Sağlıkta şiddeti önlemek için yeni eylem planı

AA- Sağlıkta şiddetin arttığını söyleyen Sağlık Bakanı Koca, yeni bir eylem planı hazırladıklarını söyledi.

Sağlıkta şiddeti önlemek için yeni eylem planı
29.11.2018 10:42

AA- Sağlıkta şiddetin arttığını söyleyen Sağlık Bakanı Koca, yeni bir eylem planı hazırladıklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sağlık çalışanlarına şiddete yönelik bir açıklama geldi.

Sağlıkta şiddetin arttığını söyleyen Koca, "Günde 10-11 fiziki, bunun üç katı kadar da sözel şiddet olayının görüldüğü günleri yaşıyoruz" dedi.

Koca, "Fiziki ortamların düzeltilmesinin, çalışanların hasta yüklerinin, tazminat yüklerinin de dahil olduğu birçok tedbiri barındıran bir sağlıkta şiddeti önleme eylem planı hazırlıyoruz" diye konuştu.

Düzenlemenin sadece kamu değil özel sektörde çalışanları da kapsayacağını ifade eden Sağlık Bakanı, "Sadece sağlık çalışanları için değil, toplumda genel şiddete yönelik hırsızlık, gasp gibi durumlara yönelik genel bir düzenlemenin de ayrıca yapılması gerektiğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

AA'ya konuşan Koca'nın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Hasta memnuniyeti sonuç odaklı bir hizmetin, sağlık çalışanları memnun edilmeden yapılabilirliği mümkün olamaz.

(Sağlık çalışanlarının haklarına yönelik iyileştirmeler) Bu düzenlemelerin, sadece emeklilikle ilgili söyleyeyim mesela, hekim ve uzman hekim ve pratisyenlere yönelik değil, diğer sağlık çalışanlarına da benzer şekilde yapılması gerektiği gündem oldu. Bugün için böyle bir sözü vermek mümkün değil. Ama bunun gündemimizde olacağı, önümüzdeki dönemler bunu gündemimizde tutacağımızı söyleyebilirim.

(Şehir hastaneleri) Bir üniversiteyle sürdürebilirlik çok mümkün olmayabilir, ihtiyaç halinde birden fazla üniversiteyle iş birliği veya birlikte kullanım protokolü imzalamayı bundan böyle yapabilir olacağız.

Birlikte kullanım protokolü bulunan 53 eğitim araştırma ve 21 üniversite hastanesindeki öğretim elemanlarıyla kişisel sözleşme yapılacak.

(Şehir hastaneleri) Ne Sağlık ne Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu-özel işbirliği anlamında hiçbir şekilde borç yükü anlaşmasına imza atmamıştır.

Şehir hastanelerinde, ne muayene yani poliklinik hizmetleri ne ameliyat veya ameliyathane doluluk oranı ne acil ve yoğun bakım hizmetleri ne de yatak doluluk oranıyla ilgili asla hiçbir garanti söz konusu değildir."

Yorumlar