Resmen yürürlüğe girdi! Türkiye ile imzalanan...

Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Türkiye ile imzalanan "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ve "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Resmen yürürlüğe girdi! Türkiye ile imzalanan...
08.12.2019 18:45

UMH Adalet Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, UMH Başkanlık  Konseyi'nin söz konusu muhtıralarla ilgili kararında, ilgili birimlerden,  anlaşmanın onaylandığı tarihten itibaren yürürlüğe konulması istendi.

Kararda ayrıca, ülkede alınan kararların münferit olarak değil tek bir  cilt halinde yayımlandığına, söz konusu kararın da gelecek yılın başında Resmi  Gazete'de yayınlanacağına işaret edildi.
 
Başkanlık Konseyi 5 Aralık'ta "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat  Muhtırası" ve "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat  Muhtırasını onaylamıştı.
 
UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac tarafından imzalanan  metinde "Başkanlık Konseyinin, 27 Kasım'da imzalanan iki mutabakat muhtırasının  onaylanması yönünde karar aldığı ve kararın alındığı tarihten itibaren geçerli  olmasının şart koşulduğu" ifade edilmişti. Metinde ayrıca ilgili makamlardan  kararın Resmi Gazete'de yayımlanması talep edilmişti.
 
Türkiye ile Libya'daki UMH arasında 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri  İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan  haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına  İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı.

Yorumlar