Sol elin kaşınması her anlamda insanları endişeye düşürür. Manevi olarak bir anlamı var mı? Fiziken rahatsızlık verir mi? Alışkanlık haline gelir mi? Cilt açısından bir hastalık mı mevcut? Yoksa gerçekten para geleceğine dair bir inanış var mı? Sol elinde kaşıntı hisseden kişilerin aklından geçen sorular genel olarak bu şekildedir.

Halk Arasında Sol Elin Kaşınması Ne Anlama Gelir?

Sol elin kaşınması halk arasında elinize para geçeceği anlamına gelir. Bu durumda gözünüzü dört açarak etrafınızda olan biten olayları iyi değerlendirmenizde fayda vardır. Çünkü karşınıza çıkabilecek fırsatları değerlendirmek için gerçekten çok iyi bir konumdasınız demektir. Sol eliniz kaşınıyorsa şanslı biri değilseniz bile para geleceğine inanabilirsiniz.

Halk arasında sol elin kaşınmasının başka açıklaması yoktur. Bu yüzden insanları pek çoğu sol eli kaşındığı durumlarda kendisine para geleceğine inanarak ümitlenir. Elbette bilimsel olarak bunun bir açıklaması yoktur bu nedenle çok fazla hayale kapılmamak en doğrusudur. Çünkü unutmamak gerekir ki biyolojik olarak da tıp açısından da sol el kaşınmasının farklı bir açıklaması olabilir.

Sol El

Aslında Sol El Kaşınmasının Sebebi Nedir?

Sol elin kaşınmasının elbette tek nedeni para gelecek olması değildir. Sık sık sol el kaşınıyorsa bunda tıbben bir araştırma yapılması gerekir. Sol elin kaşınması tıbben pek çok açıklamaya tabi tutulmuştur. Neden sonuç ilişkisi ile gidildiğinde pek çok rahatsızlık ve bu rahatsızlıkların tedavisi ortaya çıkmıştır.

Kuru cilt kaşıntı için önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra sedef, mantarlar ve enfeksiyonlar gibi çeşitli deri hastalıkları da sol elin kaşınmasına yol açar. Sadece parazit ve mantarlar değil aynı zamanda iç organlarda gelen hasarlar, şeker hastalığı ve kurdeşen gibi tıbbi rahatsızlıklar da sol elin kaşınmasına yol açabilir.

Aslında sol elin kaşınmasına en çok neden olan faktörlerin en başında egzama gelir. Egzama derinin dış bölümünde döküntü ve kızarıklık şeklinde kendisini gösterir. Özellikle parmaklardan avuca uzanan kızarıklıklar egzama olduğunuzun habercisidir. Egzama gerçekten çok ciddi kaşıntılara yol açar.

Kişinin kullanmış olduğu ilaçlar da sol elinin kaşınmasına yol açabilir. Bu tür kaşıntı ilaç kesildikten birkaç gün sonra kendiliğinden yok olur. Kronik böbrek yetmezliği, kronik şeker hastalığı, karaciğer hastalığı, bağırsak hastalığı ve vitamin eksikliği gibi hastalıklar ise süresiz yani durmadan ardı arkası kesilmeyen kaşıntılara yol açar. Sol elin kaşınması aynı zamanda stres ve sıkıntıdan da meydana gelebilir.

Sol elin kaşınmasına dair uygulanacak tedaviler elin neden dolayı kaşındığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Yukarıda görüldüğü gibi sol elin kaşınmasına sebep olacak pek çok faktör vardır. Doğru tedavinin uygulanması için öncelikle kaşıntının ana kaynağı bulunmalıdır. Sonrasında kaşıntıyı kesmek için uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Tedavide asıl amaç kaşıntıyı kesmek için birtakım ilaçların kullanılmasıdır. Bazı durumlarda sol elin kaşınması uykusuzluk, iş sıkıntıları, psikolojik sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumlarda ilaç tedavisine gerek kalmadan ortadaki sorunun kaldırılması yeterli olacaktır. Ancak yine de bu tür sorunlardan kurtulmak için önce psikologdan sonra da bir cildiye uzmanından destek alınabilir.

Kaynak: Haber Merkezi