Salamura yaprak nasıl yapılır? Sarma yaprağı nasıl kurulur?

Haziran ayının gelmesiyle beraber yeşeren bağlardan toplanan yapraklar kış ayları bidonlara kuruluyor. Tazecik yapraklarla sarılan sarmanın lezzetini bilir. Kış hazırları arasında önemli bir yeri olan yaprağın başkenti ise Tokat'ın Erbaa ilçesidir. Buradan toplanan tonlarca yaprak dünyanın dört bir tarafına dağılmaktadır. Vatandaşlar ise salamura yaprak nasıl yapılır? Sarma yaprağı nasıl kurulur? sorularına cevap arıyor.

Google Haberlere Abone ol
Salamura yaprak nasıl yapılır? Sarma yaprağı nasıl kurulur?
11.06.2021 23:39

Özellikle davetlerin ve bayramların değişmez menüleri arasında yer alan yaprak sarması için kaliteli ürünler şart. Bozulmaması ve uzun süre saklaması için salamura yapılan yapraklarda nelere dikkat edilmesi gerektiği en çok merak edilenler arasında. Yaprakta en önemli noktalardan birisi ürünün taze olması gerekir. Bunun yanı sıra damarlı yapraklar sararken zorluk çıkardığı damarsız olanlar tercih edilmelidir. Peki salamura yaprağı nasıl kurulur? İşte detaylar...

SALAMURA YAPRAK NASIL YAPILIR? SARMA YAPRAĞI NASIL KURULUR?

Her zaman için malzemenin tazeliğinin ve kalitesinin çok önemli olduğunu unutmayın. En güzel salamurayı dalından yeni kopmuş körpe yaprakları kullanarak yapabilirsiniz. Mümkünse yaprakları dalından kendiniz toplayın, mümkün değilse de taze yaprak satan bir yerden aldığınızdan emin olun.

Salamura yapılacak yapraklar ince ve damarsız olmalıdır.

yaprak

Salamura yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

1,5 kilogram taze asma yaprağı
1 su bardağı kaya tuzu
1 çorba kaşığı limon tuzu
İçme suyu

Asma yapraklarını geniş bir tepsiye ya da temiz bir plastik kaba yerleştirin.

İçme suyunu tencerede kaynatıp içine tuzu ve limon tuzunu ekleyin.

Tuzlu suyu yaprakların üzerine döküp tepsinin ya da kabın üzerini bir tepsiyle kapatarak 12 saat kadar bekletin.

Bekleme süresinin sonunda yaprakları porsiyonlayıp bağladıktan sonra bastırarak kavanozlara yerleştirin. Üzerine aldığı kadar salamura suyu ilave edin.

Yaprakları kavanoza koymadan önce bağlamak ihtiyacınız olduğu kadar çıkarıp kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

Yapraklarınızı küçük kavanozlara yerleştirerek ve her seferinde tek bir kavanozdaki malzemeyi kullanarak da hem işinizi kolaylaştırabilir hem de yapraklarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

yaprak
Kavanozların havası iyice çıkmazsa kapaklarında kabarmalar olabilir. Bu nedenle öncesinde birkaç gün kapakları gevşek bırakıp havasının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sıkıca kapattığınız kavanozları serin ve karanlık bir yerde aklamaya özen gösterin, aksi takdirde bozulurlar.

Yaprakları porsiyonlara ayırdıktan sonra buzdolabı poşetlerine doldurup kırılmayacak şekilde kutulara yerleştirerek dondurucuda da saklayabilirsiniz.

yaprak

Yorumlar