Schengen vizesi başvurularında yaşanan sıkıntılar, başvuru sahiplerini uzun bekleme süreleriyle karşı karşıya bırakmaya devam ediyor. Konsolosluklar, randevu alma sürecinde haftalar ya da aylar sonrasına gün verirken, bazı durumlarda en yakın randevu tarihi olarak 2-3 ay sonrası gösteriliyor. Bu zorluğun özellikle Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda gibi popüler destinasyonlar için daha fazla hissedildiği biliniyor. Ayrıca, başvuruların reddedilmesi ve başvuru ücretlerinin geri iade edilmemesi gibi sorunlar da başvuru sahiplerini etkiliyor.

KONSOLOSLUKLARDA UZUN BEKLEME SÜRELERİ

NTV'den Baran Bila'nın haberine göre; konsolosluklar, randevu alma sürecinde haftalar ya da aylar sonrasına gün veriyor. Bazı durumlarda ise en yakın randevu tarihi olarak 2-3 ay sonrası gösteriliyor.

EN ÇOK TALEP GÖREN ÜLKELER: ALMANYA, FRANSA, İTALYA VE HOLLANDA

Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda gibi Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Schengen vizesi için en çok talep gören ülkeler arasında yer alıyor. Ancak bu ülkelerde randevu almak için uzun bir bekleme süreci gerekiyor.

BAŞVURULARIN REDDEDİLMESİ VE ÜCRET İADESİ SORUNU

Evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesine rağmen başvuruların reddedilmesi sıkça yaşanıyor. Başvuru ücretleri olan 2500-3000 lira gibi miktarlar ise geri iade edilmiyor.

DİJİTALLEŞME TASARISI HENÜZ UYGULANMADI

Avrupa Birliği Konseyi, Şengen vizelerinin dijitalleşmesine yönelik bir tasarının Aralık ayında kabul edilmişti. Ancak bu uygulama henüz hayata geçirilmedi.

ERKEN BAŞVURU TAVSİYESİ

Başvuruların mümkün olduğunca erken tarihlerde yapılması öneriliyor. Bu şekilde bekleme sürelerinden kaçınılabileceği düşünülüyor.

Editör: Haber Merkezi