Sorular, sorular...

Cumhurbaşkanı adayı olması beklenen Meral Akşener’in birden bu denklemden sıvışması birçok tartışmayı ve soru işaretini de beraberinde getirdi.

Günün Başyazısı
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Sorular, sorular...

Yıldıray Çiçek / TÜRKGÜN

Cumhurbaşkanı adayı olması beklenen Meral Akşener’in birden bu denklemden sıvışması birçok tartışmayı ve soru işaretini de beraberinde getirdi. Hele bir de bu sıvışmasını “Cumhurbaşkanı adayı değilim, ben Başbakanlığa adayım” diyerek maskelemeye çalışması da tam evlere şenlik komedi kıvamında bir bahane oldu.

Çünkü “ne ara Cumhurbaşkanlığını kazanıyorsunuz, ne ara Meclis çoğunluğunu ele geçiriyorsunuz, ne ara referandum yapıyor ve Anayasa’yı değiştiriyorsunuz da Başbakan oluyorsun?” sorusu seri bir şekilde sorulmaya başlandı.

Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu çekil dediği için mi adaylıktan çekildi?

Meral Akşener, HDP ile başka aday üzerinde anlaştığı için mi çekildi ve bir yıl önce “İYİ Parti, HDP’yi nereye konumlandırıyor?” sorusuna “PKK terör örgütünün yanına konumlandırıyor“ cevabını verdiği hâlde şimdi niçin HDP’yi sürekli “meşru, legal” diye savunmaya geçti?

Meral Akşener geçtiğimiz seçimlerde “HDP’nin de içinde yer aldığı İYİ Parti, CHP ve SP’nin de bir araya gelerek hepimizin Abdullah Gül’ü çatı aday göstermemiz istendi” itirafında bulunmuştu. O gün gerçekleşmeyen bu proje için şimdi mi anlaşma sağlandı?

Meral Akşener, AKP’nin geçmişte yaptığı “çözüm sürecine” karşı çıkıyormuş gibi yaparak bugün hangi anlaşmalar karşısında CHP’nin PKK açılımı yapmaya kalkmasını “Kılıçdaroğlu açılım süreci için Meclisi işaret etti. Bunu ilk defa söylemiyor” şeklindeki sözleriyle destekledi?

Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Sultan Mehmet Han’a benzeterek aday tercihini ondan yana mı koydu da, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından oyun dışına itildi?

İstifa eden İP milletvekili İsmail Ok, istifa sürecinden sonra “Meral Akşener, Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına soğuk bakıyordu” açıklaması yapmıştı. Meral Akşener’in şimdi de Ekrem İmamoğlu tarafına ağır basıp Mansur Yavaş’a soğuk ve mesafeli olmasının temel sebebi nedir?

İP içinde yaptıkları hesaplar dâhilinde ısrarla Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olmasını isteyen başta Koray Aydın olmak üzere benzer tipler, “Cumhurbaşkanı adayı değilim, ben Başbakanlığa adayım” diyen Meral Akşener üzerinden yeni hesap yapacaklar mıdır?

CHP’nin, HDP’nin, İP’in karanlık proje ve menfaat ilişkileri daha bize çok soru sorduracaktır. Anlaşıldı ki, 2023’e kadar bunlara daha çok soru soracağız. Çoğu sorularımızın cevabı zaten ortadadır.

Yorumlar