Biliyorsunuz yıllar önce Sinan Oğan’ın PKK’nın siyasi uzantısı HDP’yi ve terörist Demirtaş’ı övdüğüne dair tartışmalar vardı. Bu tartışmanın kaynağı da Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın yazısı içinde Sinan Oğan’ın söylediğini ifade ettiği Bu seçim, Demirtaş’ın kişiliğiyle HDP’yi Türkiyelileştirdi. Etnik temele dayalı rijit yapıdan, sistemle uyumlu partiye dönüştürdü. Bu Türkiye için kazanımdır” cümleleri olmuştu.

Muharrem Sarıkaya’nın bu yazısı çıktıktan sonra birçok televizyon, gazete ve haber sitesinde gündem olmuştu. Çıktığı günlerde hiçbir tekzip yayınlamayan ve bu yazıyı yalanlamayan Sinan Oğan, biz bu konuyu bir yıl sonra yazınca ne hikmetse yalanlama ihtiyacı duymuştu.

Oysa bu haberler hala arşivde şu başlıklarla duruyor:

MHP'li Sinan Oğan'dan şaşırtıcı HDP yorumu ( İnternethaber )

http://www.internethaber.com/mhpli-sinan-ogandan-sasirtici-hdp-yorumu-704519h.htm

MHP'li vekilden Demirtaş'a övgü ( Radikal )

http://www.radikal.com.tr/politika/mhpli_vekilden_demirtasa_ovgu-1204391

MHP'den Demirtaş'a şaşırtan övgü ( Milliyet )

http://www.milliyet.com.tr/mhp-den-demirtas-a-sasirtan-ovgu/siyaset/detay/1918670/default.htm

MHP'li vekilden Selahattin Demirtaş'a övgü ( Haber7 )

http://www.haber7.com/ic-politika/haber/1185905-mhpli-vekilden-selahattin-demirtasa-ovgu

MHP: HDP, Türkiye için kazanımdır ( Kürdistan/Post isimli bölücü sayfa)

MHP'li vekilden Selahattin Demirtaş'a övgü ( Sabah )

http://www.sabah.com.tr/cumhurbaskanligi-secimi-2014/2014/07/30/mhpli-vekilden-selahattin-demirtasa-ovgu

MHP'li vekilden Selahattin Demirtaş'a övgü ( Gazete Kamu )

http://www.gazetekamu.com/mhpli-vekilden-selahattin-demirtasa-ovgu.html

MHP'li Vekilden Demirtaş'a Övgü ( Habervaktim )

http://www.habervaktim.com/haber/380542/mhpli-vekilden-demirtasa-ovgu.html

Sinan Oğan´ın Küresel Sevdası: HDP ve Demirtaş sevgisi ve bunun Azerbaycan boyutu (Başken’te Pusula)

http://www.baskenttepusula.com/haber/sinan-oganin-kuresel-sevdasi-hdp-ve-demirtas-sevgisi-ve-bunun-azerbaycan-boyutu--672.html

MHP'li vekil: Bu seçim, Demirtaş'ın kişiliğiyle HDP'yi Türkiyelileştirdi

https://t24.com.tr/haber/mhpli-vekil-bu-secim-demirtasin-kisiligiyle-hdpyi-turkiyelilestirdi,266030

MHP'li vekilden Selahattin Demirtaş'a şaşırtan övgü

https://www.tgrthaber.com.tr/aktuel/mhpli-vekilden-selahattin-demirtasa-sasirtan-ovgu-31552

Sinan Oğan bu gazete ve haber sayfalarında bu şekilde haberleştirilince ne hikmetse tekzip yayınlamadı. Ben bir yıl sonra (10 Eylül 2015)HDP VE DEMİRTAŞ'I ÖVEN PKK'YA HİZMET EDER!” başlıklı yazı yazdım. Büyük bir telaş ve hakaretlerle yalanlamaya çalıştı.

Sinan Oğan Cumhurbaşkanı adayı olunca bu konular tekrar gündem oldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir açıklama yaparak bu gündemi değerlenirdi. Daha sonra konunun kaynağı olan Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bu konuyla ilgili bir yazı yazarak Sinan Oğan’a şunları söyledi:

“Yayında 30 Temmuz 2014 günü; yaklaşık 9 yıl kadar önce kaleme aldığım ve sizin de bir cümlenize yer verdiğim yazıma atıf yapıyorsunuz.

Bu yazı çıkınca beni aradığınızı, olmayan bir demeci yazdığım için de benim düzeltme yapma durumunda kaldığımı iddia ediyorsunuz.

