“Aptil doğru söylüyor, Osman iyi çocuktur…” (İmza Güllü Erhan)

***

Sorsanız devrimcidirler, solcudurlar! Ama kapitalizmle gayrı meşru aşk yaşarlar.

Ya da kapitalisttirler lakin solculuk maskesi takarlar…

***

Çoğu da “Robert Kolej” gibi meşhur yabancı okulların mezunu olan bu zümre Bulgar İsyanından beri yakın tarihimizde hep vitrindedir.

Türkiye’deki devrim masalının asıl başrol oyuncuları da hep bunlardır.

Şimdilik başkalarını bir tarafa bırakalım da Robert Kolej üzerinde biraz duralım.

Cyrus Hamlin adındaki ABD’li bir misyonerin kurduğu bu okul, bir intikam fişeği gibi başımızın üzerinde dönüp duruyor.

Devam edelim.

Gerçek bir misyoner Hamlin. Hıristiyanlık akaidine, teolojisine ve içtihatlarına hâkim. Bir havari kadar azimli ve bir harami kadar cüretkâr!

Hamlin, ABD’de bu yolla eğitimini tamamladıktan sonra aynı şebeke içinde öğretmen olmuş… Tıpkı bizim FETÖ Cömaati’nin işleyişi gibi bir yapısı olsa gerek ki idarecilerini de yine kendi içinden seçiyor misyonerler…

Neyse, bir müddet sonra Osmanlı başkenti İstanbul’a tayini çıkan Keşiş Hamlin faaliyetlerine de hemen başlıyor tabii… Çok geçmeden de Rumeli Hisarı alanında satın aldığı bir araziye kendi okulunu kuruyor. Yıl 1863.

Birde hırslı ki anlatamam… Daha okulun inşaatı sırasında “Fatih’ten intikam almak için okulunu burada kurduğunu” da açık açık beyan edebiliyor.

Robert Kolej bu yönüyle sadece “derin” değil tam anlamıyla “dip” meseledir.

Geçelim…

***

Bu arada günümüz Türkiye’sinin en pahalı özel okuludur Robert Kolej… Öyle her isteyenin, “eh biz de varlıklı sayılırız” diyenlerin çocuğunu okutabileceği okul değildir.

Bir kere seçkin ve seçilmiş olacaksın, Avrupa kültürüne mütemayil ve sonra da sosyete zemininde tanınmış bir aile olacaksın ki evladın bu okula girebilsin… Yoksa almazlar.

Bedavaya hem kapitalist hem de solcu-devrimci yetiştirilir mi? Olacak şey mi ya hu?

***

Türkiye’de sol dendiğinde akla gelen ilk Robertli Mihri Belli’dir mesela… Gerçi Belli, sol iktisat teorisinin özünü ABD’nin Mississipi Üniversitesi’nde almış olabilir ama ne var bunda canım! Hem solcu olmak için ille de Moskova akademisinden mezun olmak mı lazım, ne alakası var?

Ne olmuş yani, bir başka büyük solcu Behice Boran da o dönemdeki ismi Amerikan Koleji olan Robert mezunuydu. Sonra ABD’nin Michigan Üniversitesi’nde bedavaya okutulmuş, Türkiye’ye öyle gönderilmişti. Ne yani, yoldaş Behice hanım da mı emperyalist ve kapitalistti?

Gülmeyin canım, ne var bunda! Bu memlekete solculuk gelecekse onu da ABD gönderir, size ne oluyor ki?

Hem Osman Kavala da bir Robert’lidir! Çok da iyi bir solcudur yani. O kadar solcudur ki arkadaşları arasında adı Kızıl Milyarder’e çıkmıştır. Bakmayın siz Robert’ten sonra Mancester Üniversitesi’nden mezun olduğuna… İngilizlerle arası hiç iyi olmamış, Amerikalılarla sık sık dalaşmış, kantinde ve yemek kuyruğunda bu azılı emperyalistlerle kavgaya tutuşmuş biridir Osman Kavala.

Mancester gaybubet evinde “Kapital”i okumadan yatağa girmez, sabahları uyanınca da ilk iş olarak da “Manifesto”yu eline alırmış… Öyle böyle solcu değilmiş yani.

Solculukta o kadar ilerlemiş ki, yıllarca Avrupacı-Batıcı Solcuları tahkim etmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış, para desteği vererek, dernekler ve yayınevleri kurarak yoldaşlık görevini yerine getirmiş.

Yine ABD’nin en büyük şirketlerinin Türkiye temsilcisi olarak, ABD mallarını halka bedava dağıtırmış. Amacı büyük emperyalist ABD’nin ekonomisini berbat edip, Marksizm’e getirmekmiş…

Anlatılanlara göre işçi hakları için geceleri kendi kendine yürüyüşler düzenler, emperyalizmin yerle yeksan olması için yemeğini sol eliyle yermiş.

Kıymeti bilinmiyor işte…

Hatta bizim Kızıl Milyarder Osman, Soros gibi dünyaya özgürlük getirmek için çırpınan bir vakfın Türkiye azası olarak Gezi Olayları’nı ve 15 Temmuz Kalkışması’nı himaye etmişti. Sırf o iki ağaç yaşasın diye ve sırf Sırrı Süreyya mahcup olmasın diye binlerce kişiye de finans sağlamıştı. Ama kime anlatacaksınız…

Yoksa yaşlı teyzelerin pişirip getirdiği dolmalarla binlerce kişinin karnı doyar mı sandınız?

***

Hem siz “Robert Kolej’in hocaları arasında CİA ve MI5 ajanları varmış” diyerek neyi ima etmek istiyorsunuz kuzum?

Eli kanlı istihbarat örgütlerinin, Soros gibi binlerce insanın kanına giren vakıfların ve PKK yanlısı yapıların Osman Kavala ile ne lakası var? FETÖ ile Kızıl Osman’ın ne ilgisi olabilir?

Abdülkadir Selvi’den daha mı iyi bileceksiniz siz?