Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta başlattığı askeri müdahale devam ediyor. Rus ve Ukrayna birliklerinin karşılıklı saldırıları yaşanırken ortaya atılan bir iddia gündeme bomba gibi düştü.

"NOKTA ATIŞ İLE PUTİN'İ ORTADAN KALDIRACAKLAR"
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pentagon'un Putin'e suikast planı yaptığını iddia etti. Lavrov, "ABD, Kremlin'i nokta atışı ile vurup Putin'i ortadan kaldıracak" dedi.

"PLAN PENTAGON TARAFINDAN YÖNETİLİYOR"
ABD'nin düşmanlıkta en ileri noktaya gittiğini ifade eden Lavrov, Putin'e yönelik suikast planının Pentagon tarafından fiilen yönetildiğini açıkladı.

"BU ÇILGINLIĞI PLANLAYANLAR..."
Ardından tehditlerde bulunan Lavrov, "Bu çılgınlığı planlayanlar olası sonuçları hakkkında çok dikkatli düşünmeliler" dedi.

SUİKAT İDDİALARININ KAYNAĞI NE
Lavrov'un suikast iddiası Batı medyasında bomba etkisi yarattı. Batı’da son olarak geçtiğimiz eylül ayında Rusya’nın Ukrayna savaşında nükleer silahları devreye sokabileceği polemiği kızıştığında Amerikan Newsweek dergisi benzer içerikli makaleyle ortaya çıkmıştı. Geçmiş yazıda Rusya'nın nükleer silah girişimi olması durumunda ABD'nin nükleer silahla cevap vermeyeceğini "nükleer savaş tetikçisini" bulunduğu yerde ortadan kaldırmak için klasik mühimmatla "nokta vuruş" planlaması yaptığını ortaya atmıştı.


Lavrov’un üç ay önce basında çıkan iddialara dayanarak resmi ağızdan ‘Putin’in imhası’ konusunu gündeme getirmesi siyasi gözlemciler tarafından Moskova yönetimi zirvesinde ciddi hareketliliğin yaşandığının işareti olarak algılandı.

RUSYA'NIN BATI KEHANETİ
Rusya’da yakın zamana kadar Vladimir Putin’den sonra ülkede ikinci adam rolünü oynayan eski Devlet Başkanı, eski Başbakan ve günümüzde Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Dmitriy Medvedev, 2023 yılı için “Batı çökecek” kehanetiyle gündem oldu.

Rusya devlet hiyerarşisinde küçük de olsa resmi görevi olmasına rağmen sosyal medya hesabından popülist söylemlerle ortaya çıkan Medvedev, “Yeni yıl yaklaşırken herkes birtakım tahminler yapıyor. Ben de önümüzdeki yıl nelerin yaşanacağını 10 maddeyle sıralayayım” dedikten sonra 2023 yılı için 10 maddelik kehanetini sıraladı:

1- Dünya piyasalarında petrolün varil fiyatı 150 dolar, doğalgazın 1000 metre küpü ise 5000 dolar olacak.

2-  İngiltere, Avrupa Birliğine yeniden katılmak isteyecek.

3- İngiltere Avrupa Birliği'nde iç anlaşmazlıklara neden olacak ve birlik dağılacak.

4- Ukrayna gelişmeleri gölgesinde Macaristan ile Polonya da savaşa dahil olarak Ukrayna’nın bir bölümünü ilhak edecek.

5- AB’nin dağılmasından sonra Almanya; Polonya, Baltık cumhuriyetlerini, Çekya, Slovenya, Romanya ve Ukrayna’dan geriye kalan Kiev beyliğiyle 4. Alman imparatorluğunu kuracak.

6- İmparatorluğun kurulmasından  sonra Almanya Fransa ile aralarında yeni büyük bir savaşa girecek.

7- Avrupa’da büyük bölünmenin ardından sınırlar yeniden çizilecek. Polonya da şimdiki haliyle kalmayacak.

8- İngiltere’de büyük çalkantılar baş gösterecek. Kuzey İrlanda Britanya’dan ayrılarak İrlanda cumhuriyetine katılacak.

9- ABD’de iç savaş patlak verecek. Merkez Washington yönetimine baş kaldıracak Kaliforniya ile Teksas eyaletleri bağımsızlık ilan edecek. 2024 yılında ABD’den geriye kalan topraklarda başkanlık seçimini Elon Musk kazanacak. Teksas-Meksika federasyonu kuracak.

10- ABD, dünyanın finans merkezi olmaktan çıkacak. Tüm ticari platformlarla borsalar Avrupa ve Asya kıtasına kayacak.”