Seçenek artarsa

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, devre arası transferlerinden sonra elinin ne kadar rahatladığını, Kasımpaşa...

18.02.2019 10:00

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, devre arası transferlerinden sonra elinin ne kadar rahatladığını, Kasımpaşa maçında gösterdi. Benfica maçında beklediği oyunu sergilemeyen Badou Ndiaye, Yuto Nagatomo ve Fernando’yu dinlenmeye aldı. Yerlerine Selçuk İnan, Ryan Donk ve ilk kez Emre Taşdemir seçeneklerini sahaya sürdü. Bu arada iki maçta bir penaltı golü dışında pek varlık gösteremeyen Mbaye Diagne’ye ‘kendine bakmazsan, vazgeçilmez değilsin’ mesaji için yanına Kostas Mitroglou’yu oturttu.

Ev sahibi Kasımpaşa, ilk yarıda 4’te 4 galibiyetle karşılaştığı rakibine yenilmiş, bu kez 4’te 4 kayıpla geldiği haftayı kazançla bitirmeyi hedeflemişti. Bu maçın bir diğer özelliği de, hem Galatasaray’ın hem de milli takımın başında Türk futbol tarihine başarılar yazdırmış, iki teknik adamın mücadelesine sahne olmasıydı. Maçın başında Trezeguet, Galatasaray’a, “Siz yanlış transfer yaptınız” demek için öyle bir tempo üretti ki, Sarı-Kırmızılı savunmayı tek başına salladı. Kendi yarattığı faul atışını da gol yaptı.

Sonrasında da ataklar yapan, şut atan Mısırlı futbolcunun durdurulması için çare, Galatasaray’ın öne çıkmasıydı. Ve Galatasaray çarkı işlemeye başladı. Sağdan Martin Linnes, Sofiane Feghouli, soldan Emre Taşdemir, göbekte Selçuk İnan ve Ryan Donk baskıya başladılar. Rakibi soluksuz bırakan baskı; formu her geçen gün yükselen Younes Belhanda’nın sert şutuyla ilk, kaleye gönderdiği topa Sofina Feghouli’nin akıl dolu vuruşuyla ikinci gole dönüştü. Geri dönüşü kısa zamanda tamamlayan Galatasaray, baskıyı azalttı, orta alana çekilerek top çevirmeye başladı. Bu dönemde özel paslar vererek, Mbaye Diagne’ye sanatını gösterme şansı tanıdılar. Senegalli golcü, bu girişimlerin karşılığını veremedi. Ve bu durum gösterdi ki, eğer uyum süreci uzar, Kasımpaşa’da 20 gole ulaşan güveni azalmaya, savunmanın arasına saklanmaya devam ederse, Mbaye Diagne de, Sarı-Kırmızılılar’ın ‘Slimani’si olur... İkinci yarıya ev sahibi baskıyla başladı. Hedef skor dengesini sağlamaktı.

Ryan Donk’un baskı altındayken geriden çıkarttığı uzun pasa atak yapan Sofiane Feghouli, ilk goldeki kadar akıl dolu bir vuruşla, farkı ikiye çıkarttı. Sonrasında, oyunu ‘Benfica’ rövanşını da düşünerek rölantiye alan Galatasaray, zaman zaman yükselttiği tempoyla da, skoru kendi istediği şekle getirdi. Tek kişilik Trezeguet hücumları da giderek etkisini kaybedince üç puan, Feghouli’ye alkışlarla birlikte, Sarı-Kırmızılılar’ın hanesine yazıldı.