Silifke festivali başladı

Bu yıl 49'uncusu kutlanan Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivali törenle başladı.

Silifke festivali başladı - Sayfa 1

Festival çelenginin Atatürk Anıtına konulması ile başlayan kutlamalar kurdela kesimi ve yaş kütüğüne 49. Yıl brövesinin çakılmasıyla devam etti.


Silifke festivali başladı - Sayfa 2

Festivalin açılış konuşmasını yapan Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok yaptığı konuşmada “Bu yıl 49’sunu kutladığımız Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivalimizin açılışı nedeniyle düzenlemiş olduğumuz bu programa hoş geldiniz, Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan salgın hastalık nedeniyle iki yıldır ara verdiğimiz Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivalimizi bu yıl coşku ve sevinç içerisinde siz değerli hemşehrilerimizle ve misafirlerimizle birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Silifke festivali program içeriğinin çok zengin olmasının yanı sıra ses yarışmaları, el işi sergileri, en iyi yoğurt yapma ve Silifke’ye özgü bir yiyecek olan en iyi batırık yapma yarışmaları, sportif müsabakalar, Göksu Irmağı üzerinde rafting sporu, Yörük kültürü etkinliklerinin yer alması da festivalimize ayrı bir değer ayrı bir önem kazandırmaktadır.


Silifke festivali başladı - Sayfa 3

 Festivalimizin en önemli yanı ise Silifke’mize özgü, el işleri, tarım ürünleri ve folklorumuzu ön plana çıkartarak Silifke’mize ait bu ürünlerimizi ve kültürümüzü ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına imkan sağlamasıdır. İki yıl aradan sonra bu yıl 20-26 Haziran tarihleri arasında kutlayacağımız Silifke Müzik ve Folklor Festivaline yurt dışından ve yurt içinden gelen misafirlerimizin katılımları bizleri son derece sevindirmiştir. Yaz tatili nedeniyle Mersin bölgemize gelen misafirlerimize de buradan sesleniyorum, tatilinizin bir gününü Silifke’ye ayırın her günü ayrı bir güzellik ve zenginlik taşıyan festivalimizin coşkusunu bizlerle birlikte yaşayalım diyor, bugün burada bizleri yalnız bırak tüm hemşehrilerime, değerli protokol üyelerimize, yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu vesile ile göreve geldiğimiz günden bu yana hızla gelişen ve büyüyen ilçemizin her mahallesine, her sokağına hizmet etmek en temel ilkemizdir. 

Silifke festivali başladı - Sayfa 4

Hayata geçirdiğimiz hizmetleri siz değerli halkımıza sunarken yaşlı-genç, engelli-engelsiz tüm vatandaşlarımıza eşit hizmet etmeye özen göstermekteyiz. 3 yıllık bir süreçte hayata geçirdiğimiz bazı önemli projelerimizi sizlere hatırlatmak istiyorum. Tevekkül sultan türbesi, Sosyal konut, Çilek kokulu otizmli çocuklar yaşam merkezi, engelsiz üretim atölyesi ve engelsiz cafe, Dr. Erdinç Şahin Asma yaya köprüsü, 24 saat Göksu projesi, Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim merkezi ve kütüphane, Taşucu Kapalı Pazar yeri, Belediyemize iş makinası ve hizmet araçları satın alınması, Asfalt plenti, Silifke Kalesi yürüyüş yolu, Sevgi parkı, Atakent mahallesi Deniz sahil düzenlemesi ve Atapark projesi, Yeşilovacık mah. Deniz sahil düzenlemesi, Taşucu mahallesi deniz sahil düzenlemesi, Kırobası (Mara) mahallesine soğuk hava deposu, Cavit Erdem sokak sağlıklaştırması, Kurtuluş mahallesi çiftçilere yönelik tarıma destek projesi ve spor sahaları yapımı, Devlet Bahçeli Silifkeli şehitler hatıra ormanı, Becili’de 1000 kişilik kır düğün salonu, Emekliler kıraathanesi, Sayağzı mahallesine Cemevi, Belediye eski hizmet binası restorasyonu, Cennet-Cehennem mağarasına asansör ve otopark yapımı, Antik kent Uzuncaburç projesine destek, Sami Göksu evi restorasyon projesi, Taşhan sokak restorasyon projesi, Silifke yoğurdu ve çileğimize coğrafi işaretin alınmasına katkı sunmak ve en son olarak ta Silifke’mizin il olması için başlattığımız çalışmalar her zaman öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.