Şentop'tan 'soykırım' tepkisi: Sabıkalı olanlar dikkatli konuşmalı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendirmesine tepki gösterdi. Şentop; "Tarihi ve bugünü ırkçılık, soykırım suçlarıyla sabıkalı olanlar Türkiye hakkında daha dikkatli konuşmalı" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Şentop'tan 'soykırım' tepkisi: Sabıkalı olanlar dikkatli konuşmalı
26.04.2021 15:30

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'te "İkinci Karabağ Savaşı ve Ermenistan’ın Savaş Suçları Paneli"nde yaptığı konuşmada, "Ermenistan ve Ermeni diasporasının, 'Büyük Ermenistan' hayaline kapılarak Ermenileri sözde 'soykırım' iddialarıyla Türkiye'ye yönelik nefret duygularıyla tahrik etmelerinin bir sonucu olarak, bölgesel istikrarsızlığın müsebbibi oldukları aşikardır." dedi.

Biden'ın 1915 olayları açıklamasına ilişkin, "İlmi, tarihi hiçbir yeni bulgu, yeni hiçbir değerlendirme yoktur. Değişen tek şey siyasi karardır." ifadesini Kullanan TBMM Başkanı Şentop, "ABD Başkanı'nın sözde 'soykırım' açıklaması; hukuku, siyasi ve tarihi birikimini hiçe sayan bir açıklamadır. Bu, ABD'nin evrensel hukuk ve bilimle çelişkisini ortaya koyduğu gibi, Türkiye ve ABD arasındaki insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve karşılıklı dostluğa dayalı ilişkilerine zarar verecek mahiyette bir açıklamadır." şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Şentop, "(ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklaması) TBMM Başkanı olarak, devletimize, milletimize, tarihimize yapılan bu büyük iftirayı reddediyorum. Hele hele tarihi, hatta bugünü ayrımcılık, ırkçılık, soykırım, ülke dışında insanlığa karşı suçlarla sabıkalı olan ülkelerin yetkililerinin Türkiye hakkında konuşurken çok daha dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak isterim." dedi.

Yorumlar