Yıldıray Çiçek / TÜRKGÜN

Aylardır Meral Akşener’in başını çektiği kendi ittifak ortakları ve CHP’deki bir klik tarafından siyasi olarak itibarsızlaştırılan Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya ziyareti esnasında bir kumpasa uğramış ve o gün herkes artık tüm iplerin Meral Akşener’e ve Ekrem İmamoğlu’na geçtiğine dair propagandaya başlamıştı. Çünkü ne Ekrem İmamoğlu ne de Meral Akşener Saraçhane’de kurdukları “Mağdur algılı” sahne için Kemal Kılıçdaroğlu’na haber vermişti. Gösteri yapma ve bu gösteriyle birlikte Ekrem İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanı adayı çıkarma tezgâhını Ekrem-Meral ikilisi baş başa planlamıştı.

“Bu millet mağdur sever” düşüncesiyle sahne kurdular ve sahnedeki tiyatrolarını millete yutturmaya çalıştılar ama ortada ne mağdur ne de onları destekleyenler vardı. Meral Akşener Ekrem İmamoğlu’na çak yapıyor, ona ahtapot kolları gibi sarılıyor, her ikisi 32 dişini gösteriyor ve “Daha yeni başlıyoruz” diye kameraların önünde aşırı mutluluk gösterileri yapıyorlardı. Ne ceza alanda, ne de onu destekleyenlerde üzgünlüğe dair zerre emare yoktu.

Ekrem ve Meral ikilisinin ipleri ele aldığı gösteri sadece bir gün sürdü. Apar topar Almanya’dan Türkiye’ye dönen Kemal Kılıçdaroğlu kendine kurulan kumpası fark etti ve adım adım bu kumpası bozdu. Meral Akşener’e de “Bir parti başka bir partinin iç işlerine karışmamalı” mesajını verdi. Saraçhane kumpası çok sırıtan Ekrem İmamoğlu da “Her CHP’linin ailesinin lideri olan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu adaydır” açıklamasını yapmak zorunda kaldı. Oysa Kemal Kılıçdaroğlu defalarca aday olacağını ifade etmesine rağmen, Meral Akşener’in gazıyla “Ben de oyuna girebilirim” diye sürekli gündemde kalmaya çalışıyordu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nu bir de CHP grup toplantısına çağırarak “Ekrem benim oğlum olur” diyerek onun elini-kolunu tümden kırdı. Yani bir nevi “Gel bakalım Muharrem” vakasıyla onu da etkisizleştirdi. Ekrem İmamoğlu’nu bu saatten sonra yeniden İBB Başkan adayı yaparlarsa dua etsin.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağı artık netleşti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye geneline astırmaya başladığı “Sana rakip olmak için geliyorum ey dünya” afişleri de bu netliğin en belirgin delili oldu.

Hafta sonu Konya’da gerçekleşen toplantıda Meral Akşener’in kukla gibi kullandığı İmamoğlu ve Yavaş’ın da içinde bulunduğu CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı da “Bu yolculukta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu`na sonuna kadar güveniyoruz” açıklamasını yaparak Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendirmişlerdir. Bu noktadan sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusunda dönüşü olmaz.

Meral Akşener’in kumpasları, tezgâhları, itibarsızlaştırma çabaları, Ekrem-Mansur ikilisini ayartma mesaisi bu saatten sonra artık hükümsüz kalacaktır. Meral Akşener bunun farkında olduğu için psikolojisi oldukça bozuk davranmaktadır. Son çıktığı televizyon programındaki sinirli, agresif hali herkesin dikkatini çekmiştir. Çünkü tezgâh elinde patlayınca demek ki böyle oluyormuş…

Meral Akşener’in temel özelliği kendine kim sahip çıktıysa onu hançerlemektir. Siyasi sicili ortadadır. Hedefinde şimdi Kemal Kılıçdaroğlu vardır. Bakalım onunla ilgili yeni tezgâhlar deneyecek mi? Akrep doğasına uygun davranmaktadır. Kimse şaşırmasın.

Olayı MHP Lideri Sayın Bahçeli özetlemiştir: Ne var ki karşımızdaki siyaset tablosunda bir aile dramı yaşanmaktadır. Baba ile oğul çekişmeli, babayla abla ihtilaflı, oğul ile abla kumpasçı, diğerleri de kendi siperlerinde seyircidir.