Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı konusunda SGK Başuzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber TV'ye önemli açıklamalarda bulundu. Karakaş, asgari ücrete zammın Eylül ayında geleceğini iddia etti.

ASGARİ ÜCRETE EYLÜLDE ZAM İDDİASI

Karakaş, asgari ücrete zam yapılması konusunda sıkça sorulan "Meclis kapalıyken zam nasıl yapılacak?" sorusuna net bir cevap verdi. "Asgari ücrete zam konusu meclisle alakalı değil," diyen Karakaş, asgari ücret tespit komisyonu ve hükümetin karar vermesi halinde zam yapılabileceğini belirtti. Enflasyon oranlarının çift haneli olduğu zamanlarda asgari ücrete zam yapıldığını belirten Karakaş, "Eylül ayında muhakkak asgari ücrette bir artış bekliyorum," dedi.

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK YOLU

Ev hizmetlerinde çalışan insanların sıkıntılarına da değinen Karakaş, bu alanda çalışan yaklaşık 2 milyon kişinin mobinge maruz kaldığını ve yasal düzenlemeler beklediğini ifade etti. Karakaş, "Ev hizmetinde çalışan kadınlarımızın HAK-İŞ himayelerinde dernekleştiğini duyuyoruz. Bu gelişme onların her türlü hizmetten faydalanmalarının önünü açıyor," dedi. Bu düzenlemelerin işsizlik sigortası, genel sigorta ve emeklilik hakları gibi birçok alanda fayda sağlayacağını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi