Sosyal medya Türkiye'de reklamsız mı olacak? Düzenleme yürürlüğe girmişti...

Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn Türkiye'de 3 ay boyunca reklam gösteremeyecek. Peki, sosyal medya Türkiye'de gerçekten de reklamsız mı olacak? İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Sosyal medya Türkiye'de reklamsız mı olacak? Düzenleme yürürlüğe girmişti...
06.01.2021 17:00

Türkiye'de Ekim ayında Sosyal Medya Düzenlemesi yürürlülüğe girmişti. Sosyal Medya Düzenlemesi'ne göre Türkiye faaliyet gösteren platformlar, ülkemizde temsilci bulundurması gerekiyor. Temsilci bulundurmayanlara ise bir takım yaptırımlar uygulanacaktı. Ancak Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn bu yasaya uymamıştı.

1 Ocak 2021 itibariyle Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn'e verilen süre doldu. Bu yüzden bu platformlar Türkiye'de reklam gösteremeyecek. Peki, bu ne anlama geliyor? Gerçekten de bu platformlarda reklam görmeyecek miyiz?

Aslıda bu soruya hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Örneğin; Instagram Hikayeleri'nde zırt pırt çıkan reklamlar kalkacak. Ancak bunun yerine para ile verilen içerik üreticilerin yukarı kaydırın temalı reklamları gösterilecek. Yani yine sosyal medya platformlarında reklam görmeye devam edeceğiz.

 

sosyal medya

Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn gibi platformlar ülkemizde temsilci bulundurmamaya devam ederlerse, bu platformlara trafik yaptırımı uygulanacak. Bir süre daha temsilci bulundurmayan bu platformların hızları düşürülecek. Örneğin; Twitter temsilci bulundurmaz ise, Twitter'da fotoğraf veya videonun yüklenmesi için dua etmeniz gerekecek. Çünkü ciddi ölçüde bir yavaşlatma uygulanacak.

Türkiye'deki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformların en kısa sürede temsilci atayacağını düşünüyoruz. Aksi durumda hem reklam gelirlerinden mahrum kalacaklar hem de kullanıcı kaybedecekler. 80 milyonu aşan Türkiye nüfusunu dev firmaların kaybetmeye hiç niyetlerinin olmadığını belirtelim.

Yorumlar