Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, son yıllarını CHP’nin medyasında katıldığı programlarda tantana yaparak geçiren birisidir. Sadettin Tantan’ın CHP medyasında yaptığı bütün tantanaların temel sebebi, “CHP ve ortaklarının önünü nasıl açarım, yarattığım algılarla onlara nasıl hizmet ederim?” düşüncesinde olmasıdır. Eski emniyetçi olmasından dolayı ben onu milliyetçi-vatansever birisi olarak bilirdim. Ama HD(P)KK çizgisindeki bu CHP aşkını ve ona hizmetkârlığını görünce yanıldığımı anladım. Emniyet Müdürlüğü içinde çeşitli görevler yapmış ve İçişleri Bakanlığı yapmış birisinin CHP’nin sürekli ihanet üreten medyasında konu mankeni olarak kullanılması ve Sadettin Tantan’ın kendini kullandırması zaten ona bakışımızın yanlış olduğunun ispatı olmuştur.

“Emperyalist güçler, küresel odaklar…” türünden cümlelerle oluşan derin istihbaratçı, stratejik analizler yapan beyin rolünde CHP medyasında pozlar veriyor ama her nevi terör örgütüyle bağı-bağlantısı olan CHP’ye lafı bir türlü getiremiyor.

Her konuda konuşuyor, her olaya cevabı var. Hele konu Cumhur İttifakı’na saldırmak olursa âdeta şakıyor ama nedense CHP’nin ABD, HDP, PKK, YPG, FETÖ, Kandil, Demirtaş, Ermenistan, Yunanistan ilişkisinden doğan ihanetlerine zerre değinemiyor. Hem nasıl değinsin ki?

Halk TV, Tele1, KRT, Sözcü gibi CHP medyasına evinden daha çok mesai harcıyor.

Bir CHP aşkı içinde debelendiği kendini çok net gösteriyor. Bunun sebebi CHP ve ittifak kuyruklarından siyasi bir beklenti içinde olması mı yoksa CHP medyasının kadrolu elemanı yapıldığından dolayı mı böyle? Onu bilmiyoruz.

2019 yerel seçimlerinde HDP-Demirtaş aşkıyla bilinen, Yunanlıların “Bizim evladımız” yakınlığı gösterdiği, gayrimilli birçok düşünceye sahip Ekrem İmamoğlu gibi birini “İmamoğlu çok iyi niyetli ve samimi, iyi bir ailenin ferdi ve temsilcisi” şeklinde tarif edip, desteklemişti.

Sadettin Tantan, CHP medyasındaki tantanalarında öyle bir zavallı hâldedir ki, ne dediğini ve kimin hakkında konuştuğunu bilemeyecek durumdadır.

Bu tantanacı Tantan, geçmişte MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin siyasi eylem ve söylemlerini “Amerikan milliyetçileri diye bir projenin parçası oldu” diye yorumlamıştı. Bu akıl tutulması değil, akıl ishalidir.

Bir insan, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye “Amerikan milliyetçisi” diyorsa onun yeri inanın akıl hastanesidir.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, terörle mücadele eden tarafta olup, ABD’nin silahla beslediği terör örgütü PKK/YPG’ye şiddetli darbe vurulmasını her zaman desteklediği ve bunun tavizsiz devam etmesini istediği için mi Amerikancı oluyor tantanacı?

ABD’nin kendi topraklarında beslediği terör örgütü FETÖ’ye öteden beri tavizsiz olmuş ve FETÖ ile mücadelede kararlı olduğu için mi Amerikancı oluyor tantanacı?

Buna daha çok örnek veririz de sen asıl Amerikancılarla niçin uğraşmıyorsun Sadettin Tantan?

Tantanacı Tantan, geçtiğimiz yıl “Büyük Ortadoğu Projesini hayata geçireceğiz” diyerek ABD’ye kuyruk sallayan Kemal Kılıçdaroğlu’na diyecek sözün yok mu?

Barzani’ye CHP heyeti gönderip “Kürt sorununu biz çözeriz” diye Barzani üzerinden ABD’ye sinyal gönderen Kemal Kılıçdaroğlu’na diyecek sözün yok mu?

ABD’nin silahla besleyip büyüttüğü terör örgütü YPG için “YPG terör örgütü değildir. Vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur” ve “Türkiye’nin beka problemi yok. YPG bize mi saldıracak?”  diyerek ABD’ye selektör yapan Kemal Kılıçdaroğlu’na diyecek sözün yok mu?

ABD’nin kucağındaki terör örgütü FETÖ’nün mensubu olanların Türk devleti bünyesinden atılması karşısında “Sözüm söz, KHK’larla görevden alınan herkesi görevine iade edeceğim” sözünü vererek ABD’ye el sallayan Kemal Kılıçdaroğlu’na diyecek sözün yok mu?

Tantanan bitecekse bu örnekleri uzatmayalım Sadettin Tantan?

Bu örneklerden bile masken düştü değil mi CHP’li tantanacı?

