Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Siyaset Bakan Yerlikaya: Emniyette hukuksuz dinleme iddialarıyla ilgili müfettiş görevlendirdik

Bakan Yerlikaya: Emniyette hukuksuz dinleme iddialarıyla ilgili müfettiş görevlendirdik

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, emniyette hukuksuz dinleme iddialarıyla ilgili mülkiye başmüfettişlerini görevlendirdiğini, aynı zamanda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da eş zamanlı olarak soruşturma başlattığını söyledi. Yerlikaya, "Müfettişler görevlendirildim, bitmek üzere, götürülüp Ankara Başsavcılığı'na kavuşturulacak. Başsavcılık da bunları aydınlığa kavuşturacak" dedi.

6 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Bakan Yerlikaya: Emniyette hukuksuz dinleme iddialarıyla ilgili müfettiş görevlendirdik
KAYNAK: İHA

Bakan Yerlikaya, 1 yıllık vergi döneminde, siber suçlar, suç oranları, asayiş ve göçmen kaçakçılığı nedeniyle yapılan basın toplantısında toplandı. Yerlikaya, terörle durmadan mücadele edildiğini söyledi.

Yerlikaya, 1 yılda PKK/KCK terörüne yönelik 31 bin 994 operasyon yapıldığını, bin 22 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Yerlikaya, yerli ve milli hava unsurlarının 2016'da envantere katılmasıyla güçlendiklerini belirterek, hava unsurlarının 46 bin 678 saat uçuş yaptığını kaydetti. Yerlikaya, bölücü terörün devam ettiğinin da en düşük seviyede olduğunu belirterek, 2023'te 56. kez katıldığını belirtti. Yerlikaya, 1 yılda FETÖ'ye yönelik 5 bin 543 saldırı, 1595 şüpheli operasyonun tutuklandığını, DEAŞ'a yönelik bin 607 operasyonda 903 kişinin tutuklandığını belirtti.

Yerlikaya, sol terör örgütlerine yönelik de 614 operasyon gerçekleştirildiğini kaydetti. Yerlikaya, tüm terör seçeneklerine yönelik operasyonlarda 1 yılda 49 üst düzey teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Yerlikaya, 1 yılda 119'u bombalı olmak üzere 160 terör eyleminin engellendiğini söyledi. Yerlikaya, terörün finansmanı, parasal kaynağın olmadığı zaman nefes alamadığına dikkat ederek, "Terör sistemine 1 liranın gitmesine bile tahammül edemiyoruz. Bu yetenek 1 yıllık 52 milyon 525 bin lira ele geçirildi" dedi.

'585 ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ'

Bakan Yerlikaya, organize suç imkanlarıyla mücadele ile ilgili "Şehir eşkıya sokaklarımızda, asil milletimize şekil vermeye, kendi iradesinin üzerinde hakim kılmalarına, helal kazançlarının üstünde sözlerine fırsat veremeyiz. Suç işlemektem ona kibirlenen bu yapılanmaların da kararlılıkla üzerlerine olabiliyor. 1451 operasyon yapıldı, 10 bin 285 kişi gözaltına alındı, 3 bin 891'i tutuklandı, 585 organize suç örgütü çökertildi, 106 milyar liralık mal varlığına el konuldu" diye konuştu. Yerlikaya, Türkiye'nin gri listeden çıkmasıyla ilgili de iş sıkı tutulduklarını, attıkları bu adımların her birinin gri listeden çıkan kilometrelerce kütlesi olduğunu vurgulayarak, "Gri listeden çıkmamamız için hiçbir neden yok. Bu listeden çıkacağız" dedi. Yerlikaya, sınır aşın suçlarla da mücadele ettiklerini, bu yeteneğin 344 kırmızı bültenin çıkarıldığını belirtti.

CEZAEVLERİNDEKİLERİN YÜZDE 30'U UYUŞTURUCUDAN

Bakan Yerlikaya, küresel çapta bir felaket olduğunu ve seferberlik ruhuyla mücadele etmek olduğunu belirtti. Yerlikaya, 1 yılda üretim ve ticarete yönelik 44 bin 937, yönelik 246 bin 491 operasyon gerçekleştirdiğini, imalat ticaretinde operasyonlarda ise 31 bin 792 şüphelinin tutuklandığını belirtti. Yerlikaya, bu operasyonlarda 178 ton, 63 milyon adet ve 163 milyon kökün çalıştırıldığını kaydetti. Yerlikaya, cezaevlerindeki 337 bin hükümlü ve tutukluluğun yüzde 30'unun yatırıldığı bilgilerden de verdi.

RUHSATSIZ SİLAH TASARISI MECLİS'TE

Yerlikaya, çocuklara karşı işlenen 10 önemli suçta geçen yıla göre yüzde 3,8 azalma olduğunu, ancak 10 suçta aydınlatma oranının da yüzde 87,2 olduğunu kaydetti. Yerlikaya, 1 yılda 108 bin 323 ruhsatsız silah ele geçirildiğini belirterek, "Bu konuda Meclis'te bir tasarımız var; ruhsatsız silahla ilgili caydırıcılığı tekrar gözden geçirebilir, tasarımız bu ruhu. Yakın zamanda Meclis'imizin kabul etmesiyle emrederek, bizim caydırıcılık gücümüz , çok daha ileri boyuta gidecek" dedi. Yerlikaya, siber suçlarla mücadelede 1 yıllık suç unsuru olarak değerlendirilen 209 bin 414 sosyal medya hesabının incelendiğini, 39 bin 671 hesabın terörle iltisaklı olarak belirlendiğini, bunlardan 297'sinin tutuklandığını kaydetti.

