "Bu bir kırmızı çizgi ancak İsrail'i hiç yalnız bırakmayacağım. İsrail'in savunması halen kritik önemde" şeklinde yanıt verdi.

Biden sözlerini "Silah yardımının duracağı ve Demir Kubbe'nin cephanesiz kalacağı bir kırmızı çizgim yok" ifadeleriyle sürdürdü.

Biden'dan Netanyahu'ya soğuk duş! ''Faydadan çok zarar veriyor'' Biden'dan Netanyahu'ya soğuk duş! ''Faydadan çok zarar veriyor''

Editör: Elif Bilir