Şans kapıyı kapayınca

06.02.2020 10:00

Fenerbahçe’nin yedekleri için aslında tam da zamanıydı. Ama bazen şan da devreye girer. Kötü hava ve ağır zemin, futbol oynamayı imkansıza yakın bir hale getiriverir. Tabi siz bunların hepsine kısaca ‘yedeklerin talihsizliği de diyebilirsiniz. Özellikle ilk yarıda kendilerini göstermek adına çok zorluk çektiler. Yağmur bir yandan, karşıdan gelen rüzgar diğer yandan. Futbol oynama adına zor bir durumdu. Yine de bir penaltı buldu ama kullanamadı Sarı-Lacivertliler. Devre arasına girerken de Mevlüt’le golü buldular.

İkinci yarı ile birlikte rüzgarı da arkasına alan Fenerbahçe oyuna ağırlığını koydu. Özellikle orta alanda Zajc ve Mehmet Ekici’nin sürpriz pasları, Rodrigues ve Ferdi Kadıoğlu’nun hareketli oyunları skorun artmasına neden oldu. Daha düne kadar kadroya alınmayan ve satılması düşünülen Mehmet Ekici’nin, tüm bu olumsuzluklara rağmen kendisini toparlaması ve ortaya koyduğu performansı göz doldurdu. Sanki yeni transfer gibiydi Ekici. Bu arada attığı 2 golle Mevlüt de, Muriqi’in arkasında hazır durumda olduğunu teknik heyete gösterdi. Bizim anlamadığımız, büyük umutlarla alınan Tolgay’ın isteksiz, vurdumduymaz oyunu. Bu futbolcu eğer kendini bu maçlarda gösteremezsen ne zaman gösterecek?

Sonra da kalkıp, “Neden oynatılmıyorum?” diye isyan edersen, kimse seni dikkate almaz. Tolgay’ın en kısa sürede toparlanması ve kadroyu zorlaması gerekiyor. Falette’yi izler, fikir sahibi oluruz diyorduk ama Ersun hoca yeni transfere sadece yarım saat süre verdi. Tecrübeli hoca belki de skoru aldıktan sonra Falette’nin, Adil Rami ile olan uyumunu görmek istedi. Gineli futbolcu stoper sorununu çözer mi, onu zaman gösterecek. Ama şu görüntüdeki ne Rami, ne de Falette, Jailson ya da Serdar’a alternatif olur gibi gözükmüyor Kırklarelispor’u kutlamak gerek, zorlu rakipleri yenerek buraya kadar geldiler. İyi mücadele ettiler, özellikle ikinci yarıda hem rakibiyle, hem de rüzgarla. Sonuçta, Süper Lig’in iyi futbol oynayan ekiplerinden biri ile baş etmek o kadar kolay değil. Sözün özü, dün Fenerbahçe, hem saha, hava şartları ve rakibini yenip, ZTK’nda şimdiden yarı finalist oldu.