SAVAŞ İLANI

‘Kumar Masası’na oturmanız için bahis mafyası kafanıza silah mı dayadı?

Noter masasında kalmanız için Türkiye Noterler Birliği size ihtar mı çekti?

HDP ile aynı Cumhurbaşkanı adayına oy istemeniz için Kandil’den tehdit mi aldınız?

Terörist Selahattin Demirtaş ile kahvaltı yapamadığınız için ölüm orucuyla mı sınandınız?

AYM partinizi kapatmak için parmak salladığından dolayı mı HDP’nin kapatma davasına net tavır koymadınız?

2019 seçimlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde HDP ile ortak adayı desteklemeniz için şantaj mı yaptılar?

2023 seçimlerinde 6+1 formatlı masaya oturmasaydınız evinizdeki masa-sandalye takımına haciz mi gelecekti?

3 Mart’ta masadan sizi zorla kaldıran mı oldu? Hadi kalktınız, peki 6 Mart’ta tekrar zorla oturtan mı vardı?

***

İP Başkanı Meral Akşener ve partisinin açıklamalarına bakarsanız bugüne kadar CHP ve HDP ile olan ittifakı tehdit ya da şantaj sayesinde kurmuşlar gibi davranıyorlar. Sanki istemedikleri halde zoraki bir ittifak yapmışlar gibi konuşuyorlar.

Bilakis; bilerek, isteyerek, severek hatta taparak yaptıkları ittifak ve birlikteliğin acı sonuçlarıyla yüzleşemedikleri için, “partimize operasyon çekiliyor” cümlesine sarılıyorlar.

İP Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, parti içinde başlayan kayıp para, taciz ve ortam dinleme skandallarını, “81 ilde ayrı adaylarla seçime gireceğimizi açıkladığımızdan beri partimize saldırılıyor” açıklamasıyla perdelemeye çalışıyor.

İP Sözcüsü Kürşad Zorlu partide yaşanan istifaları, “Bunun adı operasyon siyasetidir” sözleriyle açıklıyor.

İP Başkanı Meral Akşener, ard arda gelen istifalar için, “Partimize kurumsal operasyon olduğu ortaya çıktı” diyerek durumu kurtarmak istiyor.

İP’in kuruluşunda yer alanların rüzgâra göre yön değiştiren siyasi varlıklar olduğu bir sır değil. 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra arkasına FETÖ’nün rüzgârını alanlar MHP ve Lideri Devlet Bahçeli’ye karşı imza topladılar.

CHP’nin pışpışladığı siyasi kelebekler tarla kongrelerinde ilk bulduğu tellere yapıştılar. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra rüzgârı kesilenler sırtını CHP’ye dayadıkları bir parti kurdular. “İP” adını verdikleri partiyle HDP’ye kement attılar. Ortaklaştılar, birlikte seçim stratejisi oluşturdular, ittifak yaptılar. 31 Mart 2019 seçimlerinde yakaladıkları rüzgâr 14 ve 28 Mayıs 2023 seçimlerinde kesildi.

İP’teki cambaz bu seferde “kimseyle ittifak yapmayacağız” demeye başladı. 6’lı masada esen rüzgâr tersine döndü. “CHP’ye kazandırmak için kurulmadık” diyenlerle, “CHP olmadan kazanamayız” diyenler kafa kafaya geldi.

***

Son 6 ayda;

İzmir eski Milletvekili Aytun Çıray, İstanbul eski milletvekili Ahat Andican, eski Genel Başkan Yardımcısı Aydın Adnan Sezgin, Antalya eski Milletvekili Hasan Subaşı, Ankara eski Milletvekili Durmuş Yılmaz, eski Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, Ankara Milletvekili Adnan Beker, İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, İstanbul Milletvekili ve eski Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu ve Toplumsal Politikalar Başkanı Ece Güner partiden istifa etti. Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ihraç edildi.

Eski Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ethem Baykal ile kurucular kurulu üyeleri Sevinç Gümüş, Tamer Kayaalp, Musa Ertugan, Günay Kodaz ve İsmet Koçak partiden ihraç edildi.

İBB Meclis Üyesi Taylan Yıldız, İBB Grup Başkanvekili İbrahim Özkan ve diğer 5 Meclis üyesi partiden istifa etti.

İstanbul başta olmak üzere İP’in birçok il ve ilçe teşkilatında istifalar yaşandı.

Görevden alınan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Üçok’un ise istifaya hazırlandığı belirtiliyor.

***

İP, kendi eliyle kendi sonunu hazırladı. Meral Akşener ise yaşanan istifaları “savaş ilanı” olarak yorumladı. “Buyurun ben varım” dedi.

“Don Kişot yel değirmenlerine karşı” hançerini çekti.