Rusya, Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarını kullanarak ülkesini hedef aldığı için, Birleşik Krallık'a askeri ültimatom verdi. 

Kırım Haber Ajansı'nın aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı 6 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahları kullanarak Rus topraklarını hedef alması durumunda askeri karşılık verebileceğini belirtti.

RUSYA'DAN BİRLEŞİK KRALLIK'A NOTA!

Birleşik Krallık'ın Moskova Büyükelçisi Nigel Casey'in bakanlığa çağrılarak protesto notası verildiğini açıklayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ayrıca, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'ın Reuters'a verdiği röportajda "Ukrayna, Rus topraklarındaki hedeflere Birleşik Krallık silahlarıyla saldırma hakkına sahip" ifadelerini kullanmasını hatırlattı.

"BİRLEŞİK KRALLIK'IN ASKERİ UNSURLARINI VURULABİLECEK"

Rusya Dışişlerli Bakanlığı'ndan yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Cameron'un düşmanca açıklaması, Birleşik Krallık'ın, Ukrayna'ya verilen uzun menzilli seyir füzelerinin Rus topraklarına karşı kullanılmayacağı yönünde daha önce verdiği taahhütleriyle çelişiyor. Cameron, bu yaklaşımı reddederek, ülkesinin fiilen çatışma tarafı olduğunu kabul etti. Rus tarafı, Cameron'ın ifadelerini ciddi bir gerilim kanıtı ve Londra'nın çatışmalarda Ukrayna tarafında yer aldığı teyidi olarak değerlendiriyor. Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarıyla Rus topraklarına yapacağı saldırılara yanıt olarak, Ukrayna'da ve Ukrayna dışında bulunan Birleşik Krallık'ın herhangi bir askeri unsur ve teçhizatı vurulabilecek"  

Kaynak: Haber Merkezi