Retro, astrolojik açıdan bakıldığında gezegenlerin hareketlerine göre burçların etkilenmesine neden olan bir eylem olarak karşımıza çıkıyor. Retro için gezegen hareketleri ile birlikte burçların yaşayabileceği olumsuz durumlar terimini kullanabiliriz.

Her ne kadar Retro gezegenlerin gerileme hareketi ile birlikte burçları etkileyen bir durum da olsa “Geride olmak” ve “Geri” ifadeleri ile birlikte “Nostalji” anlamlarını da taşıyabilmekte.

Retro kavramı ve Retro akımı aslında geçmişten beri hayatımızda yer alan bir kavram. Sosyal medya kullanımının artması, bilgilere daha kolay erişme ve akımların daha kolay yayılma şansı ile birlikte gezegen retrosuna maruz kalma düşüncesi bir anda ivmelenme yaşadı.

Retro

Retro Ne Anlama Gelmektedir?

Retro ne demek ve Retro ne anlama gelmektedir konusuna aslında yazımızın girişinde değindik, ancak bu duruma daha detaylı bir bakış atacak olursak işte Retro hakkında bilmeniz gereken her şey.

Retro kavramını daha iyi anlayabilmek için Astroloji kavramına da bir kısa bakmak gerekiyor. Astroloji, gezegenlerin hareketleri, bulunduğu konum ve bulunabileceği konumları ön görerek, yıldızların hareketleri ve güneş tutulmalarını da ayrıca inceleyerek söz konusu olayların burçlar üzerindeki etkisini incelemekte.

Retro kavramı da bir Astrolojik takip sonucunda öğrenilen ve etkilerinin oldukça büyük olduğu anlaşılan bir burç düşüncesidir. Retro oluşabilmesi için gezegenlerin, gezegenimiz çevresindeki dönüşlerinde geri kalması ve yörünge açısından bize yetişememesi gerekmekte.

Sürekli olarak olmasa da pek çok gezegen için yörüngede geri kalma durumu, ileri ve geri gitme durumu, tutulma anında kalma durumu yaşanabilmekte.

Yaşanan söz konusu duruma Astrolojik kavramda “Retro yaşanması” denilebilmekte. Ancak, söz konusu retro türü ile birlikte moda, yaşam tarzı, müzikler açısından geri kalınma durumuna da retro denilebilmekte.

Retro Akımı

Retro akımı ne demek? Retro konusu Astrolojik açıdan karşımıza çıktığı gibi moda, tasarım, dekor, müzik tarzı ve hatta araç türü olarak da karşımıza çıkmakta.

Özellikle yaşanan modern tarihten daha geride olan ve nostaljik kavramlara sahip olan yıllara göre yaşamak, Retro akımı örneklerine girebilir.

Retro akımı, 1980 ve 1990 yıllarını da kapsamak ile birlikte daha gerideki tarihlerdeki giyim tarzlarına günümüzde sahip olmak, geçmişteki müzik tarzlarını günümüzde benimsemek, geçmişteki araç modellerine günümüzde sahip olmak olarak kısaca açıklanabilir.

Özellikle geçmişe karşı duyulan özlem ile girilen bu akım son zamanlarda Retro tarzı ile öne çıkmayı başaran pek çok mekanın da açılması ile birlikte halk arasında hızla yayılmaya başladı.

Retro akımı, sosyal medyanın da yarattığı kar topu etkisi ile birlikte büyümüş olup dur durak bilmeden büyümeye devam etmekte. Retro akımı ile birlikte “Vintage” yani, nostaljik giyim akımı da yaygınlaşmayı başarmış olup, günümüzde pek çok genç tarafından tercih edilmekte.

Astrolojide Retro Ne Demek?

Retro akımı, Retro nedir konularına yazımızın başında değindik, Peki Astrolojide Retro Ne Demek? konusunda detaylı bilgiye nasıl sahip oluruz?

Astrolojide Retro, burç gezegeninizin bir Retro gezegeni olması ile birlikte başınıza gelebilecek olumsuz şeyler demektir.

Astrolojik haritanıza bakarken, gezegeninizin yanında “R” harfi yer alıyorsa bu, sahip olduğunuz gezegenin Retro olduğu anlamına gelmekte. Yani, gezegenlerin geri kalarak oluşturduğu etkilerden siz de zarar görebilirsiniz demek.

Retro yaşanması ile birlikte pek çok konuda başarılı olabilecekken kendinizi başarısızlık silsilesi içinde bulabilirsiniz, dün doğru giden işiniz bugün doğru gitmemeye başlayabilir. Retro, birkaç günden oluşan bir durum olmadığı için söz konusu aksilikler bir dönem boyunca devam edebilmekte.

Gezegenlerin kendi ekseni ve diğer gezegenler ekseninde dönüş hızı bulunmakta. Retro oluşabilmesi için gezegenimiz ile burcunuzun sahip olduğu gezegenin dönüş hızında uyuşmazlıkların yaşanması gerekmekte.

Söz konusu durum her gezegen için geçerli olmamak ile birlikte Astrolojik haritaya göre “R” harfi ile belirtilen gezegenlerde kimi dönemlerde gerçekleşebilmekte.

·         Planlanan işlerin aksaması,

·         Olması yüksek bir ihtimal olan durumların artık olamaması,

·         Henüz yeni aldığınız bir ürünün çalışmaması,

·         Başınıza gelebilecek kimi talihsizlikler,

·         Arkadaşlarınız ile aranızın açılması,

·         Sevdikleriniz ile tartışma halinde olmanız,

·         Hayatınızın sanki yavaşlamışçasına tepki vermesi,

·         Sürekli olarak bir çatışma durumu içerisinde bulunma,

·         Günden güne artan isteksizlikler,

·         Psikolojik olarak çöküntü dönemine daha yatkın olmak.

Gibi nedenler burcunuzun sahip olduğu gezegenin Retro dönemine girmesi ile birlikte yaşanabilmekte.

Elbette yaşanan her talihsiz olayı Retro akımı ile bağdaştırmak doğru olmayacaktır ancak gezegeniniz bir Retro içerisinde yer alıyorsa yüksek ihtimalle yaşananlar tamamen Retro’nun sorumluluğundadır.

Gezegenlerin Retro Olması Ne Demek?

Retro ne demek, gezegenlerin Retro olması ne demek gibi konuları kavramak, burçlara göre hareket ettiğiniz dönemlerde alacağınız kararlar açısından sizlere büyük bir yardım sağlayacaktır.

Gezegenlerin retro olması, gezegenlerin bizim gezegenimizden daha yavaş hareket etmesi, yörünge hareketinde bizden daha geride olması; gezegen içerisinde saklanan enerjinin burçlara yansıtılamaması, doğru şekilde yapılamayan gezegen hareketlerinin burçlar üzerinde negatif enerji yüklemesi anlamına gelmekte.

Bilinen ve en yüksek ektiye sahip olan Retro gezegenler ise şu şekilde karşımıza çıkmakta;

·         Merkür,

·         Venüs,

·         Mars,

·         Jüpiter,

·         Satürn,

·         Uranüs,

·         Neptün,

·         Plüton,

Kaynak: Haber Merkezi