Zincirleme seçimlerin son halkası 31 Mart 2024 yerel seçimleri kavgasız gürültüsüz tamamlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1977 yılından beri ilk kez birinci parti çıktığı bu seçimlerde belirleyici olan şey, yerel dinamiklerden ziyade genel politika ve ekonomi faktörüydü.

Ekonomik sıkıntılar ve çözümsüz kalan bazı meseleler, seçmenin tercihlerini doğrudan etkiledi. Bu durum, hem seçime katılımı bir hayli düşürdü hem de iktidar bloğundaki kimi seçmenlerin tercihlerini değiştirmesine sebep oldu.

Bazı yerlerde adayların etkisi belirleyici olsa da, genel olarak seçmenin yerel seçimlere bakışında, yerellik kavramının ön plana çıkmadığını düşünüyorum.

Bir düşünelim, seçmenler kendilerine hizmet etmeyen CHP’li belediye başkanlarına yeniden oy verirken hangi yerel hakikatleri düşünmüş olabilirler ki?

Mesela CHP’nin hangi belediyesi ne hizmette bulunmuştur ki insanlar referans alarak diğer CHP’li belediyelere yönelme gereği hissetsinler?

Numunelik bir tane belediye başarısı bile sergileyememiş CHP’den hizmet gelmeyeceğini bile bile birçok insanın gidip oy vermesinin sebebi hikmeti nedir? Buradan hükümet adına nasıl bir mesaj çıkar?

Ekonomik göstergelerin bugünden kötü olduğu 14-28 Mayıs 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden göreve getiren milli irade ülkenin temel meselelerinin çözümü konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvendiğini söylerken on ay sonraki 31 Mart 2024 seçimleri vesilesiyle bir ikazda bulunmak istedi. Emekliler, asgari ücretliler bu uyarıların yapılmasında baş unsurlar oldu. Milletin bu ikazına kulak vermek ya da vermemek Türkiye’nin yakın dönemdeki siyasi kaderini belirleyecek bir dönüm noktasıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçimlerdeki kayıpların sebeplerini değerlendirip, gerekli müdahaleleri yapacaklarını açıklarken MHP Lideri Devlet Bahçeli de seçim sonuçlarının çok boyutlu değerlendirmesi için kolları sıvadıklarını söyleyerek milli iradenin uyarısını ilk dakikadan itibaren ciddiyetle ele aldıklarını gösterdiler.

Her seçimin ardından “Oylar çalındı” çığırtkanlığına başvuran, seçim sonuçlarına müdahale edildiğine inanan, kaybedişlerinin ardından esaslı bir muhasebe yapmaktan kaçan muhalefet politikacılarının aksine Cumhur İttifakı liderleri seçimin neticelerini siyasal bir olgunlukla karşıladı. Cumhur İttifakı bazı belediyeleri kaybetmiş olabilir ama bu olgun tavır, uzun vadede kaybettirmez, kazandırır.