191 BİN 450 GÖÇMENİN GEÇİŞİ ENGELLENDİ

Yerlikaya, 1 yıllık göçmen kaçakçılığına yönelik olarak 7 bin 599 operasyon süresine yönelik, 4 bin 493 kişinin tutuklandığını, 191 bin 450 kişinin sınırdan geçişinin engellendiğini belirtti. Yerlikaya, 1 yılda 103 bin 45 Suriyelinin gönüllü ülkesine döndüğünü, 2016 -2023 arasında geri dönen Suriyelilerin 658 bin 463 kişinin döndüğünü kaydetti. Yerlikaya, Türkiye'de 3 milyon 114 bin 99 geçici koruma altında Suriyeli, 1 milyon 125 bin 623 ikamet izni, 234 bin 528 uluslararası koruma altında olmak üzere toplam 4 milyon 474 bin 250 yasal kalış hakkı olan yabancı olduğunu da kaydetti. Bakan Yerlikaya, bayram tatili boyunca günlük 37 bin 810 olmak üzere, toplam 66 bin 92 saatlik kullanım kılavuzu, 1063 radar, 290 ortalama hız kırılma tespit sistemi, 318 elektronik denetim sisteminin 24 saat esaslı olarak çalışılacağını da bildirdi.

'BENİM TARZIM BU'

Soruları da yanıtlayan Yerlikaya, operasyonları her gün sosyal medya hesabından açıklamayla ilgili soru üzerine, "Herkesin huzuru için var bakanlığımız. Böyle bir organize suçun saklandığın en çok rahatsız olan benim. Söylemeden mi yaşıyorsun? Siz bunlara meydan okuyorsunuz. Ama devlet diliyle. Benim tarzım bu. 'Sizin nefesinizi keseceğiz' diyorum, 'cesaretiniz varsa buraya gelin.' 500'e yakın kırmızı bültenle yakalamışız.Bunu söylememiz gerekiyor, 'cesaretiniz varsa, gelin'. Emniyetimiz, jandarmamız, aile ruhumuz boyunca bunu yapamayız" dedi.

'KİMSE DEMOKRASİYE TUZAK KURMASIN'

Yerlikaya, Hakkari Belediye Başkanlığı'na kayyum atanmasıyla ilgili olarak uygulanması da "Demokrasinin terörle yan yana olmasını düşünmüyoruz. Demokrasi, özgürlük varsa bunun olduğu yerde korunma da yönetim hakkı. Seçimle gelen, hizmet edecek belediye başkanları, belediye meclis meclisi teröre destek olmak, propagandasını yapmak, Belediyenin sağladığı kaynakların bir şekilde kullandırılması durumu söz konusu olduğunda; bizim ülke olarak demokrasimiz korunaksız değildir. Durduk yerde bir belediye başkanının görevden geçici olarak el çekilmesi söz konusu değil" diye konuştu.

Belediye Kanunu'nun 45 ve 46'ncı sınıfa göre işaretlerini veren Yerlikaya, "Terör örgütüyle ilgili destek olmak, üye olmak, propagandasını yapmakla ilgili kovuşturma, soruşturma süreci başladısa, sizin gerekliliğinizi yapmakla ilgili yasal yetkimiz var. Hakkari'de mahkeme süreci var, gözaltı süreci Adaylar belirlenirken, en iyi şekilde, en çok oy alan, herkesin beğeneceği, hep bu şekilde aday belirleme süreci oluyor. Davaları olan insanların aday olması ile ilgili aslında ne yapılmak istenmiyor. , adli süreç olmayan bir sürü alternatif varken hayır adaydınız diye söyleyerek, ona oy veren insanlar var 'Bunu böyle yapıyorsun.' Hiç kimse demokrasiye tuzak kurmasın" dedi.

'SON SÖZÜ SÖYLEYEN MAHKEMEDİR'

Bakan Yerlikaya, emniyetle ilgili hukuksuz dinlemelerle ilgili soru üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Valiliği'nin, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden, sosyal medyadaki hukuksuz dinleme iddialarının ile ilgili patlamalar olduğunu belirtti, "Ben de bunu uygun gördüm, mülkiye başmüfettişlerini görevlendirdim. Çalışma bitmek Hemen bunu Ankara Başsavcılığımıza kazandırmak" dedi. Yerlikaya, aynı zamanda eş zamanlı olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da soruşturma başlattığını bildirdi, "Eğer adli, savcılıkla bizim mülkiye müfettişlerimizin idari soruşturması ikisi aynı anda başlıyorsa, burada esas olan adli soruşturmanın gidişatıdır. Bu iş daha önce yapıldı, onu teslim ettim. Açıklama yaptım. Çünkü dava devam ediyor. Esas olan mahkemeye intikal etmişse konu, artık dilimizi tuttuğumuz mahkemenin doğru bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesine katkı sunuyorum. Sosyal medya mecralarında teraziler kuruluyor, bunları söylüyorlar mahkemede müfettişler görevlendiriyordum. , götürülüp Ankara Başsavcılığına kavuşturulacak. Başsavcılık da bunları aydınlığa kavuşturacak" diye konuştu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
KEMANKEŞ 2, ikinci sistem doğrulama testini de başarıyla geçti

KEMANKEŞ 2, ikinci sistem doğrulama testini de başarıyla geçti