Gelelim HÜDA-PAR/Hizbullah bağlantısına dair tartışmalardan ortaya çıkan gündeme…

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli, bu gündeme dayalı geçtiğimiz gün bir yazılı açıklama yaptı ve 57. Hükümet zamanı Hizbullah terör örgütüyle başarılı mücadele edildiğini ifade ederek Sadettin Tantan’a da şöyle çağrıda bulunmuştu:

“Sık sık gündeme taşınan Hizbullah terör örgütünün ise nasıl ve ne zaman çökertildiği malumdur, bu hususta da, ara sıra vermiş olduğu beyanlarla “emperyalist güçlere karşı oyunu bozacak Türk milletidir” görüşünü paylaşan eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın kamuoyuna açıklama yapması boynunun borcudur.

Her fırsatta konuşmayı alışkanlık hâline getiren Sayın Tantan’ın bu konuda sessizliğe gömülmesi, Bakanlık sorumluluğunu üstlendiği dönemde Hizbullah terör örgütüne karşı hangi operasyonel faaliyetlerin yapıldığını dürüst şekilde paylaşmaktan şu ana kadar imtina etmesi doğru değildir.

57’inci Hükümet döneminde, 17 Ocak 2000 tarihinde Hizbullah’a yapılan seri ve kapsamlı operasyonlarda hunhar militanlar ve örgüt lideri etkisiz hâle getirilmiştir.

Beykoz vakası sonrası, Türkiye çapında icra edilen arama, kurtarma, baskın ve yakalama süreçlerinde 200’ün üzerinde mezar Hizbullah terör örgütünün hücre evlerinde tespit edilmiştir.”

***

MHP Lideri Devlet Bahçeli, burada 57. Hükümet’in terör örgütü Hizbullah’a karşı mücadelesini övdüğü gibi, o dönem İçişleri Bakanı sorumluluğu taşıyan Sadettin Tantan’ı da dolaylı olarak övüyor ve “O gün Hizbullah terör örgütüne karşı yapılan mücadeleyi kamuoyuna doğru bir şekilde anlat, yaşananları paylaş” diyor ama MHP düşmanlığını ukalalığa, hadsizliğe, görgüsüzlüğe, cahilliğe dönüştürmüş Sadettin Tantan yine CHP ve ortaklarına can suyu veren açıklamalar yapıyor. Sadettin Tantan’ın ruh sağlığında ciddi problemler olduğuna inanıyorum. Allah şifasını versin.

Ortada Hizbullah terör örgütü mü kaldı Tantanacı?

57. Hükümet zamanı temizlendikten sonra Hizbullah’ın yaptığı bir tane terör olayı mı yaşandı Tantanacı?

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’na katıldığı televizyon programlarında, “Hizbullah ile ne bağlantınız var? Siz Hizbullah’ın siyasi ayağı mısınız?” soruları soruldu.

Birisinde “2012’den beri bu soruya onlarca defa cevap verdik. Bir daha cevaplayalım. Çok açık ve net ifadelerle söyleyeyim. Biz Hizbullah’ın devamı değiliz. Biz Hizbullah’ın mirasçısı değiliz. Biz Hizbullah’ın siyasi kanadı ve sözcüsü de değiliz. Bizimle Hizbullah arasında herhangi bir organik bağ yok” dedi.

Bir başkasında “Değiliz. Bak bunu çok net söylüyorum. Bunu onlarca defa söyledim. Biz Hizbullah'ın devamı falan değiliz. Onun mirasçısı da değiliz. Biz başka bir örgütün devamı ya da siyasi kolu değiliz. Bizim devamı olduğumuz iddiası gerçekleri yansıtmıyor. Şiddetin her türlüsünü reddettiğimizi söyledik. Hiçbir cinayeti tasvip etmeyiz” dedi.

Daha eski bir televizyon programında da bu soruya, “Malumunuz Hizbullah da, PKK da yasa dışı iki yapıdır. Hizbullah geçmişte silah kullandı. PKK ise hâlâ silah kullanıyor. Biz ise yasalara göre kurulmuş legal bir partiyiz. Böyle bir kıyasın yapılmasını doğru bulmayız”  demişti.

HÜDA-PAR Genel Başkanı defalarca bu ve benzeri açıklamalarda bulundu. Kişinin beyanı esas ise, kurumu bağlayan sözler bunlardır.

HÜDA-PAR Genel Başkanı Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu’nun  "Kandil'deki savaş baronlarını ve Pensilvanya'daki memleket düşmanlarını rahatsız ettiğimizden dolayı gururluyuz" sözleri kimin rahatsız olduğunu, kirli algıları kimin yarattığını göstermesi açısından önemlidir. HÜDA-PAR’ın terör örgütü PKK ve FETÖ’ye karşı çok net ve sert bir duruşu vardır. Sadettin Tantan’ın coşması 6+HDP masasını tatmin etmek içindir.