Diyorsunuz ki, “Ben söylemediğim hâlde‘HDP Türkiye için kazanımdır’ dediğimi yazdı…”

Böyle bir ifadeniz zaten sözünü ettiğiniz köşe yazımda da yoktu.

Aşağıdaki linkte de yer aldığı gibi cümleniz, “Bu seçim, Demirtaş’ın kişiliğiyle HDP’yi Türkiyelileştirdi. Etnik temele dayalı rijit yapıdan, sistemle uyumlu partiye dönüştürdü. Bu Türkiye için kazanımdır” şeklindeydi… (https://www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/974819-mhpnin-nedenleri)

Aradan 9 yıl geçmiş olması dolayısıyla yanlış anımsıyor olmalısınız.

Öncelikle şunu belirteyim; siyasiler tanığımdır, hiç kimseye, ama hiçbir kişiye “Yazabilir miyim?” diye sormadan tek kelime kaleme almam, atıf yapmam…

Siz yukarıdaki demeci verip, Habertürk’ün 30 Temmuz 2014 tarihli nüshasında yer alınca, Habertürk TV, NTV, CNN-Türk televizyonlarının da arasında bulunduğu 30’a yakın gazete ve haber portalı köşe yazımdan alıntı yaptı.

Sizin bu açıklamanız üzerine, acaba ben mi yanılıyorum diye bir daha arşiv taraması yapma gereği duydum…

Hepsi de yerli yerinde duruyor; bir tek yalanlama veya açıklama yapmamışsınız…”

***

Sayın Muharrem Sarıkaya’nın bu yazısından ne anlıyorsunuz?

Anlaşılan şu değil mi: “Sinan Oğan sen ne söylediysen, senden izin alarak aynen yayınladım. 30’a yakın gazete ve haber portalı bu açıklamaları o günlerde haber yaptı. Sen o zaman bir tek yalanlama ve açıklama yapmadın.”

Bunu ben mi yanlış anlıyorum?

Ben geçtiğimiz hafta bu şekilde anladığıma dair tam sayfa değerlendirme yazısı yazdım. Geçtiğimiz gün, Sinan Oğan avukatının Habertürk’e gönderdiği ve yayınlandığını söylediği “Müvekkilim Sinan Oğan böyle bir cümle kurmamıştır” şeklindeki açıklamasının görselini paylaşarak üzerine “Kaç gündür bizim güya “Demirtaş’ı övdüğümüze” dair haberleri diline dolayanlar. Buyurun HaberTürk’ün tekzip yayını. Doğrunun eninde sonunda ortaya çıkma gibi bir huyu vardır” yorumunu yazdı.

Sinan Oğan ve avukatı, siz herkesi körâlemi sersem mi sanıyorsunuz

Yazıyı yazan Muharrem Sarıkaya “Aynen bu cümleyi kurdun” diyor. Avukatın 9 yıl sonra “Bu açıklamayı yapmadı” deyince bu neyin ispatı oluyor? Aklı başında herkese soruyoruz. Bunun mantığı var mı? Çıksın Muharrem Sarıkaya kendini tekzip etsin, kendi yazısını yalanlasın biz de bu konuyu kapatalım. 9 yıl sonra avukatın çıkıp “Sinan Oğan böyle açıklama yapmadı” diye yalanlıyor. Bunun bir mantığı var mı? Zaten sen de, ben bir yıl sonra yazınca sözlerini inkâr etmedin mi?

Sinan Oğan 2014 yılında “Habertürk TV, NTV, CNN-Türk televizyonlarının da arasında bulunduğu 30’a yakın gazete ve haber portalı” bu açıklamayı haberleştirince niçin tekzip yayınlamamış ve yalanlamamıştı? Bu sorumuzun anlaşılmayan neyi var?

30 yerde haber yapılınca tekzip ve yalanlama yayınlamayanlar, Yıldıray Çiçek bir yıl sonra yazınca niye yalanlamış olabilir? Burada bir tuhaflık yok mu?

Gel itiraf et Sinan Oğan, o günlerde seni Iğdır’da PKK’lılar mı tehdit etmişti de böyle terörist Demirtaş ve HDP güzellemeleri yapmıştın?

Gününde tekzip yayınlamadığın, yalanlama yapmadığın haberler için bir yıl sonra, 9 yıl sonra tekziplerin, yalanlamaların oldukça tuhaf değil mi?

Habertürk’te avukatının yayınlanan açıklaması bir ispat değil olsa olsa “Ben ne söylüyorum, tamburam ne çalıyor? “ halidir. Bence söz sırası yine Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’dadır.