“Ağam eğlenir bizimle” repliğindeki gibi Heval abla da bizimle eğlenir. Yerel seçim ve proje ortağı HDP ile kavgalı gibi tiyatro oynadığı günlerde bile arka arkaya açıklar veriyor. Biliyorsunuz yerel seçimlerde Meral Akşener’in desteklediği tüm CHP’li Belediye Başkanlarını HDP de desteklemişti. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Hatay ve birçok Büyükşehir Belediye seçimlerinde HDP, CHP’nin tüm adaylarını destekledi.

          Zaten dönemin HDP Eşbaşkanı olan ne idüğü belirsiz Sezai Temelli bağıra bağıra  "Kürdistan'da biz kazanacağız, batıda da AK Parti ve MHP'ye kaybettireceğiz" şeklinde alçakça bir cümle kurarak CHP-HDP-İP ittifakının hatlarını çizmişti.

          HDP Batı’da tüm CHP’li Belediye Başkan adaylarını desteklediği gibi, özellikle İstanbul, İzmir, Adana ve Mersin Belediye Başkanlarına aşk derecesinde bağlanmıştı. Ekrem İmamoğlu, Vahap Seçer, Tunç Soyer ve Zeydan Karalar gibi isimlerde HDP’ye karşı boş değildi.

          Mansur Yavaş da yerel seçim öncesi “Ajans izin verirse HDP ile görüşürüm” dedi ama konuşmayı tam beceremediği için HDP ile olan ilişkisini CHP’nin kendisine bıraktı. CHP’de HDP’nin tüm oylarını Mansur Yavaş’a vermesini sağladı.

          Dönemin HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli bunu milyonların huzurunda "Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP'lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz" açıklamasıyla tescillemiş ve bir nevi tehdit etmişti.

          Gelelim HDP’nin CHP Belediye Başkanları içindeki bir numaralı aşkına. O isim hiç şüphesiz Tunç Soyer’dir. Aslında Tunç Soyer’e “CHP içindeki HDP temsilcisi” dersek yanılmış olmayız.

          Tunç Soyer, PKK’nın Hendek-Çukur eylemlerinde başlarına bir iş geldi mi diye PKK’lılara ağıt yakan, HDP’li Belediyelere kayyum atanmasına tepki gösteren birisiydi.  HDP'nin İzmir'de Ağustos 2017'de yaptığı "Vicdan ve Adalet" mitingine katılmış ve "Sizin gücünüzü artırmak için elimden gelen desteği vereceğim" diye konuşma yapmıştı. Daha bunları İzmir/ Seferihisar Belediye Başkanı iken yapmıştı.

          CHP onu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterdiğinde, HDP’nin ona “Tunç Soyer’in çizdiğimiz profile en uygun aday olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde sahip çıkmıştı. Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olur olmaz da HD(P)KK’ya tüm vefasını göstermiştir.

          Aklınca eğlence festivali düzenleyen Meral Akşener, HDP’nin sahip çıktığı, HDP’ye sahip çıkan böyle bir profil için, çeşitli programlar için gittiği İzmir’de “Sizin yerinize (Tunç Soyer’e yönelerek) çok talipli vardı. Bizim partimizden değil sizin partinizden yanlış anlaşılmasın” diye seslenmiş…

          Meral Akşener için Tunç Soyer’in HDP profiline uygun olmasının, Tunç Soyer’in HDP’nin gücüne güç katacak olmasının bir önemi yoktur. Meral Akşener’in partisi için Tunç Soyer ihale ve kadro veriyorsa onlar için bu yeterlidir. Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilir seçilmez Genel Başkan Yardımcısını Tunç Soyer’in yanına müdür olarak gönderen bu açgözlülüğe, bu gözü dönmüşlüğe başka bir partide karşılaşmanız mümkün değildir.

          Aynısı İstanbul’da, İzmir’de, Adana’da, Mersin’de, Ankara’da, Antalya’da yok mu? İP’in tek kovaladığı ihale ve kadro…

          AK Parti hükümetinin içeriği sadece “Başörtüsü ve Aile birliğinin korunmasına yönelik” Anayasa değişikliği teklifini üç ortağa (CHP-HDP-İP) sunması üzerine HDP üzerinden Cumhur ittifakına çıldırmış gibi yorumlar yapan Meral Akşener’in HDP konusunda bir hassasiyeti olduğundan değil, “İki ahmak, üç aptal düşürür de onları kandırabilir miyim?” düşüncesinden başka bir şey değildir. HDP konusunda hassasiyeti olsaydı, HDP ile bir olup CHP’li Belediye başkanlarının seçilmesi için seferberlik ilan eder miydi?

Herkesi bir yana bırak, Tunç Soyer gibi birini zerre vatan sevgisi olan biri destekleyebilir mi?

          PKK’ya destek bildirisine imza atan üç akademisyeni belediyenin şirketine yönetici olarak alan Tunç Soyer…

          CHP ve HDP’nin İzmir’de düzenlediği mitingte HDP’li Pervin Buldan “Öcalan'a tecrit kaldırılmalı” konuşmasını yaparken, “Omuz omuza HDP ile çalışacağız” diyen Tunç Soyer…

          PKK’ya yardım ve yataklıktan aldığı 9 yıllık hapis cezası alan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ile İzmir’de beraber konferans düzenleyen Tunç Soyer…

          “Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakırsak, en doğrusu bu olacak. Ancak hiç bırakmıyoruz. Herkes adanın bir tarafından çekiştiriyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Kıbrıs’ın jeopolitik önemini falan bir kenara koyup, adayı Kıbrıslılara bırakmak lazım. Kaderlerini kendileri belirlemeli” diyecek kadar ihanet içinde olan Tunç Soyer…

“İzmir’in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun” diyen Tunç Soyer…

Pasaport'ta bulunan vapur iskelesine Yunan Kralı Agamemnon'un adını veren Tunç Soyer…

          1980 ihtilalinde Ülkücülere işkence eden Savcı babası Nurettin Soyer için “Babamla gurur duyuyorum” diyen Tunç Soyer…

          Ve Meral Akşener’in Tunç Soyer’in öncesini ve sonrasını bildiği halde hala Sizin yerinize (Tunç Soyer’e yönelerek) çok talipli vardı” diye şirinlik yapıyor ve ona nasıl sahip çıktıklarını anlatıyor. Artık Meral Akşener İzmir’e iki-üç Genel Başkan Yardımcısını daha müdür olarak gönderebilir.

          Tunç Soyer HDP’nin profiline uyan biriyse, Meral Akşener’de siyasi menfaatleri için her profile uyacak birisidir. Milliyetçi-Ülkücü sıfatını kullanarak bunların peşinde menfaat için koşan ahmaklara ne demeli?