Günümüz teknolojileri sayesinde ortodonti tedavilerinde kullanılan diş telleri yerine alternatif tedavi yöntemi olarak daha estetik bir görünüm sunan şeffaf diş plağı tedavisi tercih edilmeye başlanmıştır. Şeffaf diş plağı tedavisi, kişiye özel gerçekleştirilen ortodonti tedavi yöntemidir. Şeffaf diş plakları; dişlerde görülen çapraşıklık, sıkışıklık ve seyreklik gibi sorunları gidermek üzere uygulanır.

Bu tedavi yöntemi, özellikle estetik kaygılar yaşayan kişiler ve diş teli tedavisi tamamlandıktan sonra koruma sürecine geçen kişilerde uygulanır. Şeffaf diş plağı tedavisinde; hastadan alınan ölçüler dijital ortama alınır ve dişler, dijital ortamda aşama aşama ideal konumlarına taşınır. Dişlerin hareket etmesi beklenen pozisyona göre setler şeklinde şeffaf plaklar üretilir.

Kişiye özel planlanan her bir plağın 0.05 mm'lik hareket yaratma yeteneği sağlanır. Setler halinde kişiye özel tasarlanan şeffaf plaklar, 15 gün düzenli olarak takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

ozel anlar

Şeffaf Diş Plağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf diş plağı tedavisi için izlenen bir prosedür bulunur. Diş plağı tedavisine başlamadan önce bütün çürüklerin temizlenmiş ve ağız içi tüm bakım işlemlerinin tamamlanmış olması gerekir. Şeffaf plak tedavisinde hekimin ağızdan ölçü alması ile süreç başlar.

·        Diş hekimi aracılığıyla hastanın bilgisayarlı tomografi ile diş görüntüsü alınır.

·        Hastanın dişlerinin hareketliliğine göre ağız kalıbı alınır.

·        Tedavi ilerledikçe zaman zaman hastanın tekrar ağız kalıpları alınır.

·        Diş hekiminin planladığı tedavi planına göre şeffaf diş apareyleri setler halinde hazırlanır.

·        Bir şeffaf diş plağı yaklaşık 2 hafta süreyle kullanılır. Kullanım süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Şeffaf Plağın Kullanımı Sonrası Kontrol Nasıl Yapılır?

Şeffaf diş plağı tedavisinin başlamasından itibaren hekiminiz sizi ayda bir ya da 2 ayda 1 görmek isteyebilir. Ortodonti uzmanı tarafından plakların üzerindeki belirteçler ile günlük kullanımının kontrolü yapılır. Dişlerinizin görünümünden rahatsız oluyorsanız ve tel takmak istemiyorsanız şeffaf diş plaklarını tercih edebilirsiniz.

Şeffaf Diş Plağı Kullanmanın Sağlık Açısından Faydaları başlıklı blog yazısını da incelemenizde fayda olacaktır.

Şeffaf Diş Plağı Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Dişlerdeki çapraşık durumun, düzensizliklerin giderilmesine ve hizalanmasına yardımcı olan şeffaf diş plakları, yeni nesil ortodonti tedavi yöntemidir. Her geçen gün geleneksel diş tellerinin yerini almaya başlayan şeffaf diş plağı tedavisi genellikle küçük diş problemlerinin tedavisinde tercih edilir. Günümüzde çapraşıklık ve derin kapanış gibi diş problemlerinin düzeltilmesinde uzman diş hekimleri tarafından diş plağı uygulaması yapılır.

Diş tellerine göre daha konforlu, ağrısız ve estetik bir kullanım sunan şeffaf diş plakları, kullanıcısını memnun eder. Kullanımı hastanın kontrolünde olan şeffaf plaklar, kolayca çıkarılıp takılabilir. Şeffaf plakların temizliği, diş tellerine göre daha kolaydır. Tedavi süresi daha kısa süreli olması ve diş hekimine gitme aralıkları daha uzun olması hastalar tarafından öncelikli olarak tercih sebebidir.

Size kendini özel hissettirecek şeffaf diş plağı tedavisi ile tanışmak için bir uzman ile görüşebilirsiniz.

Bu konu da ilginizi çekebilir: Detaylı Şeffaf Plak Kullanım Rehberi