Seyahat izni nasıl alınır? Özel araçla iller arası seyahat etmek yasak mı?

Türkiye, koronavirüs ile mücadelede yeni bir aşamaya girdi. Salgının başından beri ilk defa tama kapanmaya geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Kabine Toplantısı’nda tam kapanma kararı çıktı. Alınan karada göre 29 Nisan itibariyle tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Özel araçla iller arası seyahat etmek isteyenler ise seyahat izninin nasıl alındığını araştırıyor.

Google Haberlere Abone ol
Seyahat izni nasıl alınır? Özel araçla iller arası seyahat etmek yasak mı?
27.04.2021 00:10

Koronavirüs vakalarının 60 binlere çıkması sonrasın hükümet Türkiye genelinde tam kapanma kararı aldı. 26 Nisan Kabine Toplantısı'nın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan tam kapanmanın Ramazan Bayramı'nı da kapsayacağını duyurdu. Bayramda memleketine gitmek isteyenler özel araçla iller arası seyahat etmek yasak olup olmadığını sorguluyor.

ÖZEL ARAÇLA İLLER ARASI YOLCULUK YASAK MI?

Kabine Toplantısı’ndan çıkan karara göre Türkiye 29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00'dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi 5'e kadar sürecek şekilde tam kapanma dönemine geçiyor. Bu tarihler arasında kesintisiz sokak kısıtlaması uygulanacaktır.

Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

3.3- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) kontrol noktaları oluşturulacak. Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ SEYAHAT KISITLAMASI DETAYLARI

Mevcut genelge devam ediyor olup, 26 Nisan Kabine Toplantısı sonrasında yeni genelge yayınlandığında haberimizde yer alacaktır.

3. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

3.1- Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

3.2- Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;

▪ Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

▪ Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),

▪ Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

▪ ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

▪ Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

▪ Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

▪ Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

 

 

Yorumlar