Siz siz olun bu uygulamaları telefonunuzda tutmayın

Cep telefonları artık hayatlarımızın olmazsa olmazı halinde... Telefonlar yalnızca konuşmak için değil bankacılıktan alışverişe kadar pek çok alanda kullandığımız cihazlar haline geldi. Telefonları kullanırken çeşitli uygulamalardan da faydalanıyoruz. Peki, ama kullandığımız tüm uygulamalar güvenli mi? Son olarak Google, Android kullanıcılarını bazı uygulamalar için uyardı. İşte, kullanıcı bilgilerini çalabilecek o dört uygulama:

Siz siz olun bu uygulamaları telefonunuzda tutmayın - Sayfa 1

Android telefonlar yazılımları sebebiyle her zaman bir tehlike ile karşı karşıyalar. Milyonlarca uygulamanın bulunduğu Play Store mağazasına da zaman zaman kötü amaçlı uygulamalar sızabiliyor.


Siz siz olun bu uygulamaları telefonunuzda tutmayın - Sayfa 2

Google güvenlik konusunda çok hassas olsa da her zaman kötü amaçlı uygulamaların önüne geçilemeyebiliyor.


Siz siz olun bu uygulamaları telefonunuzda tutmayın - Sayfa 3

Google son dönemde pek çok uygulamayı mağazadan kaldırdı. Malwarebytes'teki güvenlik uzmanları, Google Play mağazasında listelenen ve gizlice sızan bu uygulamaları Google'a bildirdi.


Siz siz olun bu uygulamaları telefonunuzda tutmayın - Sayfa 4

Söz konusu uyarının ardından tehlikeli uygulamalar mağazadan kaldırıldı. Ancak uygulamalar mağazadan kaldırılana kadar pek çok kullanıcı tarafından indirilmişti. Bu sebeple Google bir uyarıda bulundu.