Almanya seyahati öncesi gazetecilere açıklamada bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın görevlerine devam edeceğini söylemişti. Berlin’de temaslarını yürüttüğü sırada Ekrem İmamoğlu’nun herkesi Saraçhane’ye davet etmesi adaylık için yapılan gizli planı deşifre etti. Kılıçdaroğlu’nun bu davete katılamayacağını bildiği halde mahkeme sonucunu miting çağrısına dönüştüren İmamoğlu’na ilk cevap İP Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya seyahatini fırsat bilen Akşener ve İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun programını iptal edip Türkiye’ye dönebileceğini hesap edemedi.

6+1’li masanın adaylık tartışmalarının alevlendiği süreçte İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yakın çevresine, “Merak etmeyin, Aralık’ta cumhurbaşkanlığı adaylığının ibresi tamamen bana dönecek’’ ifadelerini kullanması da tüm planlarını ayyuka çıkardı. Meral Akşener’in adaylık sürecinin başından beri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı olduğu ve Ekrem İmamoğlu’nun adaylığını desteklediği biliniyordu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve başından beri masanın ortak adayı olması için baskı yapan İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Saraçhane şovu kısa sürdü. Ajans tarafından yapılan “İmamoğlu’nun adaylığı kesinleşti” yönündeki propaganda çalışması, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “görevine devam edecek” çıkışıyla son buldu.

Ekrem İmamoğlu’nun “Herkesi saat 16.00’da Saraçhane’ye davet ediyorum” çağrısıyla başlayan şova ilk yanıt İP Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi. Aracından bir fotoğraf paylaşan Akşener, “Ankara’dan yola çıktım, Saraçhane’de görüşürüz” dedi. Akşener’den sonra TİP, EMEP, TTB gibi terör propagandası yapan parti ve örgütlerden de destek geldi.

Birlikte Otobüsün Üzerine Çıktılar

Ekrem İmamoğlu ile birlikte otobüsün üzerine çıkan İP Genel Başkanı Meral Akşener, “Bugün Meral Akşener olarak söz veriyorum; bu şarkı da burada bitmeyecek. Ekrem kardeşim için verilen bu kararın arkasında bir büyük korku var. Sandıkta elbette hesap verecekler” diyerek İmamoğlu’nun adaylık sürecine destek verdi. Ekrem İmamoğlu hakkında verilen kararı birbirlerine sarılarak ve kahkahalar atarak karşılayan ikilinin fotoğrafı da dikkatlerden kaçmadı. Kamuoyu, “Bu neyin coşkusu?” sorusunun cevabını aradı.

İmamoğlu Adaylığını İlan Etti

Saraçhane’deki belediye binası önünde toplanan kalabalığa seslenen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, “Onlar, bizi germek istiyorlar. Ancak bizim 2023 ideallerimiz var. Hep birlikte omuz omuza gece gündüz çalışacağız. Milletimizi aydınlık günlere taşımak adına 2023 yılında seçimlerde bu ülkenin üstüne çökmeye çalışan zihniyeti hep birlikte göndereceğiz. İstanbul’da başardık. Türkiye’de de başaracağız. Bizi yıldırmak isteyenlere buradan söyleyeyim. Aradan 3,5 sene geçmiş olabilir. Ama benim hâlâ gençliğim var. Hâlâ umudumuz yüksek. Sizden söz almak istiyorum. 2023’te her şey çok güzel olacak. Ankara duysun” sözleriyle adaylığını fiilen ilan etti.

Kılıçdaroğlu: Adaylığı Etkilemez

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 6'lı masanın aday belirleme sürecini değerlendirirken, aday için acele edilmemeli vurgusu yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun nihai karar olmamasına rağmen hapis cezası ve siyasi yasak almasını fırsata çevirmeye çalışması Kılıçdaroğlu’nun engeline takıldı. Konuyla ilgili kendisine yöneltilen "İmamoğlu'nun yargılanması adaylık belirlemeyi etkiler mi?" sorusuna cevap veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yok etkilemez. Şunun için; attığımız her adımda bir tuğla koyuyoruz, acele etmiyoruz. Altı liderin ortak iradesiyle bir metni çıkarmaya çalışıyoruz. Altı liderin altında güçlü kadrolar var. Ekrem Bey büyükşehir belediye başkanı olarak İstanbullulara hizmet etmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Akşener Telefon Bile Etmedi

Bir diğer yandan, Ekrem İmamoğlu'nun davası için Almanya'dan özel uçakla İstanbul'a gelen Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Davutoğlu'nun bu süreçte kendisini arayıp üzüntüsünü belirttikten sonra Ekrem İmamoğlu’nun yanına gittiğini ancak Meral Akşener’in kendisini aramadığını belirtti.

HDP: Akşener En Sinsi Tehlike

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezası ve siyasi yasak sonrası soluğu Saraçhane’de alan İP Genel Başkanı Meral Akşener için 6+1’li masanın etkin ortağı HDP’den “En sinsi tehlike” yorumu geldi.

HDP eski milletvekili Ziya Pir, Akşener’in İmamoğlu’na sarıldığı bir kareyi sosyal medya hesabından paylaştı. HDP’li Pir, paylaşımına “En sinsi tehlike” notunu düştü.

Yakın Çevresine Tarih Verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu hakkında “YSK üyelerine ahmak dediği’’ gerekçesiyle yerel mahkeme tarafından 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilip siyasi yasak getirilmesinin ardından Ekrem İmamoğlu ile ilgili skandal bir iddia gündeme geldi. İmamoğlu'nun yakın çevresine “Merak etmeyin, Aralık’ta cumhurbaşkanlığı adaylığının ibresi tamamen bana dönecek’’ dediği ifade edildi.