Bu kadar tantana yapmayı seven Sadettin Tantan niçin CHP’nin ortağı HD(P)KK’nın direkt Kandil-İmralı-YPG odaklı ilişkisine CHP medyasında yorumlar yapmıyor?

PKK’lı Selahattin Demirtaş “Biz PKK'yı silahlı halk hareketi olarak tanımlıyoruz. 1990'dan bu yana kurulmuş hiçbir partimiz PKK'yı terör örgütü olarak tanımlamadı” dediği hâlde, “Demirtaş’ı serbest bırakacağız. Ona şeref madalyası takacağız. Onunla Türkiye’yi yöneteceğiz” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslensene Sadettin Tantan…

PKK’lı Pervin Buldan "PKK bir terör örgütü değildir. Özellikle Sayın Bahçeli'nin bunu bilmesi gerekir" dediği hâlde, ondan cumhurbaşkanlığı adaylığına destek istemek için ayağına giden ve anlaşan Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslensene Sadettin Tantan…

HDP’de “Terör örgütü PKK ile bağlantımız yok” diyen bir yönetici var mı?

Hadi korkudan HD(P)KK’ya soramıyorsun bunu, o hâlde destek verdiğin ve oy vereceğin Kemal Kılıçdaroğlu’nun 12 yıl önce katıldığı programda Mehmet Ali Birand’ın BDP'nin (HDP) PKK'nın bir uzantısı olup olmadığını” sorması üzerine verdiği “Bazen kendileri söylüyorlar, biz zaten oranın bir uzantısıyız şeklinde bir ifadeleri var. Bizim öyle görüp görmeme ötesinde PKK ile organik ilişkilerinin olduğunu onlar da söylüyor” şeklindeki cevaptan, niçin 2015 yılından itibaren vazgeçtiğini sorsana…

Tantanacı Tantan!

2015 yılında “Her CHP’li evden HDP’ye birer oy” kampanyası yapan CHP’yi de “7 Haziran seçimlerinde PKK’nın uzantısı HDP’nin parlamentoya sokulması için yurt içi ve yurt dışı güç odakları tarafından desteklenilmesine de bir projedir” yorumunda bulunmuştun.

Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte ABD’nin silahla beslediği PKK’nın siyasi uzantısı HDP konusunda niçin değiştiğinin bir izahını yapacak mısın?

2018 seçimlerinde aldığı oy oranı %0,31 (157.612) olan HÜDA-Par üzerinden Hizbullah feryadına giriyorsun da, milyonlarca oy alan CHP’nin PKK’nın büyük partisi, HDP’nin PKK’nın küçük partisi olmasına niçin hiç sesini çıkaramıyorsun? Senin zekâna soralım ama tantana yapmadan cevap ver: Hangisi daha tehlikeli sence?

HÜDA-Par yarın Türkiye Cumhuriyeti’nin aleyhinde bir tutuma girerse buna ilk tepkiyi zaten MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli gösterir. Ondan kimin şüphesi var?

Tantanacı Sadettin Tantan! Hadi çıksın, her gün terör örgütü PKK ile olan ilişkisini eylem ve söylemleriyle gösteren HDP’ye ve HDP’nin her türlü bölücülüğü bildiği hâlde iş birliği ve ittifak yapan Kemal Kılıçdaroğlu’na bir tepkisini göstersin. Yapabilir mi bunu?

Hadi cesareti varsa CHP’nin kanalizasyon kanalı olan Halk TV’ye çıksın, HD(P)KK’ya ve HD(P)KK ile ilişkisi olan CHP’ye birkaç kelam etsin.

“Emperyalist oyunlar, küresel güçler” cümleleriyle CHP medyasında bol bol laf salatası yapan Sadettin Tantan, CHP-PKK ilişkisi emperyalist oyunlara, küresel güçlerin tezgâhına girmiyor mu?

Tantanacı Tantan, unutmadan Cumhur İttifakı’na destek veren HÜDA-PAR ile senin destek olmak için parçalandığın 6’lı masadaki tüm partiler görüşmüş. Hepsinin çok samimi pozları olmuş. Hatta Saadet Partisi’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği “Erbakan’ı Anma Toplantısına” HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da konuşmacı olarak katılmış. Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu, Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Medeni Yılmaz, İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nu alkışlamaktan imtina etmemişti. O gün de sanırım bu programı Halk TV canlı yayınlamıştı. Aynı gün Halk TV’ye çıkıp Hizbullah tantanaları yapmış mıydın tantanacı Sadettin?

Şu talihsizliğe bakın ki, Sadettin Tantan (İçişleri Bakanlığı), Hanifi Avcı ve Sabri Uzun gibi adamlar Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çeşitli görevler yaptılar. Bu üçünün ortak yuvasının ihanet kanalı Halk TV olması tesadüf mü? Üçünün bir diğer ortak özelliği de CHP’nin ortağı HD(P)KK’ya susmaları ve hatta bu ilişkileri normalleştirecek propagandalar yapmalarıdır. Yalansa yalan de Tantanacı Sadettin…